Nieznane właściwości sportu
Aktywność fizyczna to przede wszystkim przyjaciel i sprzymierzeniec w drodze do szczęśliwego i zdrowego życia. Jej nieocenione prozdrowotne właściwości zostały opisane wzdłuż i wszerz. Aczkolwiek pozostaje kilka faktów, które mogą jeszcze zaskakiwać.
-
Promowanie zdrowego trybu życia
-
Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?
-
Wpływ sportu na skórę
-
Sport to zdrowie!
Promowanie zdrowego trybu życia
Jak pewnie zauważyliście, od kilku dobrych lat odnotowuje się coraz większe natężenie prozdrowotnych akcji i kampanii. Jest to wielce pocieszające, zwłaszcza w kształtowaniu odpowiednich nawyków i wzorców wśród najmłodszych. Zaszczepianie w umysłach dzieci “zajawki” na sport jest trudnym zadaniem, najczęściej przegrywa on z rozrywką, która nie wymaga zbytniego angażowania aparatu ruchu. Należy jednak podjąć się tego karkołomnego zadania ponieważ aktywność fizyczna oferuje nam wiele pozytywnych gratyfikacji. Jakich? Sprawdźcie, dlaczego warto zadbać o aktywność fizyczną!
-
Poprawia pamięć i funkcjonowanie mózgu (wszystkie grupy wiekowe).
-
Chroni przed wieloma chorobami przewlekłymi.
-
Pomaga w kontrolowaniu wagi.
-
Obniża ciśnienie krwi i poprawia działanie układu sercowo-naczyniowego serca.
-
Poprawia jakość snu.
-
Zmniejsza uczucie niepokoju i depresji.
-
Obniża ryzyko wystąpienia nowotworów.
-
Zmniejsza ból i sztywność stawów.
-
Pomaga utrzymywać siłę i równowagę mięśni.
-
Wydłuża żywotność.
Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg?
W zdrowym ciele, zdrowy mózg - szeroko znany jest fakt zbawiennego działania aktywności na zdolności kognitywne. Aktywność fizyczna ma wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. W jaki sposób?
-
Podczas ćwiczeń dochodzi do wysycenia tlenem i angiogenezy (wzrost naczyń krwionośnych) w obszarach mózgu związanych z racjonalnym myśleniem oraz sprawnością społeczną, fizyczną i intelektualną.
-
Ćwiczenia obniżają poziom hormonów stresu i zwiększają liczbę neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, o których wiadomo, że przyspieszają przetwarzanie informacji.
-
Wysiłek fizyczny zwiększa poziom neurotrofin (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, insulinopodobny czynnik wzrostu i podstawowy czynnik wzrostu fibroblastów). Wspomagają one przetrwanie i różnicowanie neuronów w rozwijającym się mózgu, rozgałęzienia dendrytyczne i maszynerię synaptyczną w dorosłym mózgu.
Wpływ sportu na skórę
Co nam jeszcze daje sport? Jak wskazują badania naukowe, dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu, możemy poprawić również wygląd swojej skóry. Dzieje się to za sprawą ulepszonego wytwarzania włókien kolagenowych, dzięki czemu nasza skóra wygląda lepiej. Dodatkowo większa aktywność fizyczna pomaga w niektórych objawach menopauzy. Regularne ćwiczenia mogą:
-
zmniejszyć uderzenia gorąca,
-
pomóc Ci zarządzać wagą,
-
podnieś Twój nastrój,
-
poprawić Twoją samoocenę,
-
pomóc Ci zasnąć,
-
zmniejszyć niepokój.
Po menopauzie istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy, która powoduje osłabienie kości. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie następuje obniżenie poziomu estrogenu, co jest ważne dla gęstości kości. Utrzymywanie aktywności fizycznej, pomaga w dbaniu o aparat ruchu. Staje się on mniej podatny na urazy.
Sport to zdrowie!
Sport to niezaprzeczalne źródło wieku korzyści. Aby je wykorzystywać w pełni powinniśmy również dbać o to co spożywamy. Jeśli zastanawiacie się co jeszcze daje sport i aktywność fizyczna, uprzedzimy Was, że badania naukowe z dnia na dzień odkrywają coraz to nowsze zalety tej czynności. Nasza wiedza będzie się zmieniać na przestrzeni lat, dlatego zalecamy rozpoczęcie aktywności już dziś.
_____________________
Autor: Tomasz Domoradzki