Osoby, które nie posiadają fachowej wiedzy z zakresu dietetyki chcące poprawić estetykę sylwetki i zdrowie, w dzisiejszych czasach mogą natknąć się na wiele nieprawdziwych informacji, które powielane są bez zastanowienia. Problem polega na tym, że w sprawie dietetyki głos zabrać może każdy, powołując się na obiegowe źródła wiedzy, filmy na YouTube, opowieści znajomych, artykuły z kolorowych czasopism czy własne obserwacje, często nieobiektywne.

Moda na dietetykę

Dietetyka jest dziedziną na ,,topie'', przez co powstaje coraz więcej poglądów, trendów i informacji. W mediach lub na portalach społecznościowych bardzo często podaje się konkretną informację w postaci sensacji - ta formuła jest nadużywana po to, aby sprzedać swoje poglądy. Niestety wiele osób kieruje się ideologią, a nie wiedzą rzetelną, przez co ze znawców robią się wyznawcy.

Artykuły z chwytliwymi nagłówkami w rodzaju:

,,warzywa i owoce są skażone pestycydami''

,,cukier uzależnia jak kokaina''

,,jaja powodują miażdżycę''

,,ryby są zanieczyszczone''

,,fruktoza w owocach to trucizna''

,,herbata z cytryną powoduje Alzheimera''

,,soja powoduje bezpłodność''

,,końcówka banana jest niebezpieczna''

...i wiele, wiele innych przejaskrawionych stwierdzeń, sprawia, że boimy się jedzenia - w ten sposób sprowadza się nas do narożnika i doprowadza do tego, że funkcjonujemy w ciągłym trybie stresu, a chroniczny stres negatywnie wpływa zarówno na naszą sylwetkę, jak i zdrowie, m.in skraca nasze telomery – czyli życie naszych komórek. Strach przed jedzeniem jest bardzo często nieuzasadniony oraz buduje niezdrowy stosunek do żywności.

Kluczem jest stworzenie pewnego balansu oraz podejścia zdroworozsądkowego do naszej diety. W tym miejscu chciałbym napisać, że nie ma idealnej diety dla każdego. Każdy organizm jest inny, mamy inne niedobory, inne zapotrzebowanie kaloryczne, problemy zdrowotne, nieco inne polimorfizmy genetyczne etc. Nie ulega wątpliwości, że dieta powinna być ,,projektowana'' wg indywidualnych parametrów fizjologicznych i zdrowotnych, stylu życiu czy też preferencji smakowych.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta? 

Według wielu instytucji zajmujących żywieniem, w naszej diecie powinniśmy:

- limitować spożycie wysoko przetworzonych produktów, takich jak dania gotowe oraz słodycze

- unikać produktów zasobnych w utwardzone oleje roślinne lub tłuszcz cukierniczy

- spożywać więcej różnokolorowych warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych

- wprowadzić do diety orzechy oraz strączki

- ograniczyć podaż węglowodanów rafinowanych oraz unikać nadmiaru soli (nadmiar soli najczęściej dostarczany jest z produktów wysoko przetworzonych - chipsy, solone orzeszki, paluszki, wędliny, fast foody, słodycze itp.)

Powyższe zalecenia kierowane są do ogółu populacji. Sportowiec wyczynowy lub osoba bardzo aktywna fizycznie, zdrowa metabolicznie, będzie stosowała inną strategię żywieniową niż ktoś, kto, boryka się z nadmiarem kilogramów czy pewnymi problemami zdrowotnymi na poziomie przewodu pokarmowego lub gospodarki hormonalnej. Dlatego tak ważna jest indywidualizacja. Pragnę również dodać, że jeśli zauważyłeś(aś) u siebie jakieś podejrzane dolegliwości np. ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha) lub dostrzegasz inne niepokojące objawy, takie jak m.in istotne spadki energii w trakcie dnia albo problemy z motywacją to warto udać się do zaufanego dietetyka, lub odwiedzić dobrego lekarza.

Jeśli należysz do tych osób, które na co dzień trzymają zdrowe nawyki żywieniowe i po wizycie u babci czy znajomych jeszcze przez tydzień mają wyrzuty sumienia po zjedzeniu kawałka ciasta lub kawałka pizzy to czas zrewidować swoje podejście. Oczywiście nikogo nie namawiam do spożywania ciast lub pizzy bowiem zwracam uwagę na aspekt psychologiczny, który jest niezwykle istotny w zachowaniu dobrego zdrowia.

Podsumowanie

Nie powinniśmy ulegać ekstremalnym modom i bać się jedzenia, rzecz jasna nasza dieta powinna być nisko przetworzona, bogata w składniki odżywcze i uboga w substancje mogące szkodzić, a także eliminować produkty, po których czujemy dyskomfort, ale w dłuższej perspektywie czasu będziemy musieli nauczyć się elastyczności i bezstresowego podejścia do żywienia.

____________________

Autor: Marcin Grzelak