Czas, w którym kobieta przechodzi menopauzę jest indywidualny i może być uwarunkowany genetycznie. W Polsce, średni wiek kobiet u których pojawiają się pierwsze oznaki premenopauzy to 45-48 lat. Statystki pokazują, że do całkowitego zatrzymania miesiączki u większości kobiet dochodzi między 45, a 55 rokiem życia. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą ten proces przyspieszyć. Są to takie czynniki jak palenie papierosów czy chemioterapia - mogą przyspieszyć zanikanie funkcji jajników, co w efekcie może doprowadzić do wcześniejszej menopauzy.

Jaka jest różnica pomiędzy premenopauzą, a menopauzą?

O menopauzie możemy mówić w momencie, kiedy dochodzi do całkowitego zatrzymania cyklu menstruacyjnego na czas minimum roku. Zmiany i objawy mogą zacząć się kilka lat wcześniej. Premenopauza, inaczej okres okołomenopauzalny to czas tuż przed menopauzą. W tym okresie mogą wystąpić pewne objawy powszechnie kojarzone z menopauzą, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, a przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania. Cykl menstruacyjny może stać się nieregularny, jednakże w trakcie trwania premenopazy nie ustaje on całkowicie.

Jakie są objawy menopauzy?

U około 8 na 10 kobiet przez jakiś czas przed i po ustaniu miesiączki pojawiają się pewne objawy, które mogą one mieć znaczący wpływ na codzienne życie. Typowe objawy menopauzy to:

  • uderzenia gorąca – krótkie, nagłe uczucie gorąca, zwykle na twarzy, szyi i klatce piersiowej, które może powodować zaczerwienienie i pocenie się skóry

  • nocne poty – uderzenia gorąca występujące w nocy

  • trudności ze snem – może to powodować zmęczenie i rozdrażnienie w ciągu dnia

  • zmniejszony popęd seksualny, spadek libido

  • problemy z pamięcią i koncentracją

  • bóle głowy

  • zmiany nastroju, takie jak obniżony nastrój lub niepokój

  • kołatanie serca

  • sztywność i ból stawów

  • nawracające infekcje dróg moczowych

Jak menopauza wpływa na zdrowie kości?

Jednym z powodów, dla których szanse kobiety na rozwój osteoporozy wzrastają w okresie menopauzy, są hormony, a konkretnie estrogen. Estrogen chroni kości i wpływa na zawartość wapnia i innych potrzebnych minerałów w tkance kostnej. W momencie wejścia w okres menopauzy, poziom estrogenu zaczyna spadać. Jak wynika z badań naukowych, w wielu przypadkach taki spadek tego hormonu może prowadzić do utraty masy kostnej, porowatości kości, ryzyka osteoporozy, a w konsekwencji znacznego narażenia kości na liczne złamania, które w wieku menopauzalnym mogą być bardzo groźne dla zdrowia.

Związek chorób serca z menopauzą

W okresie menopauzy mogą pojawić się dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu krwionośnego, takie jak zawroty głowy czy kołatanie serca. Zmniejszony poziom estrogenów może uniemożliwić organizmowi zachowanie elastyczności tętnic, co może mieć wpływ na prawidłowy przepływ krwi. Kontrolowanie wagi, stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, ćwiczenia fizyczne i niepalenie papierosów mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca.

Terapia hormonalna - leczenie objawów menopauzy

FDA zatwierdziło kilka terapii hormonalnych do leczenia uderzeń gorąca i zapobiegania utracie masy kostnej. Korzyści i zagrożenia różnią się w zależności od nasilenia uderzeń gorąca i utraty kości, a także stanu zdrowia pacjentki. Metody leczenia objawów menopauzy są dobierane indywidualnie do każdej pacjentki przez ginekologa lub lekarza rodzinnego.

Niehormonalne metody leczenia objawów menopauzy

Terapia hormonalna może nie być właściwym wyborem dla każdej pacjentki. Niektóre schorzenia mogą uniemożliwić bezpieczne stosowanie terapii hormonalnej lub pacjentka może chcieć zrezygnować z tej formy leczenia z powodów osobistych. Zmiany w stylu życia mogą pomóc w złagodzeniu wielu objawów bez konieczności interwencji hormonalnej. Najskuteczniejszą, a przez to najpopularniejszą metodą jest stosowanie diety bogatej w fitoestrogeny. Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które swoją budową chemiczną przypominają hormony. Dostarczanie odpowiednich ilości tych związków w postaci odpowiedniej diety lub suplementów znacząco może wpłynąć na organizm w kobiety w okresie menopauzy, zmniejszając jej objawy.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec