Regularne analizy składu ciała pomagają monitorować skuteczność wprowadzanych zmian w diecie, efektywność strategii dietetycznych czy treningowych. Poza poziomem tkanki tłuszczowej i innych parametrów, wyniki analizy składu ciała pokazują nam również wiek metaboliczny. Czym on jest?

Czym jest wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny a zdrowie

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny a samopoczucie

Czym jest wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny to odniesienie BMR (ang. Basal Metabolic Rate), czyli podstawowej przemiany materii (PPM) badanej osoby do średnich z poszczególnych grup wiekowych. Jak wylicza się wiek metaboliczny? Wiek ten oblicza się porównując BMR badanego do BMR poszczególnych grup wiekowych (dla Twojego wieku chronologicznego, czyli liczby lat życia) w populacji ogólnej.

Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż twój prawdziwy wiek, oznacza to, że warto poprawić swoją podstawową przemianę materii. Trening, poprawa tkanki mięśniowej, spalenie tkanki tłuszczowej, właściwe odżywienie ciała za pomocą diety, poprawa nawodnienia – to tylko niektóre elementy mogące obniżyć wiek metaboliczny.

Jeśli podczas analizy składu ciała wiek metaboliczny jest bliski wiekowi chronologicznemu (prawidłowy wiek metaboliczny)wynik odpowiada średniej dla populacji ogólnej. Jeśli wiek metaboliczny jest niższy (niż ten z metryki – chronologiczny), warto spojrzeć szerzej na stan zdrowia.

A jakie czynniki wpływają na wiek metaboliczny? Jest to podstawowa przemiana materii, poziom nawodnienia, ilość tkanki tłuszczowej oraz tkanki mięśniowej. Warto również pamiętać, że wyniki analizy składu ciała warto powtarzać, a pomiary robić regularnie.

Wiek metaboliczny a zdrowie

Dietetyk lub lekarz dokonując pomiaru może zwrócić uwagę na wyższy wiek metaboliczny zalecając dietę czy ćwiczenia. Specjaliści zwracają uwagę na to, że na stan zdrowia wpływa wiele czynników i nie można polegać na tylko 1 wartości / parametrze, aby określić rzeczywisty stan zdrowia.

Czy jednak wiek metaboliczny mówi nam wiele o naszym zdrowiu? W rzetelnych źródłach naukowych nie potwierdza się tego, że wiek metaboliczny jest faktycznym odzwierciedleniem stanu zdrowia. Niemniej jednak jego analiza pozwala wielu osobom bardziej zainteresować się zdrowiem i motywuje ich do zmiany i poprawy stanu zdrowia.

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Do pomiaru analizy składu ciała należy się odpowiednio przygotować. Pomiary wykonane w nieodpowiedniej porze, bez standaryzacji mogą się różnić. Dla przykładu, osoba która jest odwodniona może wejść na analizator i uzyskać wynik pomiaru tkanki tłuszczowej wyższy niż faktycznie jest. Analizatory medyczne bazują często ma popularnej metodzie bioimpedancji elektrycznej (metoda BIA). Jeśli nie będzie odpowiedniej standaryzacji pomiaru składu ciała, osoba jest odwodniona a bioimpedancja bierze pod uwagę przepływ prądu przez uwodnione tkanki – tym samym otrzymany wyższe wartości wieku metabolicznego (mniej wody = wyższy odczyt tkanki tłuszczowej i niższy odczyt PPM wyrażonej w zapotrzebowaniu kalorycznym). Tak więc warto zadbać o nawodnienie, odpowiednie warunki i porę pomiaru. W razie problemów – powtórzyć pomiary i je uśrednić.

Pomiary nie stanowią w 100% o wartościach ilości tłuszczu czy mięśni, jednak wykonywane regularnie, mogą dać nam obraz ewentualnych wzrostów/spadków, dzięki czemu możemy zauważać i analizować zmiany w składzie naszego ciała. Warto zatem wykonywać pomiary regularnie (np. raz w miesiącu), mniej więcej w tych samych godzinach (najlepiej rano, na czczo). Kobiety mogą wziąć pod uwagę również cykl menstruacyjny, który często ma wpływ na skład ciała (np. na gromadzenie wody w danym etapie cyklu).

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Czy da się obniżyć wiek metaboliczny? Owszem. Jak? Najprościej po prostu zadbać o siebie! Aby poprawić wiek metaboliczny warto zadbać ogółem o zdrowy styl życia.

Jeśli masz nadwagę lub otyłość, prowadzisz siedzący tryb życia, nie odżywiasz się regularnie i masz liczne złe nawyki (alkohol, papierosy, duża ilość kawy i innych stymulantów, brak higieny snu), które pogarszają Twoją formę – warto to zmienić. Dbając o siebie poprawiamy wiek metaboliczny i w jakiejś części stan zdrowia.

Jeśli odchudzasz się, ćwicząc i utrzymując deficyt kaloryczny w diecie – poprawiasz skład ciała. Zwiększasz przemianę materii, obniżasz poziom tkanki tłuszczowej, poprawiasz poziom tkanki mięśniowej i stan nawodnienia. To wszystko poprawia wiek metaboliczny.

Wiek metaboliczny a samopoczucie

Jeśli wiek metaboliczny jest za wysoki, może się to odbijać na Twoim samopoczuciu. Można go obniżyć poprzez wprowadzenie zmian w codziennym życiu. Poprawa stanu zdrowia zależy od wielu elementów zdrowego stylu życia.

Jeśli Twój wiek metaboliczny jest za wysoki, ogranicz kalorie w diecie, zwróć uwagę na aktywność fizyczną, wykonuj badania krwi, zapisz się na analizę składu ciała i wizytę dietetyczną.

Wiek metaboliczny nie ma ścisłego związku z samą medycyną i nie jest terminem stricte medycznym, co jednak nie przekreśla jego znaczenia w dążeniu do poprawy nawyków żywieniowych i utrzymaniu zdrowej sylwetki i dobrego stanu zdrowia.

Wiek metaboliczny pomaga wielu osobom poznać przyczynę gorszego stanu zdrowia i zaniedbań w estetyce sylwetki. Tym samym pozwala podjąć działania w kierunku poprawy stanu zdrowia.

____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz