Latem, gdy temperatury są wysokie, zwykle nie mamy ochoty na rozgrzewające, ciężkie posiłki. Warto zatem słuchać swojego organizmu i serwować mu wtedy lżejsze, świeże jedzenie, oparte na sezonowych produktach. Komponowanie zdrowych i lekkich posiłków może być przyjemne i proste, jeśli stosujesz się do kilku podstawowych zasad.

 

W artykule:

  • Sezonowe posiłki
  • Jak bilansować posiłki?
  • Jak stworzyć lekki posiłek?

  

Sezonowe posiłki

Warto przygotowywać posiłki, bazując na sezonowych owocach i warzywach. Rośliny zbierane w swoim sezonie są hodowane w bardziej naturalnych dla siebie warunkach, przez co mają największą wartość odżywczą. Znajduje się w nich więcej witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i innych związków bioaktywnych niż gdyby rosły poza sezonem.

 

Nie da się nie zauważyć różnicy w smaku między np. truskawkami zimą, a tymi w czerwcu / lipcu, prawda? Warzywa i owoce sezonowe są po prostu smaczniejsze, mają więcej aromatu, a nawet bardziej apetyczny wygląd.

 

Jedzenie sezonowe jest też o wiele tańsze. Jest też bardziej dostępne, lokalne. Warto z niego korzystać, zwłaszcza wspierając lokalne biznesy, ryneczki i bazarki. 

 

Warto uwzględnić w diecie warzywa i owoce sezonowe latem. Należą do nich m.in owoce jagodowe (truskawki, jagody, borówki, maliny, porzeczki, jeżyny) i wiśnie, które są niezwykle bogate w witaminę C, antocyjany i inne przeciwutleniacze. Inne letnie owoce to agrest, nektarynki, arbuzy i melony. Latem jest również sezon na różne sałaty, warzywa krzyżowe (kapustę, brokuły, kalafior), ogórki, pomidory, rzodkiewki, cukinię, bób, czy por. Można by tak wymieniać bardzo długo. Warto korzystać z tego okresu, jeść świeżo, pysznie i różnorodnie.

 

Jak bilansować posiłki?

W każdym posiłku powinny znajdować się źródła każdego z trzech makroskładników - białek, tłuszczów i węglowodanów. Dobrym źródłem białka jest mięso, ryby, jaja, nabiał, strączki, czy orzechy. Aby posiłek był lekki warto wybierać niskoprzetworzone chude mięso i ryby, bardziej rozdrobnione i przetworzone strączki (np. tofu) oraz chudy nabiał i jaja.  

 

Wysokotłuszczowe posiłki raczej nie należą do tych lekkich, zarówno pod kątem strawności, jak i kaloryczności. Jednakże nie należy unikać tłuszczu całkowicie, ponieważ jest on nam bardzo potrzebny, zwłaszcza “zdrowe” tłuszcze nienasycone. Dobrymi źródłami tłuszczów są oleje roślinne (oliwa, olej rzepakowy, olej z orzechów włoskich itd), orzechy, nasiona, awokado. Warto unikać ciężkostrawnych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (masło, smalec, tłuste mięso, tłusty nabiał). 

 

Nie należy zapominać o wartościowych źródłach węglowodanów, które powinny stanowić główne źródło energii w zdrowej diecie. Należy uwzględnić w diecie pełne składników odżywczych kasze gruboziarniste, pełnoziarniste mąki, makarony, pieczywo i brązowy ryż. 

 

Połowę każdego przysłowiowego talerza powinny zajmować warzywa i/lub owoce. Minimalna ilość warzyw i owoców jaka powinna zostać spożyta w ciągu dnia to 400 g, z czego większość powinny stanowić warzywa. Im więcej owoców i warzyw w diecie, tym korzystniej dla zdrowia człowieka. Szczególnie korzystne, jeśli będą to głównie sezonowe warzywa i owoce w formie surowej (jeśli jest to możliwe). Oczywiście istnieją sytuacje, gdzie duże ilości warzyw i owoców, zwłaszcza surowych nie będą dobrze tolerowane. Jednakże są to sytuacje, które występują rzadko i zwykle nie dotyczą zdrowych osób. 

 

Warto zadbać o różnorodność produktów w diecie. Każdy produkt zawiera inne składniki odżywcze, a uwzględnianie w diecie każdej grupy produktów sprawia, że składniki się uzupełniają i dieta będzie prawdopodobnie dobrze zbilansowana i pełnowartościowa. Warto zwracać uwagę na spożywanie różnokolorowych roślin, ponieważ zwykle te najbardziej kolorowe zawierają najwięcej antyoksydantów i mogą zapobiegać wielu chorobom. 

Jak stworzyć lekki posiłek?

“Lekkość” posiłku może być rozumiana w różny sposób. Dla jednych lekki posiłek to taki, po którym dobrze się czują - bez uczucia przejedzenia, ciężkości itd. Dla innych lekki posiłek jest posiłkiem niskokalorycznym, idealnym na redukcję. 

 

Aby stworzyć lekki posiłek, warto bazować na produktach stosunkowo łatwostrawnych. Do takich z pewnością nie należą wysoko przetworzone produkty, takie jak gotowe dania, wyroby mięsne, słodkie i słone przekąski i słodycze, czy też fast foody. 

 

Lekki posiłek powinien bazować na produktach roślinnych. Warzywa i owoce powinny być jego fundamentem. Zwłaszcza surowe warzywa sprawiają, że posiłek jest sycący, ma dużą objętość i nie daje efektu przejedzenia. 

 

Warto zwrócić uwagę na odpowiedniej wielkości porcje. Oczywistym jest, że zbyt duże porcje nie będą dawały uczucia lekkości i dobrego samopoczucia. Z tego powodu warto jeść regularnie mniejsze porcje w podobnych odstępach czasowych. 

 

Aby posiłek był lekki warto stosować odpowiednie metody obróbki, do których nie jest potrzebna duża ilość tłuszczu. Unikaj smażenia na głębokim oleju. Zamiast tego używaj metod gotowania takich jak gotowanie na parze, duszenie, pieczenie lub grillowanie.