Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w całym organizmie. Stanowi około jedną trzecią całego składu białkowego. Kolagen jest jednym z głównych budulców kości, skóry, mięśni, ścięgien i więzadeł. Ponadto kolagen wchodzi w skład wielu innych części ciała, takich jak naczynia krwionośne, rogówki i zęby.

Jaką rolę kolagen pełni w organizmie?

Jakie są rodzaje kolagenu? Znanych jest co najmniej 16 typów kolagenu. Najważniejsze cztery typy to typ I, II, III i IV. Z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu o niższej jakości. Jest to zauważalne między innymi na skórze, która staje się mniej jędrna i mniej elastyczna.

  • Typ I. Stanowi on 90% kolagenu Twojego ciała i jest zbudowany z gęsto upakowanych włókien. Nadaje strukturę skórze, kościom, ścięgnom, chrząstce włóknistej, tkance łącznej i zębom.

  • Typ II. Ten typ składa się z luźniej upakowanych włókien i znajduje się w elastycznej chrząstce, która wyściela stawy.

  • Typ III. Ten typ wspiera strukturę mięśni, narządów i tętnic.

  • Typ IV. szczególnie ważny dla ścian naczyń krwionośnych i układu sercowo-naczyniowego.

Składniki odżywcze, które zwiększają produkcję kolagenu

Produkcja wszystkich typów kolagenu zaczyna się od produkcji prokolagenu. Organizm wytwarza prokolagen poprzez połączenie dwóch aminokwasów - glicyny i proliny. W tym procesie wykorzystywana jest witamina C. Możliwe jest wspomaganie organizmu w produkcji tego ważnego białka poprzez dostarczanie organizmowi dużej ilości następujących składników odżywczych:

  • Witamina C - Największe ilości tej witaminy znajdują się w owocach cytrusowych, papryce i truskawkach.

  • Prolina - Duże ilości znajdują się w białkach jaj, kiełkach pszenicy, produktach mlecznych, kapuście, szparagach i grzybach.

  • Glicyna - Jej duże ilości znajdują się w skórce wieprzowej, skórce kurczaka i żelatynie, ale glicyna występuje również w wielu pokarmach zawierających białko.

  • Miedź - Duże ilości znajdują się w organach mięsnych, nasionach sezamu, kakao, orzechach nerkowca i soczewicy.

Oprócz tego organizm potrzebuje wysokiej jakości białka, które zawiera aminokwasy potrzebne do tworzenia nowych białek. Mięso, drób, owoce morza, nabiał, rośliny strączkowe, tofu lub dobre odżywki białkowe są doskonałym źródłem aminokwasów.

Suplementacja kolagenu

Popularnością cieszą się dwa rodzaje suplementów - hydrolizowany kolagen (hydrolizat kolagenu) i żelatyna. Żelatyna powstaje w momencie, kiedy kolagen poddawany jest obróbce termicznej. Dzięki temu następuje rozpad dużych cząsteczek białka na mniejsze peptydy, które są łatwiej wchłaniane przez organizm.

Nie ma wielu badań na temat suplementów kolagenowych, ale te, które istnieją, pokazują obiecujące korzyści w następujących obszarach:

Masa mięśniowa - Badanie z 2019 roku u rekreacyjnie aktywnych mężczyzn wykazało, że połączenie suplementów peptydów kolagenowych i treningu siłowego zwiększyło masę mięśniową i siłę bardziej niż placebo. Spożywanie suplementów kolagenowych zwiększa wzrost i siłę mięśni u pacjentów z utratą masy mięśniowej związaną z wiekiem.

Zapalenie stawów - W badaniu na zwierzętach z 2017 roku przyjrzano się efektom podawania suplementów kolagenu. Wyniki wskazały, że suplementacja może odgrywać rolę ochronną w rozwoju i progresji choroby. Przyjmowanie suplementów kolagenowych ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego i stymulowanie syntezy kolagenu w organizmie. Może to pomóc w łagodzeniu bólu u osób cierpiących na choroby stawów, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Elastyczność skóry - Kobiety, które przyjmowały suplement wykazały poprawę w wyglądzie i elastyczności skóry w badaniu z 2019 roku. Kolagen jest również stosowany w zabiegach miejscowych w celu poprawy wyglądu skóry poprzez zminimalizowanie linii i zmarszczek.

Zdrowie układu krążenia - Według przeprowadzonych badań, przyjmowanie suplementów kolagenu zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Właściwości kolagenu wpływają na poprawę struktury tętnic, które są naczyniami krwionośnymi transportującymi krew z serca do reszty ciała. Bez wystarczającej ilości kolagenu, tętnice mogą stać się słabe i kruche.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec