Omega-3 i certyfikat IFOS
Z roku na rok wzrasta ilość osób suplementujących kwasy omega-3 (in. „olej rybny”, n-3). Kwasy te posiadają szereg udokumentowanych korzyści zdrowotnych, które potwierdzają liczne badania naukowe. Coraz większa liczba producentów produkuje suplementy zawierające kwasy omega-3 (EPA i DHA). Poza ich oczywistym wpływem na zdrowie czy regenerację w sporcie bardzo ważnym elementem jest jakość produktu zawierającego wspomniane kwasy. Jak działa omega-3? Jak wygląda jakość kwasów omega-3, czy w produkcie jest taka ilość n-3, jaką deklaruje na etykiecie producent? Czy omega-3 jest bezpieczna?
Czym są kwasy omega-3?
Kwasy tłuszczowe omega-3 to rodzaj tłuszczu, którego potrzebujemy dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Kwasu tego nie można wytworzyć w organizmie i trzeba go dostarczać poprzez dietę czy tak ważną (i sprawdzoną) suplementację produktu wysokiej jakości.
W skład n-3 wchodzą kwasy o właściwościach prozdrowotnych:
- kwas eikozapentaenowy (EPA),
- kwas dokozaheksaenowy (DHA).
W czym są omega-3?
Głównym źródłem omega-3 są produkty pochodzenia zwierzęcego tj. tłuste ryby morskie i suplementy zawierające olej rybny. W kwasach omega-3 obecny jest również jeszcze jeden kwas – kwas alfa-linolenowy (ALA). Stanowi on odmianę kwasu pochodzenia roślinnego, który można znaleźć także w żywności (np. nasiona chia, nasiona lnu) oraz w suplementach diety.
Dlaczego omega-3 są bardzo ważne?
Kwas EPA pobudza głównie układ sercowo-naczyniowy poprzez wpływ na syntezę tzw. eikozanoidów, zaś DHA jest ważnym składnikiem strukturalnym wysoko aktywnej tkanki nerwowej. Samo DHA stanowi aż do ok. 60% sumy kwasów tłuszczowych w fosfolipidach neuronów! Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ aktywność naszego mózgu jest ściśle zależna od tych kwasów!
Z kwasami omega-3 jest podobnie jak z witaminą D, dla której są obecne specjalne receptory (VDR) w ciele, dzięki czemu wpływa ona na bardzo wiele funkcji naszego organizmu. Stąd często definiuje się jako „Wielką Dwójkę” suplementacji zdrowotnej – witaminę D i kwasy omega-3. Kwasy omega-3 budują wszystkie tzw. błony komórkowe w organizmie wpływając podobnie jak witamina D na wiele procesów ważnych dla zdrowia!
Na co wpływa omega-3?
Zawarte w kwasach n-3 tzw. eikozanoidy wpływają na regulację:
-
czynności układu sercowo-naczyniowego
-
ciśnienia krwi
-
formowanie się skrzepów wewnątrznaczyniowych
-
stężenie triacylogliceroli w osoczu i procesy zapalne
Czy jakość suplementów n-3 jest taka sama?
Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę badań (z pozytywnym, dobrze udokumentowanych wpływem na ludzki organizm) nad kwasami omega-3, pojawia się coraz większa liczba marek umieszczających te kwasy w swojej ofercie. Od 2004 r. pojawił się specjalny standard (certyfikat IFOS) kontroli jakości produktów zawierających kwasy omega-3.
Czym jest IFOS?
Certyfikat IFOS to międzynarodowy system kontroli jakości produktów zawierających kwasy omega-3 (ang. International Fish Oil Standards). Obecnie (stan na 2022 r.) certyfikat ten jest najstarszym, a zarazem najbardziej rozpoznawalnym certyfikatem marki Nutrasource będącego oznaką dobrej jakości i permanentności produktu.
Co daje certyfikat IFOS?
Dzięki certyfikatowi IFOS zyskujesz pewność, że marka testuje swoje produkty zgodnie z najwyższymi standardami produkcji dotyczącymi kontroli jakości, czystości i tak ważnego bezpieczeństwa.
Ilość EPA i DHA w omega-3
Suplementacja n-3 wynosi od ok. 500 mg nawet do 2000 mg dziennie (w zależności od celu suplementacji i jej wpływu na konkretny problem). Poza ogólną zawartością n-3 ważna jest proporcja DHA i EPA w produkcie ponieważ to determinuje ich rzeczywisty wpływ na zdrowie i to czy produkt spełnia swoją funkcję.
Czy warto stosować produkty z certyfikacją IFOS?
Dzięki certyfikatowi IFOS mamy pewność, że zostały wykonane bardzo dokładne testy analityczne, a sam produkt spełnia określone standardy. Dzięki IFOS kwasy omega-3 są sumiennie weryfikowane i badane pod względem:
-
Zanieczyszczeń – weryfikuje się stopień czystości produktu sprawdzając, czy nie posiada on m.in. niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń (np. metali ciężkich tj. ołów czy rtęć).
-
Zgodności składników aktywnych zawartych w produkcie – ocenia się rzeczywiste ilości kwasów tłuszczowych w produkcie (zgodność z informacją na etykiecie), ich rodzaj i proporcje względem siebie.
-
Stabilności – sprawdzenie stopnia świeżości produktu i jego odporności na przechowanie (sprawdzenie czy produkt się nie zepsuł poprzez utlenienie się kwasów).
Warto wspomnieć, że IFOS jest również członkiem organizacji ds. DHA i EPA Omega-3 GOED (ang. Global Organization of EPA and DHA Omega-3s) stojącej na straży wysokiej jakości produktów zawierających Omega-3, którym mogą zaufać konsumenci.
____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz