Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
Sport, a właściwie we wstępnej fazie – aktywność fizyczna, wpływa bardzo pozytywnie na rozwój dziecka. Zmiany obejmują sferę fizyczną związaną ze zdrowiem, ale również emocjonalną dzięki której możliwe jest kształtowanie już od najmłodszych lat odpowiednich wzorców zachowań i postaw dziecka.
Wykształcone przez aktywność ruchową czy sport wartości wpływają pozytywnie na rozwój przyszłych kompetencji życiowych. W jaki sposób zachęcać dzieci do sportu, aby nie odbierały one aktywności ruchowej jako przykrego obowiązku a tym samym jak oderwać dziecko od smartfona i komputera? Zapraszamy do lektury!
Dlaczego sport wśród dzieci jest ważny?
Bardzo ważnym elementem, o którym należy wspomnieć już na początku artykułu jest to, że aktywność fizyczna u dzieci powinna służyć nie tylko temu, aby poprawić zdrowie, zwiększać sprawność czy uzyskiwać lepsze wyniki w sporcie. Służyć powinna kształtowaniu dzieci jako lepszych ludzi w życiu dorosłym.
„W sporcie dzieci przede wszystkim chodzi o to, żeby kształtować lepszych ludzi, a dopiero w dalszej kolejności sportowców” (dr Łukasz Panfil, „Rozwój sportowego wojownika”)
Profity z aktywności fizycznej
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” - to powiedzenie związane z przyzwyczajeniami nabytymi we wczesnym okresie np. w dzieciństwie. Pewne nawyki i przyzwyczajenia wykształcone właśnie wtedy decydują często o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachęcać dzieci do aktywnego trybu życia od najmłodszych lat.
Aktywność powinna kojarzyć się z entuzjazmem i uśmiechem, przedstawiać powinna dobre emocje. Aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć ryzyko występowania nadwagi i otyłości oraz jest profilaktyką takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego.
Jeśli chcesz więc podarować dziecku najcenniejszy prezent, podaruj mu zdrowie – już teraz poprzez odpowiednie wzorce zachowań i postaw wobec aktywności ruchowej. Dziecko aktywne lepiej znosi życiowe porażki, radzi sobie ze stresem, przejawia lepsze podejście względem domowych (i innych przyszłych – życiowych) obowiązków, kształtuje swój charakter.
Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport
Co dziecko zyskuje dzięki aktywności fizycznej?
-
zdrowie i aktywny styl życia
-
systematyczność i wytrwałość
-
pewność siebie i pokonywanie trudności
-
punktualność oraz wyznaczanie i osiąganie celów (wytrwałe dążenie do nich)
-
umiejętność budowania relacji i umiejętność współpracy (gry zespołowe)
-
odpowiedzialność i dyscyplinę
-
kontrolę emocji (wynik porażek i niepowodzeń sportowych np. kontuzje)
Moje dziecko nie lubi ćwiczyć
Czasami za niechęcią dziecka do aktywności fizycznej mogą stać nieprawidłowe wzorce im przekazywane. Jednym z nich może być przysłowiowe dążenie rodziców do realizacji SWOICH niespełnionych pasji z przeszłości przez dzieci.
Dziecko, jeśli zbyt szybko jest zapoznawane z rywalizacją sportową, może to zmniejszać jego zainteresowanie tą formą aktywności. Ważne, aby dać dzieciom wybór, pokazywać różne aktywności, a przede wszystkim w młodym wieku dawać przykład aktywności jako dobra zabawa a nie obowiązek! Dzięki temu dziecko będzie miało dobre skojarzenia z daną aktywnością, a z tym wzrasta szansa na… przyszłe uprawianie sportu.
Ważne jest, aby nie zmuszać dziecka za wszelką cenę. Nie możemy wywoływać złych emocji i utrwalonych negatywnych obrazów związanych z aktywnością ruchową.
Jak zainteresować dziecko sportem
Pierwszym spotkaniem z aktywnością dla dzieci powinno być najbliższe otoczenie, stąd szczególna rola rodziców (i nauczycieli WF-u w szkołach), którzy powinni dawać dobry przykład zanim pomyślimy od sporcie profesjonalnym. Dobrym rozwiązaniem jest pokazywanie dziecku, że aktywnością my – rodzice też potrafimy się bawić, pokazujmy im różne zabawy ruchowe.
W przypadku kiedy dziecko nie przejawia zainteresowania aktywnością fizyczną warto zastanowić się w jaki sposób możemy wpłynąć na to, by dziecko aktywność polubiło, ale jak to zrobić?
Jak dać dziecku przykład?
Chcąc zadbać o dziecko należy pamiętać, że przykład niesie się z góry, czyli od nas – rodziców. Mówić o aktywności to za mało, jeśli sami nic ze sobą w tym kierunku nie robimy. Pokażmy dziecku, ze też praktykujemy… Pobiegnijmy z nim w rodzinnym biegu lub maszerujmy, zapiszmy się na zorganizowane formy aktywności ruchowej dla rodzin lub po prostu ćwiczmy dla siebie we własnym zakresie w domu. Dziecko koduje te zachowania i uczy się przez naśladownictwo. Czasami słowa typu „Zobacz jak inni ćwiczą i jest fajnie” lub „Zobacz jak inni ćwiczą, a Ty nie” to nie tylko za mało, ale nawet nieodpowiednia próba motywacji.
Jak przekonać dziecko do sportu?
Dużo mówi się o tym, żeby dawać dziecku jak najwięcej możliwości próbowania różnych form aktywności – i jest to prawda. Każdy z nas jest inny i powinien mieć wybór tego, co będzie chciał trenować w przyszłości.
Ważne, aby dziecka na siłę nie zmuszać, a obserwować i czekać na te formy ruchu, które wzbudzą u niego chęci kontynuacji aktywności. Aktywność ma się dziecku na etapie początkowym podobać i być dobrze dobrana do jego aktualnych możliwości.
Uwierz w swoje dziecko i je wspieraj!
Wspieranie dziecka na każdej płaszczyźnie życiowej to podstawa. Pamiętajmy, że wsparcie dziecka w trudnych sytuacjach poprzez rozmowę, wytłumaczenie, okazywanie szacunku do jego opinii to budowanie relacji i tak ważnego zaufania. Dla dziecka z czasem przeradzająca się aktywność ruchowa w sport to wyzwanie. Pomagajmy mu organizować czas, rozmawiajmy z nim o roli aktywności i pokazujmy różne ciekawe wydarzenia sportowe nie tylko w telewizji, ale na żywo zabierając je na sportowe wydarzenia. Niech poczuje ono różnymi zmysłami to, co niesie ze sobą sportowe wydarzenie i obserwujmy dziecko.
Sport wśród dzieci
Chcąc zachęcić dziecko do sportu nie zapominajmy zacząć od siebie. Dziecko uczy się poprzez obserwację i szczególnie ważne jest, aby dawać dobry przykład najmłodszym poprzez swoje zachowanie i postawy. Chcąc wzbudzić ich ciekawość zadbaj o odpowiednie urozmaicenie dyscyplin pokazując mu różne formy ruchu. Bądź cierpliwy i wspieraj dziecko dbając o dobre emocje, a zwiększysz szansę na to, że wybrana z czasem przez dziecko dana dyscyplina sportowa wpłynie na poprawę zdrowia, z czasem przerodzi się w sport i ducha rywalizacji.
___________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz