Napoje gazowane a trening – od teorii do praktyki
Czy gazowane napoje wpływają na tempo opróżniania żołądka, czyli na to jak szybko spożyty napój trafia do jelit?
W badaniu z początku lat 50 wykazano, że dodatek gazu w napojach może zwiększać tempo opróżniania żołądka w wyniku wzrostu ciśnienia wewnątrz żołądka spowodowanego uwalnianiem dwutlenku węgla. Jednak publikacja ta wraz z upływem lat straciła na aktualności i spotkała się z krytyką dotyczącą metodologii oceny tempa opróżniania żołądka.
Gazowane napoje a trawienie
W kilku kolejnych badaniach autorzy wykazali, że dodatek gazu do napoju ma niewielki wpływ na to jak szybko spożyty płyn pojawi się w dalszej części przewodu pokarmowego, zarówno w trakcie spoczynku jak i ćwiczeń.
Niemniej jednak, w większości badań tempo opróżniania żołądka najczęściej oceniane było w jednym punkcie czasowym, co nie do końca pozwala na wyciągnięcie dokładnych wniosków i wychwycenie subtelnych (być może istotnych?) różnic. Brak wpływu dodatku gazu do napoju pozostaje bez wpływu na tempo opróżniania żołądka prawdopodobnie ze względu na gwałtowne usunięcie dwutlenku węgla w wyniku procesu odbijana się lub ściśliwości gazu, co czyni go nieefektywnym w pobudzaniu receptorów rozciągania.
Czy gazowane napoje powodują, że ilość wypijanych płynów jest mniejsza?
Faktycznie, w sytuacji kiedy gazowane napoje spożywane są ad libitum (wedle uznania) w trakcie biegu ich konsumpcja wydaje się być nieco mniejsza, ale różnica jest niewielka i nie zawsze uchwytna.
Czy gazowana napoje mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe?
Odpowiedź na to pytanie pozostaje bez wsparcia w literaturze, ale ze względu na proces odbijania na pewno gazowane napoje nie będą pomagać osobom, które podatne są na występowanie problemów górnej części przewodu pokarmowego.
Pierwszym wyborem powinny być napoje pozbawione gazu, ale nie oznacza to, że dodatek dwutlenku węgla będzie nad wyraz niepożądany w napoju spożywanym w trakcie treningu. Jeżeli ktoś lubi gazowane napoje, a ryzyko odwodnienia lub wystąpienia problemów żołądkowych jest niewielkie nie powinien specjalnie zaprzątać sobie głowy bąbelkami.
_____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz