Suplementy to nie leki, stąd często sposób ich przechowywania nie jest aż tak restrykcyjny. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą zagwarantować bezpieczeństwo ich stosowania oraz uniknąć utraty ich właściwości. Produkty, które utrzymywane są w nieodpowiednim miejscu lub są po terminie ważności mogą potencjalnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ważne, aby suplementy miały przeznaczone swoje miejsce na przechowywane i co najważniejsze - były przechowywane z dala od dzieci, w bezpiecznym miejscu. Czy wszystkie suplementy trzeba trzymać w lodówce? Sprawdź jak przechowywać suplementy, aby zachowały swoją jakość.

  • Jak przechowywać suplementy – wilgoć a suplementy

  • Sposób przechowywania suplementów - etykiety

  • Zasady przechowywania suplementów

  • W czym przechowywać suplementy? Pillbox na tabletki

Jak przechowywać suplementy – wilgoć a suplementy

Na jakość suplementów może wpływać wilgotność. Suplementy w proszku, takie jak np. białko, kreatyna, przedtreningówki, które są nieodpowiednio zamknięte (np. niedokręcone lub nieszczelne w wyniku uszkodzenia pudełko) mogą pogarszać właściwości produktu i zawartej w niej substancji (popularne „zbrylenie się” proszku).

Na produkty z dodatkiem witaminy C czy witamin z grupy B trzeba uważać szczególnie, ponieważ są one składnikami wielu preparatów złożonych. Są bardzo podatne na pochłanianie wody z powietrza, stąd ich działanie może znacząco się pogorszyć. Inną sprawą może być rozwój grzybów bądź innych bakterii.

Sposób przechowywania suplementów - etykiety

Każde opakowanie suplementu zawiera opis dotyczący sposobu przechowywania. Zachowując uwagę nie narazisz się na nieprawidłowe działanie lub brak działania suplementu i zawartej w nich substancji czynnej.

Zasady przechowywania suplementów

Jakie są podstawowe zasady przechowywania suplementów?

  1. Suplementy diety przechowujemy poza zasięgiem dzieci, osób z demencją, zwierząt.

  2. Edukuj dzieci! Niektóre suplementy mają kolorowe, łagodne w interpretacji etykiety i budzą ciekawość dzieci. Pamiętaj o tym i uświadom swoje dzieci.

  3. Temperatura przechowywania suplementów - najczęściej należy je przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 25°C o ile nie podano inaczej.

  4. Zastanawiasz się, po co jest wata w słoiczku z tabletkami lub plastikowe pudełeczko rzucone luzem wśród kapsułek? To wkład pochłaniający wilgoć - nie usuwaj go z opakowania, pozwoli to utrzymać jakość i przydatność suplementu na dłużej.

  5. Staraj się przechowywać produkty w oryginalnych opakowaniach, z ulotką i ich nie przepakowywać. Często się tak dzieje, jak chcemy oszczędzić trochę miejsca lub ruszamy w trasę i podróżujemy – jednak warto mieć stały dostęp do etykiety informacyjnej z podanym dawkowaniem.

  6. Co jakiś czas sprawdzaj daty ważności suplementów oraz przydatności do użycia. Produktów po terminie postaraj się nie wyrzucać do kosza, a umieść je w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku (możesz je znaleźć np. w aptece).

  7. Niezależnie od pory roku, nie zostawiaj suplementów w aucie, podczas podróży. Jeśli produkt trzeba trzymać w lodówce, wykorzystaj torbę termoizolacyjną lub transportuj go w mini-lodówce.

  8. Kiedy produkt zmieni kształt, twardość, wygląd (kolor, kształt) lub zawiesina utraci swoją wstępną formę (Witamina D, E, Omega 3, kapsułki żelowe) – skonsultuj to ze specjalistą. Być może produkt utracił swoje wartości odżywcze, albo pod wpływem kontaktu z powietrzem po prostu kolor się utlenił – warto jednak to skonsultować.

  9. Przechowywanie probiotyków - probiotyki najczęściej trzeba przechowywać w niższych temperaturach. Możemy je umieścić w lodówce w bezpiecznym miejscu, czyli tam, gdzie nie ulegną uszkodzeni mechanicznemu.

  10. Przechowywanie suplementów z olejem - w przypadku olejów roślinnych, należy je umieścić w zacienionym i chłodniejszym miejscu, z dala od promieni słonecznych, aby zapobiec utlenieniu i jełczeniu produktu. W takiej sytuacji tez warto sprawdzać daty ważności.

W czym przechowywać suplementy? Pillbox na tabletki

Stosujesz suplementy w ciągu dnia i zastanawiasz się jak spakować tabletki i kapsułki? A może wybierasz się na wakacje i chcesz spakować suplementy na wyjazd, a nie chcesz brać ze sobą całych opakowań?

Bardzo wygodne są organizery na tabletki i kapsułki, wykonane z wytrzymałego tworzywa do kontaktu z żywnością. Pillboxy na tabletki i kapsułki zawierają podziałki, dzięki czemu nie pomylisz spakowanych suplementów.