Jaką wodę do picia wybrać?
Niczym nowym jest stwierdzenie, że woda to życie. Pomimo tego, nadal wiele osób spożywa niewystarczającą ilość płynów. Utrzymywanie odpowiedniego stopnia nawodnienia organizmu ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia, formy fizycznej i zdolności wysiłkowych, czy ta ważnego dobrego samopoczucia! Wciąż pojawia się pytanie, jaką wodę najlepiej pić? Od czego zależy wybór wody i czym różnią się one między sobą?
-
Analizuj skład wody!
-
Woda mineralna
-
Woda źródlana
-
Woda stołowa
-
Kranówka nie taka zła?
-
Wody ze smakiem
-
Woda gazowana czy niegazowana?
-
Napoje gazowane a trening - nauka
-
Wody lecznicze
Organizm człowieka składa się z wody w ok. 60-70%. Wiele osób za jeden z ważniejszych priorytetów każdego dnia stawia sobie picie odpowiedniej ilości wody. Na rynku znajduje się wiele rodzajów dostępnych wód (mineralne, smakowe, źródlane, typu „fit”, gazowane i niegazowane, itd.). Czy jest najlepsza woda mineralna? Ciężko o zdefiniowanie najlepszej wody, bo wpływa na to wiele czynników, a poza samym składem (szczególnie magnezem i wapniem), ważne są inne czynniki oraz sam smak, do którego często chcemy wracać i gasić pragnienie.
Analizuj skład wody!
Czy analizujesz skład wody? Jeśli nie to przekonaj się, jakie są najczęstsze błędy i dlaczego warto wybierać świadomie! Jakie błędy popełniamy przy wyborze wody?
-
kupujemy wody bez wartości (zbyt mało składników mineralnych),
-
wybierany skład jest gorszy od „kranówek” (niektórych)
-
wybieramy wody smakowe (z cukrem)
-
wybory wody niskiej jakości (niepewne pochodzenie, gwarancja składu)
-
wody z „dodatkami” (konserwanty, cukier)
Woda mineralna
Zdecydowanie dobrze jest, aby osoby dorosłe wybierały wodę mineralną. Dzielą się one ze względu na stopień mineralizacji. Wyróżniamy: wody niskozmineralizowane (do 500 mg/l), wody średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l), wody wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l). Obecnie coraz rzadziej używa się podobnych przedziałów. Woda mineralną nazywa się każdą wodę podziemną, która, ze względu na swoje pochodzenie, warunki geologiczne, skład chemiczny oraz charakterystyczny stabilny skład mineralny, powoduje korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi.
Jeśli osoba ma problemy z nadciśnieniem tętniczym lub nerkami, dobrym wyborem będą wody niskosodowe. Zrównoważony skład mineralny i dobrą decyzją konsumencką jest wybór wody nisko- lub śreniozmineralizowanej.
Woda wysokozmineralizowana może być dobrym wyborem dla dla sportowców lub innych osób w uzasadnionych przypadkach, celem lepszego uzupełnienia ubytków pierwiastków. Dobra woda wysokozmineralizowana jest bogata w składniki mineralne takie jak magnez i wapń, a której suma składników mineralnych wynosi nawet ok. 1800 mg/1L.
Wody mineralne zawierają min. 1000 mg składników mineralnych w litrze. Do wód mineralnych zaliczyć można m.in. Staropolankę 2000, Kryniczankę, Muszyniankę.
Woda źródlana
Zawartość składników mineralnych w wodzie źródlanej wynosi tylko ok. 200-500 mg/dm3. Wodę źródlaną można podawać np. dzieciom i niemowlętom (woda o niskiej zawartości sodu i siarczanów). Można do nich zaliczyć wody takie jak np.: Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Arctic Plus, Staropolanka Zdrój, Kropla Beskidu.
Woda stołowa
To woda powstająca z połączenia niskozmineralizowanej naturalnej wody mineralnej lub wody źródlanej i wody mineralnej wysokozmineralizowanej lub określonej ilości składników mineralnych (chlorek wapnia, chlorek lub siarczan magnezu, chlorki, siarczany lub wodorowęglany sodu i potasu). Skład tych wód ulega w toku produkcji zmodyfikowaniu, tak więc nie można ich określić jako „naturalne”. Pomimo, że dobrze gaszą pragnienie, są jednak na ogół znacznie uboższe w niektóre ważne dla zdrowia składniki.
Kranówka nie taka zła?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) picie wody butelkowanej nie daje korzystniejszych efektów zdrowotnych niż... picie czystej kranówki. Wody butelkowane mogą mieć podobne właściwości jak wody z kranu. Rodzi się więc pytania, czy warto kupować wodę w sklepie? Przecież „kranówka” też się nadaje… Jednak wody butelkowane mogą mieć nieco więcej składników odżywczych i zawierać wodorowęglany przydatne w nadkwasocie. Samo uzupełnienie składników tj. wapń, magnez, jod może natomiast stanowić uzupełnienie codziennej diety. Należy jednak pamiętać, że czasami „kranówka” może niekiedy dorównać wodom butelkowanym czy nawet je przewyższać...
Wody ze smakiem
Jest to dobre rozwiązanie dla… osób chcących sukcesywnie ograniczyć picie słodkich napojów i przechodzić na picie wody naturalnej w celu poprawy stylu życia i ograniczenia kalorii. Należy jednak pamiętać, że wody smakowe posiadają właśnie wspomniane kalorie, ale i konserwanty oraz sztuczne barwniki. Jeśli już traktujemy wodę jako „okres przejściowy”, to warto wybierać te produkty, które na etykiecie mają ograniczone konserwanty i zawierają naturalne soki z owoców. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być skomponowanie wody z dodatkiem np. cytrusów, aby z czasem ograniczyć i odstawić słodkie napoje.
Woda gazowana czy niegazowana?
Wybór praktycznie zależy od… naszych preferencji smakowych! Dużo osób testując na sobie wody, z czasem przekonuje się do wód z bąbelkami lub bez. Pośrednim rozwiązaniem mogą być wody średniogazowane. Wód gazowanych jednak nie poleca się niektórym grupom osób, a zaliczyć do nich można np. osoby z problemami gastrycznymi, kobietom karmiącym i kobietom w ciąży oraz osoby po zabiegach operacyjnych, problemach żołądkowych.
Wody lecznicze
W zależności od tego, których składników jest najwięcej, wyróżniamy następujące rodzaje wód leczniczych:
-
szczawy – zawierają szczególnie dużo dwutlenku węgla i wodorowęglanów
-
wody siarczane – zawierają siarkowodór
-
wody gorzkie – zawierają siarczan magnezowy
-
wody żelaziste – zawierają wodorowęglan żelazawy
-
solanki – zawierają głównie chlorek sodu
-
wody radioaktywne – zawierają niewielkie ilości pierwiastków promieniotwórczych
-
cieplice (termy) – pochodzą z ujęć, przy których woda ma wyższą temperaturę.
Ze względu na skład i specyficzne właściwości, każda woda lecznicza może być wykorzystywana w innym celu. Jedne działają wyciszająco, relaksująco, wspomagają przemianę materii, inne zaś wzmacniają i pobudzają układ krwionośny, łagodzą bóle mięśniowo – stawowe oraz są pomocne w chorobach alergicznych.
Napoje gazowane a trening – nauka
Czy gazowane napoje wpływają na tempo opróżniania żołądka, czyli na to jak szybko spożyty napój trafia do jelit? W badaniu z początku lat 50-tych wykazano, że dodatek gazu w napojach może zwiększać tempo opróżniania żołądka w wyniku wzrostu ciśnienia wewnątrz żołądka spowodowanego uwalnianiem dwutlenku węgla. Jednak publikacja ta wraz z upływem lat straciła na aktualności i spotkała się z krytyką dotyczącą metodologii oceny tempa opróżniania żołądka.
W kilku kolejnych badaniach autorzy wykazali, że dodatek gazu do napoju ma niewielki wpływ na to jak szybko spożyty płyn pojawi się w dalszej części przewodu pokarmowego, zarówno w trakcie spoczynku jak i ćwiczeń. Niemniej jednak, w większości badań tempo opróżniania żołądka najczęściej oceniane było w jednym punkcie czasowym, co nie do końca pozwala na wyciągnięcie dokładnych wniosków i wychwycenie subtelnych (być może istotnych) różnic.
Brak wpływu dodatku gazu do napoju pozostaje bez wpływu na tempo opróżniania żołądka prawdopodobnie ze względu na gwałtowne usunięcie dwutlenku węgla w wyniku procesu odbijana się lub ściśliwości gazu, co czyni go nieefektywnym w pobudzaniu receptorów rozciągania.
Czy gazowane napoje powodują, że ilość wypijanych płynów jest mniejsza? Faktycznie, w sytuacji kiedy gazowane napoje spożywane są ad libitum (wedle uznania) w trakcie biegu ich konsumpcja wydaje się być nieco mniejsza, ale różnica jest niewielka i nie zawsze uchwytna.
Czy gazowane napoje mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe? Odpowiedź na to pytanie pozostaje bez wsparcia w literaturze, ale ze względu na proces odbijania na pewno gazowane napoje nie będą pomagać osobom, które podatne są na występowanie problemów górnej części przewodu pokarmowego. Pierwszym wyborem powinny być napoje pozbawione gazu, ale nie oznacza to że dodatek dwutlenku węgla będzie nad wyraz niepożądany w napoju spożywanym w trakcie treningu. Jeżeli ktoś lubi gazowane napoje, a ryzyko odwodnienia lub wystąpienia problemów żołądkowych jest niewielkie nie powinien specjalnie zaprzątać sobie głowy bąbelkami.
Wybierz najlepszą wodę do picia
Dlaczego warto interesować się wodą? Ponieważ pijąc odpowiednią wodę możemy uzupełnić codzienną dietę o wiele składników mineralnych. Warto wybierać wody, w której odpowiednie składniki zaspokajają nasze indywidualne potrzeby. Należ zwrócić szczególną uwagę na wody wapniowo-magnezowe, które sprawdzają się doskonale jako uzupełnienie deficytowych składników naszej diety.
____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz