Kwasy tłuszczowe EPA i DHA (omega-3) to niezbędny element zbilansowanej diety. W przypadku niskiego spożycia ryb, orzechów czy awokado, znalezienie innego ich źródła jest wręcz koniecznością. Spośród osób dostarczających omega-3 w formie suplementu większość korzysta z popularnego rybiego oleju, który jest przystępny cenowo. Niewielu jednak wie, że w porównaniu z nim olej z krylamałego morskiego skorupiaka – prezentuje kilka dodatkowych zalet.

Omega-3 – korzyści z suplementacji

Benefity wynikające z przyjmowania odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są szerokie i obejmują niemal każdy z układów ciała człowieka. Są one częścią istoty białej mózgu oraz wchodzą w skład błon komórkowych. Oprócz tego stanowią również substrat do produkcji biologicznie istotnych związków takich jak hormony oraz pomagają regulować ilość obu frakcji cholesterolu – HDL oraz LDL. Działają też przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.

Olej z kryla – dlaczego jest wyjątkowy?

Olej z kryla zawiera EPA i DHA – tak jak olej rybi. Różni się jednak formą w jakiej je dostarcza. Kwasy tłuszczowe z kryla są fosfolipidami, czyli lipidami połączonymi z resztą fosforanową. Zwiększa to znacząco ich biodostępność, co przekłada się na wzmocnienie pozytywnych aspektów suplementacji lub otrzymanie takich samych rezultatów używając mniejszej ilości suplementu. W skład oleju wchodzą jednak nie tylko omega-3, stąd i lista korzyści nie kończy się na tych generowanych przez owe kwasy tłuszczowe.

Czy olej z kryla spala tłuszcz?

Jedną z interesujących przesłanek na temat działania oleju z kryla jest jego potencjalne działanie wspierające walkę ze zbędnymi kilogramami. Czy olej z kryla spala tłuszcz? W badaniach przedklinicznych podawany jako uzupełnienie diety o wysokiej zawartości tłuszczu usprawniał metabolizm lipidów oraz węglowodanów co skutkowało utratą wagi. Działał pod tym kątem lepiej niż olej rybi.

Sprawne przetwarzanie składników odżywczych przez organizm jest konieczne do efektywnego korzystania z tłuszczu jako źródła energii, czyli mówiąc prościej – spalania go. Obecne wyniki badań sugerują, że olej z kryla może być użyteczny szczególnie u osób, które odżywiają się niezbyt zdrowo (zawartość tłuszczy w ich diecie przekracza 35% zapotrzebowania kalorycznego).

Olej z kryla a PMS

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje wiele rodzajów objawów, psychicznych oraz somatycznych. U kilku procent kobiet jest on na tyle silny, że może utrudniać codzienne funkcjonowanie. W jednym z badań suplementacja olejem z krylu znacząco obniżała objawy PMS takie jak drażliwość, odczuwany stres czy nadwrażliwość piersi. Wypadała na tym polu znacznie lepiej od podawania kobietom oleju rybiego. Pozytywne efekty można było zaobserwować już na przestrzeni 45 dni suplementacji – jest to niewiele ponad jeden cykl menstruacyjny. Kobiety odczuwające zespół napięcia przedmiesiączkowego w intensywny sposób mogą odczuć ulgę w szybki, zdecydowany i naturalny sposób.

Jaki olej z kryla wybrać?

W przypadku suplementów pochodzenia zwierzęcego ich jakość ma kluczowe znaczenie. Najlepiej znane i przebadane są Neptune Krill Oil® oraz SuperbaTM  - formy, których sposób pozyskania gwarantuje wysoką ilość omega-3 oraz niski współczynnik TOTOX (niska wartość określa minimalną zawartość utlenionych kwasów tłuszczowych, które nie spełnią wydajnie swojej biologicznej roli – im niższa tym lepiej). W opatentowanych formach oleju z kryla znajduje się do kilku razy więcej innej ważnej substancji – astaksantyny. To potężny antyoksydant działający synergicznie z kwasami omega-3, szczególnie pod kątem zdrowia oczu. Wybierając dobry produkt można więc zmaksymalizować korzyści z suplementacji.

Jak przyjmować olej z kryla

Ze względu na większą biodostępność kwasów tłuszczowych w oleju z kryla dawkowanie jest niższe niż w przypadku standardowego oleju rybiego. Suplementowana ilość omega-3 wersji z kryla powinna stanowić ok. 2/3 typowej dawki z oleju rybiego, aby przyswoić tę samą ilość. Przykładowo dla 1000mg EPA i DHA ekwiwalentem będzie 666,6mg omega-3 z oleju z kryla.


_________________

Autor: Szymon Żuk