Badania krwi, takie jak np. morfologia, pozwalają odczytać wstępnie, czy w naszym organizmie nie występują pewne nieprawidłowości. Dzięki regularnym badaniom krwi możemy potencjalnie wpłynąć na poprawę stanu naszego zdrowia poprzez wprowadzane w odpowiednim momencie zmiany związane ze stylem życia.

Mimo tego, że podstawowe badania diagnostyczne służą przeważnie diagnozie pewnych chorób, powinniśmy je jednak wykonywać jako element profilaktyki pewnych chorób.

Jak poprawić wyniki krwi?

  • Regularne badania krwi

  • Odpowiednie przygotowanie do badań krwi

  • Nadwaga a wyniki krwi

  • Czy osoby aktywne mają lepsze wyniki krwi?

  • Czy jedzenie ma wpływ na wyniki krwi?

  • Ilość snu a wyniki badań krwi

Regularne badania krwi

Badania krwi powinny być wykonywane regularnie, a nie tylko w sytuacji podejrzenia pewnych nieprawidłowości (poza zleceniem badań przez lekarza). Zatem jak często robić badania krwi? Zachęcamy wszystkich do regularnego badania się i wykonywania badań krwi profilaktycznie – np. co pół roku. Pozwala to poznać funkcjonowanie swojego ciała i podjąć ewentualne działania zaradcze w celu poprawy stanu zdrowia. Taka forma monitoringu daje większą możliwość podejmowania świadomych decyzji związanych z aktywnością fizyczną, żywieniem, suplementacją, metodami regeneracji czy innymi elementami zdrowego stylu życia. Wielu chorobom przewlekłym można zapobiec właśnie dzięki wczesnej profilaktyce.

Najczęściej nieprawidłowe wyniki krwi mogą świadczyć o niedoborach żywieniowych, stanach zapalnych toczących się w organizmie i zakażeniach, obniżonej odporności, problemach z gospodarką żelaza, niezdiagnozowanych chorobach.

Odpowiednie przygotowanie do badań krwi

Czy przygotowanie do badań krwi ma znaczenie? Jak najbardziej! Wyniki badań, w zależności od tego, jakie są to badania, należy poprzedzić 8 – 12 godzinami odpoczynku. Każdy z nas ma pewne rutyny, które powtarza, jednak istnieją np. badania parametrów, które mogą być zaburzone, jeśli wykonamy je bez odpowiedniego odpoczynku, np. bezpośrednio po treningu na siłowni.

Jeśli ćwiczysz, warto zrobić chociaż jeden dzień przerwy. Zbyt intensywny trening może zmienić pewne parametry (glukozy, cholesterolu czy nawet enzymy wątrobowe), stąd warto odpocząć. Jeśli przyjmujesz leki lub preparaty ziołowe – wspomnij o tym lekarzowi. W sytuacji przyjmowania innych środków (przyp. SAA – sterydów anaboliczno-androgennych) należy zgłosić to lekarzowi nawet wtedy, kiedy miało to miejsce w przeszłości.

Nadwaga a wyniki krwi

Nadwaga i otyłość szkodą zdrowiu, dlatego też wpływają na wyniki badań krwi. Spalanie tkanki tłuszczowej i utrzymanie prawidłowej masy ciała daje większą szansę na utrzymanie prawidłowych wyników. Nadprogramowe kilogramy to jeden z elementów, które powodują nieprawidłowości w wynikach krwi.

Czy osoby aktywne mają lepsze wyniki krwi?

Badania pokazują, że regularny wysiłek fizyczny poprawia wyniki badań, np. cholesterolu. Dzieje się tak w wyniku usprawnienia pewnych enzymów wspierających wychwyt zwrotny cholesterolu. Osoby aktywne mają zazwyczaj wyższe wartości cholesterolu HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”). Szczególną rolę pełni tutaj wysiłek o charakterze aerobowym.

Aktywność fizyczna wpływa również na prawidłowe wyniki glikemii oraz hemoglobiny glikowanej (choć nie są to parametry oznaczane obligatoryjnie u każdego, a w przypadku podejrzenia np. cukrzycy). Według Wardyn i wsp. („Effects of exercise on hematological parameters, circulating side population cells, and cytokines”; 2008) aktywność fizyczna może mieć wpływ na poziomy hemoglobiny (Hgb), hematokrytu (Hct), białych krwinek (WBC) i płytek krwi (Plt) oraz wzrost śródbłonka naczyniowego w osoczu (VEGF) i interleukiny-6 (IL-6), co sugeruje wpływ na potencjalną mobilizację komórek i wzmocnienie mechanizmów naprawy tkanek.

Czy jedzenie ma wpływ na wyniki krwi?

To, co jemy ma niemały wpływ na wyniki badań naszej krwi. Jesteśmy tym co jemy i wyniki krwi bardzo często są odzwierciedleniem stosowanej przez nas diety. Poziom trójglicerydów można poprawić stawiając na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi, ograniczenie ilości pokarmów przetworzonych bogatych w cukry proste, spożycie odpowiednich źródeł tłuszczu w diecie oraz poprawę wchłaniania tłuszczów.

Jak jeszcze poprawić morfologię przez dietę? Możesz postawić na dobre źródła żelaza w diecie, więcej warzyw (szczególnie zielonoliściastych) oraz buraki. Szczególnie te ostatnie zawierając witaminy B, witaminę C, żelaza i kwas foliowy co dobrze wpływa na procesy tworzenia się krwi. Buraki i warzywa zielonoliściaste np. rukola, roszponka, jarmuż doskonale pasują do koktajli warzywno-owocowych czy sałatek.

W celu poprawy gospodarki żelaza oraz parametrów czerwonokrwinkowych zadbaj o mięso (szczególnie czerwone), wątróbkę i podroby. Zawarte tam żelazo wspiera procesy związane z wytwarzaniem krwi, a samo żelazo to ważny składnik w produkcji erytrocytów oraz hemoglobiny.

Spożywanie produktów kiszonych z kolei pomaga walczyć z wysokim poziomem cholesterolu i cukru we krwi. W diecie warto uwzględnić produkty bogate w kwasy Omega – 3 (spożycie oleju lnianego, siemienia lnianego, dobrej jakości oliwy z oliwek, orzechy włoskie) i uwzględnić suplementację tymi kwasami.

Ilość snu a wyniki badań krwi

Rola snu w kontekście badań krwi jest wręcz nieoceniona. Nie chodzi tutaj tylko po odczyt wyników badań krwi po odpowiedniej ilości godzin snu, choć jest to także ważne. Osoby, które prowadzą regularny tryb życia, gdzie jest ustabilizowana pora snu i odpowiednia długość snu rzadziej mają problemy z depresją, złym nastrojem, stanami zmęczenia, nieprawidłowymi wynikami lipidogramu (trójglicerydy, cholesterol), gospodarką hormonalną.

Okazuje się, że deprywacja snu (jego pogorszenie) może zwiększyć zwiększyć ogólnoustrojowy stan zapalny i stany nadkrzepliwości. Może to być związane z patogenezą chorób, takich jak choroba naczyń mózgowych czy choroba sercowo-naczyniowa. (Liu i wsp. 2008; „Effects of sleep and sleep deprivation on blood cell count and hemostasis parameters in healthy humans”).

___________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz