Cellulit to problem bardzo dobrze znany prawie każdej kobiecie. Pojawić się może niezależnie od wieku czy wagi. Ciągle szukamy skutecznego sposobu, aby pozbyć się go raz na zawsze. Jak więc możemy mu zapobiegać ?

 

Spis treści:

  • Trochę historii
  • Czym jest cellulit?
  • Rodzaje cellulitu
  • Jak mu zapobiegać?
  • Cellulit - może wcale nie taki zły?

 

 

Trochę historii

Co ciekawe, cellulit problemem stał się dopiero w XX wieku. Początkowo postrzegany był u kobiet jako oznaka zdrowia i dobrobytu. Dlaczego więc w dzisiejszych czasach jest odbierany jako tak poważny defekt kobiecej sylwetki? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Może mieć to związek z presją społeczeństwa i zmianą kanonów piękna. Z drugiej strony, tryb życia w bardzo uległ zmianie. Więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej i nasza aktywność w ciągu dnia jest znacznie mniejsza.

  

Czym jest cellulit?

Cellulit jest zaburzeniem w budowie naszej skóry, głównie tkanki podskórnej. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia, wyglądem przypominające skórkę pomarańczy. Kobiece ułożenie tkanki łącznej i tłuszczowej jest zupełnie inne niż w przypadku mężczyzn.

Z tego względu, u panów problem cellulitu występuje wyjątkowo rzadko.

Na powstawanie cellulitu może mieć wpływ wiele czynników. Nie zawsze jest on skutkiem nadwagi, kobiety bardzo szczupłe również mogą zaobserwować u siebie zmiany cellulitowe.

Duże znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne lub wahania hormonalne.

Objawy cellulitu nasilają się zwykle w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży lub menopauzy, a także przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Nie możemy zapominać, że bardzo duży wpływ na wygląd skóry, będzie mieć nasza dieta. Zbyt wysoka podaż soli i przetworzonej żywności na pewno nie pomoże nam pozbyć się uporczywego cellulitu.

Nasz styl życia również ma tu ogromne znaczenie. Siedzący tryb pracy, brak ruchu, stres, nadmierne spożycie alkoholu - te czynniki mogą  nasilać problem cellulitu. 

 

Rodzaje cellulitu

Ze względu na przyczynę powstawania, wyróżnić możemy trzy rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny - związany jest z  problemem w krążeniu krwi i limfy. Główną jego przyczyną może być siedzący tryb pracy.
  • Cellulit tłuszczowy - dotyczy osób z nadwagą. Przy dużym przyroście wagi, pod skórą zaczyna odkładać się tłuszcz. Ściśnięta skóra jest grudkowata i może powodować bolesność podczas ucisku.
  • Cellulit cyrkulacyjny - jest połączeniem cellulitu tłuszczowego i wodnego. Powstaje w wyniku jednoczesnego przyrostu lipidów oraz gromadzenia wody i toksyn. Przyczyną może być nagły przyrost wagi oraz towarzyszące mu problemy z mikrokrążeniem.

Cellulit możemy podzielić również na 3 fazy:

  • W pierwszej, grudki widoczne są wyłącznie po ściśnięciu skóry
  • W drugim etapie, zauważalny jest on w niektórych sytuacjach np. gdy siedzimy na twardym krześle.
  • W ostatnim stadium, widoczny jest cały czas (w tym przypadku pozbycie się go będzie najtrudniejsze).

 

Jak mu zapobiegać?

To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań. W dzisiejszych czasach metod pozbycia się cellulitu jest wiele. Rozwój medycyny estetycznej bardzo poszedł do przodu, a my możemy wybierać z przeróżnych zabiegów antycellulitowych oraz specjalistycznych kremów. Faktycznie stosowane systematycznie mogą okazać się dobrym rozwiązaniem i pomóc nam poprawić wygląd naszej skóry.

Nie ważne, czy nasz problem cellulitu jest zaawansowany, czy też nie. Czasem wprowadzenie kilku zmian w stylu życia i domowa pielęgnacja, może okazać się skuteczniejsza od wielu kosztownych zabiegów antycellulitowych.

Przede wszystkim - ZDROWA DIETA: wyeliminowanie lub ograniczenie spożycia przetworzonego jedzenia, wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców, a przede wszystkim skupienie się na prawidłowym nawodnieniu organizmu - im mniej wody pijemy, tym więcej organizm zaczyna jej magazynować!

Niezbędnym elementem będzie też domowa pielęgnacja. Regularne peelingowanie i nawilżanie skóry. Skuteczne mogą okazać się również masażery antycellulitowe, drewniane rollery oraz bańki chińskie. Masażery pobudzają procesy lipolizy oraz drenażu limfatycznego.

 

Cellulit - może wcale nie taki zły?

 Podsumowując, specjalistyczne zabiegi mogą być dobrym rozwiązaniem w profilaktyce walki z cellulitem. Jednak nawet najdroższe z nich nie przyniosą efektów jeśli nie zadbamy o nasz styl życia. Pamiętajmy również, że czasem ze względu na uwarunkowania genetyczne, nie będziemy w stanie trwale pozbyć się cellulitu. Ponadto, cellulit pojawia się nawet u kobiet, które regularnie ćwiczą i dbają o zdrowe żywienie.

I tu warto się zastanowić, czy on faktycznie stanowi aż taki problem? Może lepiej zaakceptować fakt, że on jest i polubić swoje ciało mimo wszystko ? :)

 

Autor: Karolina Krukowska