Psychodietetyka inaczej psychologia w odżywianiu. Jest to stosunkowo młoda specjalizacja. Łączy ze sobą, pracę dietetyka z pracą psychologa. Na pozór, dwie zupełnie odmienne dziedziny, w praktyce jednak okazuje się, że mogą być ściśle ze sobą powiązane.

Czym jest psychodietetyka i jak pomaga ?

 

Spis treści:

  •        Presja społeczeństwa
  •        Ciało i emocje
  •        Po pierwsze, akceptacja
  •        Świadomość problemu
  •        Holistycznie, czyli w pełni

 

Presja społeczeństwa

Prawdopodobnie dla większości z nas wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do swojego życia, nie stanowi większego problemu. Chcemy schudnąć, zaczynamy więc unikać przetworzonego jedzenia, jemy więcej warzyw, owoców, zwracamy większą uwagę na kalorie itp. Udajemy się do dietetyka, dostajemy specjalną dietę. Następnie do trenera personalnego, po spersonalizowany trening. Zaczynamy działać, zmieniamy siebie “na lepsze’’. Przecież to takie proste. Ciągle słyszymy, że wystarczy tylko zdrowo się odżywiać, zacząć ćwiczyć, być systematycznym  i osiągniemy sukces. 

W praktyce jednak, dla wielu osób, jest to nie lada wyzwanie. I nie mam tutaj na myśli tylko kwestii braku motywacji, czy niemożliwości poskromienia w sobie lenistwa. To o czym bardzo często się zapomina, a jest ogromnie ważne i według mnie stanowi fundament naszego zdrowia, to aspekt psychologiczny.

 

Ciało i emocje

Idąc do dietetyka, dostajemy gotowe rozwiązanie w postaci odpowiedniej diety, którą mamy przestrzegać. Na początku widzimy efekty, jesteśmy zmotywowani, zadowoleni, jest super. Po pewnym czasie coś się zmienia, nowe nawyki żywieniowe, które miały nam pomóc, przestają działać.  A nam, cała ta przemiana na lepsze przynosi więcej stresu niż pożytku. I o co tu chodzi?

A gdyby tak podejść do tematu trochę inaczej? Bardziej holistycznie. Skupić się mocniej na naszych uczuciach.

 

Po pierwsze, akceptacja

W naszym dzisiejszym świecie, sport i piękna sylwetka są praktycznie na pierwszym planie.

Z każdej strony  jesteśmy bombardowani przez media, dobrymi radami, jak schudnąć, jak przytyć, jak żyć, jak być lepszą wersją siebie. Ciężko się w tym odnaleźć i nie zwariować.

Skutki? Zaburzony obraz własnego ciała. Stres i poczucie, że nie wyglądamy wystarczająco dobrze. Prawdopodobnie, co druga kobieta zapytana, czy lubi swoje ciało, odpowie, że nie do końca. Ale nie tylko kobiety mają problemy z akceptacją własnej sylwetki, temat dotyczy również mężczyzn.

Jesteśmy za grubi, za chudzi, za mało umięśnieni, za bardzo umięśnieni. Ciągle nie tak, ciągle czegoś nam brakuje. Żadna, nawet najlepiej zbilansowana dieta tutaj nie pomoże.

Wszystkie zmiany, związane z naszym ciałem muszą zacząć się od akceptacji samego siebie. Bez tego,  będzie nam bardzo trudno osiągnąć jakiekolwiek efekty.

Każda zmiana wprowadzona  z niechęcią do samego siebie, będzie nietrwała. Psychodietetyka ma na celu pomóc zbudować w nas pewność siebie oraz wzmocnić samokontrolę.

Jedzenie jest częścią naszego życia. Jemy aby żyć, aby nasz organizm funkcjonował poprawnie, a nasze ciało było zdrowe i silne.

 

Świadomość problemu

Psychodietetyka, w pierwszej kolejności skupia się na przyczynie problemu. I nie chodzi tu o logiczną i oficjalną przyczynę. Możemy powiedzieć, że osoby z nadwagą są otyłe, bo po prostu spożywają za dużo kalorii. Ale dlaczego tak się dzieję? Dlaczego jedzenie zaczyna nas kontrolować?  I dlaczego nie możemy sobie z tym poradzić?

Świadomośc problemu, zrozumienie emocji, które nami kierują, to pierwszy klucz do sukcesu. Psychodietetyk jest osobą, która może nam w tym pomóc. Psychodietetyk nie narzuca nam tylko nowego jadłospisu. Pomoże wprowadzić w życie nowe nawyki i przywrócić nam kontrole nad jedzeniem.

 

Holistycznie, czyli w pełni

Zaburzenia odżywiania dotykają coraz większe grono osób. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że problem może nas dotyczyć. Dzisiejsza gonitwa za byciem jak najlepszą wersją siebie, na pewno nam w tym nie pomaga. Czasem nie wystarczy tylko dobrze zbilansowana dieta. Musimy zbudować zdrowe relacje z naszym odżywianiem oraz z samym sobą. Jedzenie nie powinno nas kontrolować. I tutaj holistyczne podejście psychodietetyka może okazać się bardzo pomocne.

Zdrowy styl życia, nie może być powiązany z ciągłym stres.

Każdy z nas jest inny. Inaczej radzimy sobie z naszymi emocjami, z problemami. Inaczej reagujemy na pewne sytuacje życiowe. Nie ma jednego odpowiedniego sposobu na życie, ani odpowiedniej diety, czy treningu. Kluczem do osiągnięcia postawionego celu, czy to w kwestii sylwetki czy też nie, jest życie w zgodzie z samym sobą.

 

 Autor: Karolina Krukowska