Z roku na rok wzrasta ilość osób suplementujących kwasy omega-3 (in. „olej rybny”, n-3). Kwasy te posiadają szereg udokumentowanych korzyści zdrowotnych, które potwierdzają liczne badania naukowe. Coraz większa liczba producentów produkuje suplementy zawierające kwasy omega-3 (EPA i DHA). Poza ich oczywistym wpływem na zdrowie czy regenerację w sporcie bardzo ważnym elementem jest jakość produktu zawierającego wspomniane kwasy. Jak działa omega-3? Jak wygląda jakość kwasów omega-3, czy w produkcie jest taka ilość n-3, jaką deklaruje na etykiecie producent? Czy omega-3 jest bezpieczna?

Czym są kwasy omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to rodzaj tłuszczu, którego potrzebujemy dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Kwasu tego nie można wytworzyć w organizmie i trzeba go dostarczać poprzez dietę czy tak ważną (i sprawdzoną) suplementację produktu wysokiej jakości.
W skład n-3 wchodzą kwasy o właściwościach prozdrowotnych:

- kwas eikozapentaenowy (EPA),

- kwas dokozaheksaenowy (DHA).

W czym są omega-3?

Głównym źródłem omega-3 są produkty pochodzenia zwierzęcego tj. tłuste ryby morskie i suplementy zawierające olej rybny. W kwasach omega-3 obecny jest również jeszcze jeden kwas – kwas alfa-linolenowy (ALA). Stanowi on odmianę kwasu pochodzenia roślinnego, który można znaleźć także w żywności (np. nasiona chia, nasiona lnu) oraz w suplementach diety.

Dlaczego omega-3 są bardzo ważne?

Kwas EPA pobudza głównie układ sercowo-naczyniowy poprzez wpływ na syntezę tzw. eikozanoidów, zaś DHA jest ważnym składnikiem strukturalnym wysoko aktywnej tkanki nerwowej. Samo DHA stanowi aż do ok. 60% sumy kwasów tłuszczowych w fosfolipidach neuronów! Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ aktywność naszego mózgu jest ściśle zależna od tych kwasów!

Z kwasami omega-3 jest podobnie jak z witaminą D, dla której są obecne specjalne receptory (VDR) w ciele, dzięki czemu wpływa ona na bardzo wiele funkcji naszego organizmu. Stąd często definiuje się jako „Wielką Dwójkę” suplementacji zdrowotnej witaminę D i kwasy omega-3. Kwasy omega-3 budują wszystkie tzw. błony komórkowe w organizmie wpływając podobnie jak witamina D na wiele procesów ważnych dla zdrowia!

Na co wpływa omega-3?

Zawarte w kwasach n-3 tzw. eikozanoidy wpływają na regulację:

  • czynności układu sercowo-naczyniowego

  • ciśnienia krwi

  • formowanie się skrzepów wewnątrznaczyniowych

  • stężenie triacylogliceroli w osoczu i procesy zapalne

Czy jakość suplementów n-3 jest taka sama?

Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę badań (z pozytywnym, dobrze udokumentowanych wpływem na ludzki organizm) nad kwasami omega-3, pojawia się coraz większa liczba marek umieszczających te kwasy w swojej ofercie. Od 2004 r. pojawił się specjalny standard (certyfikat IFOS) kontroli jakości produktów zawierających kwasy omega-3.

Czym jest IFOS?

Certyfikat IFOS to międzynarodowy system kontroli jakości produktów zawierających kwasy omega-3 (ang. International Fish Oil Standards). Obecnie (stan na 2022 r.) certyfikat ten jest najstarszym, a zarazem najbardziej rozpoznawalnym certyfikatem marki Nutrasource będącego oznaką dobrej jakości i permanentności produktu.

Co daje certyfikat IFOS?

Dzięki certyfikatowi IFOS zyskujesz pewność, że marka testuje swoje produkty zgodnie z najwyższymi standardami produkcji dotyczącymi kontroli jakości, czystości i tak ważnego bezpieczeństwa.

Ilość EPA i DHA w omega-3

Suplementacja n-3 wynosi od ok. 500 mg nawet do 2000 mg dziennie (w zależności od celu suplementacji i jej wpływu na konkretny problem). Poza ogólną zawartością n-3 ważna jest proporcja DHA i EPA w produkcie ponieważ to determinuje ich rzeczywisty wpływ na zdrowie i to czy produkt spełnia swoją funkcję.

Czy warto stosować produkty z certyfikacją IFOS?

Dzięki certyfikatowi IFOS mamy pewność, że zostały wykonane bardzo dokładne testy analityczne,  a sam produkt spełnia określone standardy. Dzięki IFOS kwasy omega-3 są sumiennie weryfikowane i badane pod względem: 

  • Zanieczyszczeń – weryfikuje się stopień czystości produktu sprawdzając, czy nie posiada on m.in. niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń (np. metali ciężkich tj. ołów czy rtęć).

  • Zgodności składników aktywnych zawartych w produkcie – ocenia się rzeczywiste ilości kwasów tłuszczowych w produkcie (zgodność z informacją na etykiecie), ich rodzaj i proporcje względem siebie.

  • Stabilności – sprawdzenie stopnia świeżości produktu i jego odporności na przechowanie (sprawdzenie czy produkt się nie zepsuł poprzez utlenienie się kwasów).

Warto wspomnieć, że IFOS jest również członkiem organizacji ds. DHA i EPA Omega-3 GOED (ang. Global Organization of EPA and DHA Omega-3s) stojącej na straży wysokiej jakości produktów zawierających Omega-3, którym mogą zaufać konsumenci.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz