Odchudzanie to proces długotrwały. Chcąc przyspieszyć odchudzanie, wiele osób decyduje się na bardzo rygorystyczne diety lub nawet głodówki, a także wykańczające treningi cardio. Zwykle nie prowadzi to do osiągnięcia celu, a jedynie pogorszenia jakości życia, rezygnacji i efektu jo-jo. 

 

Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz się dowiedzieć jak w zdrowy sposób przyspieszyć metabolizm i sprawić, że odchudzanie będzie bardziej efektywne i przyjemniejsze. 

 

W artykule:

  • Aby schudnąć, nie możesz jeść za mało
  • Jaka aktywność przyspiesza odchudzanie?
  • Zadbaj o skład swojej diety
  • Woda pomocna w odchudzaniu
  • Składniki pomocne w odchudzaniu

 

Aby schudnąć, nie możesz jeść za mało

Wiele osób decyduje się na bardzo rygorystyczną dietę lub głodówkę z nadzieją, że dzięki temu schudną szybciej. Jednakże rzadko kiedy jest to skuteczny sposób na odchudzanie. 

 

Diety głodówkowe wywołują zmęczenie, frustrację i są trudne do utrzymania. Nawet zdrowa dieta redukcyjna, z odpowiednio niskim deficytem może być męcząca. Między innymi z tego powodu warto robić sobie przerwy w trakcie długotrwałej redukcji masy ciała, wracając na kilka dni do swojego “zera” kalorycznego, czyli diety normokalorycznej. Nie spowoduje to przyrostu masy ciała i wbrew pozorom nie spowolni odchudzania. 

 

Zwiększenie na kilka dni kaloryczności w diecie może sprawić, że zwiększy się spontaniczna aktywność fizyczna, czyli nawet samo wiercenie się, kręcenie, ruszanie w ciągu dnia. Długofalowo może to spowodować, że odchudzanie będzie skuteczniejsze. 

 

Zbyt niska podaż kalorii może spowodować odwrotny efekt do zamierzonego - utrata masy ciała w dłuższej perspektywie będzie postępowała wolniej. Za duży deficyt może zmniejszyć podstawową przemianę materii, czyli nasze dzienne zapotrzebowanie zmniejszy się - będziemy musieli mniej jeść by utrzymać tę samą masę ciała. Dodatkowo, diety bardzo niskoenergetyczne często prowadzą do wyczerpania i zmniejszenia aktywności fizycznej. 

 

Uważa się, że najbardziej skuteczne odchudzanie powinno opierać się na regularnym spożywaniu posiłków o umiarkowanym deficycie energetycznym wraz z regularną aktywnością fizyczną.

 

Jaka aktywność przyspiesza odchudzanie?

Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest korzystny dla zdrowia i wspiera odchudzanie. Najlepsze efekty w postaci redukcji masy ciała daje połączenie treningów oporowych wraz z aerobowymi (wytrzymałościowymi). 

 

Mięśnie potrzebują więcej energii niż tkanka tłuszczowa. Oznacza to, że umięśniona osoba będzie potrzebowała więcej energii (będzie mogła więcej zjeść) niż taka sama osoba, która ma mniej mięśni, a więcej tkanki tłuszczowej. Warto wdrożyć ćwiczenia siłowe, które będą sprzyjały budowie masy mięśniowej. Wzrost mięśni może spowodować, że nasza spoczynkowa przemiana materii wzrośnie

 

Nie zapominaj o cardio. Regularny trening wytrzymałościowy korzystnie wpływa na Twoje zdrowie, serce, wydolność. Jest to także spory wydatek energetyczny dla organizmu, który może przyspieszyć odchudzanie

 

Zadbaj o skład swojej diety

Prawda jest taka, że aby schudnąć najważniejsza jest dostarczana ilość kilokalorii, która musi być mniejsza od zapotrzebowania energetycznego. Można też być w ujemnym bilansie energetycznym przez zwiększenie aktywności fizycznej (wydatku energetycznego). 

 

Jakość pożywienia i skład diety są również bardzo istotne w czasie odchudzania.  Starając się zredukować masę ciała, nie należy zapominać o rozkładzie makroskładników. Jest to oczywiście ważne również w kontekście ogólnego zdrowia.

 

Zawartość w diecie m.in białka oraz błonnika to kluczowe elementy dla uczucia sytości. Trudne jest wytrzymanie na diecie, na której ciągle jesteśmy głodni i sfrustrowani. Zaleca się zatem stosowanie diety wysokobiałkowej i bogatobłonnikowej z dużą ilością warzyw i owoców. Przy dużym spożyciu błonnika ważne jest zwiększenie spożycia wody, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych. 

 

Oprócz sytości, białko ważne jest też w kontekście budowania masy mięśniowej. Jak wspomniano wyżej, zwiększenie jej objętości może przyspieszyć przemianę materii. Ponadto, organizm przeznacza więcej energii do strawienia białka niż węglowodanów, czy tłuszczów. Jest to tzw. efekt termogeniczny. Warto zatem zwrócić uwagę na dostarczanie odpowiedniej ilości białka wraz z dietą. 

 

Woda pomocna w odchudzaniu

Woda to element diety na którym powinniśmy się skupić w trakcie odchudzania i nie tylko. Woda jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Często na początku odchudzania dochodzi do utraty wody z organizmu i jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na nią z powodu zwiększonej aktywności fizycznej. Z tego powodu prawdopodobnie powinno dostarczać się więcej wody w czasie redukcji masy ciała. 

 

Zdarza się, że uczucie pragnienia jest mylone z głodem. Warto około pół godziny przed posiłkiem napić się wody. Może to spowodować spożycie mniejszej ilości jedzenia. 

 

Korzystne jest też zamienienie większości dotychczas spożywanych napojów na wodę. Woda jest jednym z napojów bez kilokalorii. Zastępując nią soki owocowe, słodzone napoje i inne kaloryczne płyny, można znacznie przyspieszyć utratę masy ciała i uczynić ją łatwiejszą.

 

Wydaje się, że woda może nawet przyspieszać tempo przemiany materii. Istnieją przesłanki mówiące o tym, że picie 2 litrów wody dziennie może zwiększyć wydatek energetyczny o 100 kcal. Większe spożycie wody może przyczyniać się do utraty masy ciała. 

 

Składniki pomocne w odchudzaniu

Z pewnością takimi składnikami są wspomniane wyżej błonnik pokarmowy i białko. Warto rozważyć ich suplementację, aby wspomóc proces odchudzania lub zadbać o zwiększenie ich podaży wraz z dietą.

 

Warto jeść owoce i warzywa nie tylko ze względu na ich nieocenione wartości prozdrowotne. Te produkty dodają posiłkom dużej objętości przy nieznacznym zwiększeniu ich kaloryczności. Są zatem cennym elementem diety również w kontekście redukcji masy ciała. 

 

Niektóre przyprawy, zwłaszcza ostre takie jak pieprz cayenne i imbir, ale też cynamon, mogą "przyspieszać metabolizm" i poprawiać smak potraw bez zwiększania kaloryczności. Ponadto, różnorodność przypraw w diecie jest korzystna dla zdrowia. 

 

Oprócz wody, warto w czasie odchudzania pić też inne bezkaloryczne napoje, takie jak herbaty ziołowe oraz kawę. Nie dostarczają one energii jedynie gdy nie mają żadnych dodatków, takich jak mleko, cukier, miód i inne. Napary m.in z zielonej herbaty, mają właściwości termogeniczne, co oznacza, że mogą przyczynić się do zwiększenia tempa metabolizmu

 

Kawa, czarna i zielona herbata zawierają też kofeinę, która ma działanie pobudzające. Kofeina może przyczyniać się do zwiększania spontanicznej aktywności fizycznej oraz zwiększenia tempa metabolizmu. Należy jednak spożywać te napoje w umiarkowanych ilościach, ponieważ zbyt duże ilości kofeiny są szkodliwe.