O tym, że warto się badać chyba wszyscy wiedzą, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Bardzo często decydujemy się pójść na badania w momencie kiedy zaczyna nam coś dolegać, mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć i jest w tym wiele prawdy. Profilaktyka jest niezwykle ważna. No dobrze, ale badania to zbyt obszerne pojęcie, w niniejszym artykule wymienię badania, które warto wykonać przynajmniej raz na rok.

Dlaczego warto się badać?

Wykonywanie regularnych badań pozwala nam lepiej kontrolować stan zdrowia i nie ma w tym nic zaskakującego. Wydaje się to być oczywiste, jednak wiele ludzi wstrzymuje się od badań, aż do momentu kiedy zacznie im coś dolegać. Profilaktyka jest niezwykle ważna, gdyż dzięki niej możemy znacznie wcześniej uchwycić dany problem zdrowotny i go wyleczyć. Fakt tego, że się dobrze czujemy nie powinno zwalniać nas od robienia badań, warto systematycznie sprawdzać jak wygląda nasza kondycja zdrowotna. Samokontrola zdrowia może dać nam poczucie pewności, że jesteśmy zdrowi, a także poczucie bezpieczeństwa psychicznego.  Warto sobie zapamiętać, że regularna diagnostyka jest elementem prewencji wielu chorób, nie powinniśmy o tym zapominać, jeśli troszczymy się o nasze zdrowie.

Jakie badania warto wykonać?

Morfologia

Morfologia to podstawowe badanie, które dostarcza sporo informacji - pozwala dokonać oceny ogólnego stanu zdrowia. Badanie morfologiczne polega zarówno na ilościowej , jak i jakościowej ocenie elementów morfotycznych (komórek krwi). W ich skład wchodzą krwinki białe (leukocyty), czerwone (erytrocyty) oraz płytki krwi (trombocyty).  Morfologia pozwala na interpretację wielu parametrów. Na podstawie wspomnianego badania można stwierdzić m.in stan zapalny, infekcje, niedokrwistość czy nadkrwistość itp.

Panel tarczycowy

Warto wykonać badanie TSH, które określa ilość tyreotropiny - hormonu, który produkowany jest przez przysadkę mózgową, stymulujący pracę tarczycy, jednak samo badanie TSH bardzo często jest nie wystarczające. Żeby sprawdzić ilość hormonów tarczycy, które są  dostępne dla komórek należy wykonać badania FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny). W celu pogłębienia diagnostyki nierzadko zaleca się wykonać dodatkowo przeciwciała tarczycowe  - anty-TPO i anty-TG, a także USG.

Glukoza na czczo

Glukoza na czczo to badanie, które jest bardzo pomocne w kontekście oceny stanu gospodarki insulinowo-glukozowej. Parametr ten pozwala zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej, takie jak np.: stan przedcukrzycowy lub cukrzyca. Glukometr w domu jest również dobrym rozwiązaniem, aby na bieżąco monitorować glikemie na czczo.

Lipidogram

Lipidogram to badanie, które uwzględnia takie parametry jak cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL oraz triglicerydy (TG).  Zaburzenia przemiany lipidów są czynnikiem predysponującym do powstania chorób sercowo-naczyniowych. Warto tutaj nadmienić, że w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby z otyłością czy nadwagą. Badanie to jest niezwykle pomocne w ocenie ewentualnych nieprawidłowości w lipidogramie.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe obejmują badania w surowicy krwi czterech enzymów i bilirubiny (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP). Oznaczenie aktywnych enzymów pozwala stwierdzić, w jakiej kondycji jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Wykonanie wspomnianego badania ułatwia wczesną diagnostykę chorób tego ważnego dla nas narządu. Wątroba odpowiada przede wszystkim za detoksykację.

Powyżej przedstawiłem podstawowe badania, które warto wykonać przynajmniej raz w roku. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest badanie się co pół roku. Niemniej jednak jest to kwestia wysoce indywidualna i zależy od aktualnej kondycji zdrowotnej danej osoby. Warto pamiętać, że regularna diagnostyka jest elementem prewencji wielu chorób. Do wspomnianej listy moglibyśmy oczywiście dorzucić jeszcze wiele badań, takich jak np.: witamina D, OB, żelazo, testosteron, estradiol, prolaktyna, LH czy FSH, jednak o poszerzaniu diagnostyki decyduje lekarz.

_________________

Autor: Marcin Grzelak