Wiele osób będących na różnego rodzaju dietach, które mają na celu zmniejszyć masę ciała, z całą pewnością skrupulatnie zwracają uwagę na to co jedzą. W diecie redukcyjnej jednym z najważniejszych czynników jest ujemny bilans kaloryczny. Z tego względu wciąż wiele kontrowersji budzą winogrona, które ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, są stosunkowo dość kalorycznymi owocami.

Winogrona w diecie redukcyjnej?

Oczywiście, że tak! Należy trzymać się odpowiedniej kaloryczności całej diety, więc przy odpowiednim zbilansowaniu wszystkich posiłków, z całą pewnością znajdzie się miejsce na tak wartościowy owoc, jakim jest winogrono.

Czy winogrona są zdrowe?

Winogrona są wygodną przekąską, którą łatwo spakować do pudełka na lunch lub zabrać ze sobą do samochodu. Oprócz tego, że są poręczne, posiadają korzyści dla zdrowia.

Kontrola wagi

Winogrona zawierają związek chemiczny o nazwie resweratrol. Badania wykazały, że resweratrol może pomóc organizmowi metabolizować kwasy tłuszczowe, zwiększyć poziom energii i poprawić ogólny metabolizm, co może pomóc w utracie wagi. Winogrona zawierają również wiele flawonoidów, silnych przeciwutleniaczy, które według niektórych badań mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi.

Obniżenie ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi dotyka bardzo wielu Polaków. Jednym ze sposobów na kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi jest spożywanie pokarmów bogatych w potas. Potas wiąże się z sodem znajdującym się w krwiobiegu, pomagając wypłukać go z organizmu. Winogrona są bogate w potas i błonnik, które mogą pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi poprzez regulację pracy układu sercowo-naczyniowego.

Źródło polifenoli

Wszystkie odmiany winogron zawierają polifenole. Polifenole to związki, które nadają winogronom i innym roślinom żywe kolory. Zapewniają również ochronę przed wieloma chorobami. Polifenole są znanymi antyoksydantami, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie. Najwięcej polifenoli zawierają skórki i miąższ winogron.

Wartości odżywcze

Jak wiele owoców, zielone winogrona są pełne witamin i minerałów. Najbardziej godne uwagi są wysokie poziomy witaminy C i witaminy K. Zielone winogrona zawierają również witaminę B6, potas i mangan. Jedna porcja zielonych winogron o objętości ½ szklanki zawiera:

  • Kalorie: 52

  • Tłuszcz: 0 gramów

  • Cholesterol: 0 miligramów

  • Sód: 2 miligramy

  • Węglowodany: 14 gramów

  • Błonnik: 1 gram

  • Cukier: 12 gramów

  • Białko: 1 gram

Poziom cukru we krwi

Winogrona są pokarmem o wysokiej zawartości fruktozy, co oznacza, że spożywanie zbyt dużej ilości winogron może podnieść poziom cukru we krwi, zwłaszcza jeżeli występuje cukrzyca typu 2 lub nietolerancja fruktozy. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie unikać winogron. Nawet osoby z cukrzycą typu 2 mogą jeść winogrona jako część zdrowej diety. Kluczem jest zwracanie uwagi na wielkość porcji i ograniczenie się do 4-5 porcji owoców dziennie.

Rodzynki

Rodzynki to suszone winogrona i również są bardzo dobrym źródłem polifenoli. Rodzynki zawierają niewielkie ilości wody, więc w rzeczywistości mają wyższy poziom przeciwutleniaczy niż świeże winogrona. Badanie z 2014 r. wykazało, że włączenie rodzynek do codziennej diety obniża ciśnienie krwi. Jednak należy pamiętać, że rodzynki zawierają więcej cukru i kalorii, a mimo to są mniej sycące niż winogrona, dlatego najlepiej spożywać je z umiarem.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec