Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które jest najczęstszą chorobą tarczycy rozpoznawalną u znacznej (nawet 20%)  ilości populacji kobiet. Objawami niepokojącymi mogącymi świadczyć o chorobie jest przewlekłe zmęczenie, spowolniony metabolizm (występowanie nadwagi czy otyłości), uczucie zimna, niskie ciśnienie krwi czy pogorszenie się stanu skóry, paznokci i włosów. To właśnie wtedy, gdy zauważymy spowolniony metabolizm i brak efektów odchudzania powinniśmy się zastanowić nad diagnostyką w kierunku hashimoto.

Niedoczynność tarczycy a Hashimoto

Choroba Hashimoto” lub „niedoczynność tarczycy” stosuje się naprzemiennie. Warto wspomnieć, że różne elementy mogą wywoływać problemy z tarczycą, także choroba może przebiegać bez objawów. W chorobie hashimoto dochodzi do wyniszczenia struktur tarczycy, tym samym prowadząc do jej niedoczynności (nawet jeśli klinicznie wcześniej występowała nadczynność).

Sama tarczyca to narząd, w którym wydzielane są hormony tj.:

trójjodotyronina (T3),

tetrajodotyronina (T4) czyli in. tyroksyna.

W wyniku niedoczynności tarczycy dochodzi do zmniejszenia wydzielania hormonów tarczycy, a jednocześnie wzrasta wydzielanie hormonu stymulującego przysadkę do pracy, czyli TSH (hormon przysadki mózgowej). Należy podkreślić, że pomimo tego, że odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy jest potrzebna, to jednak często lekarze wprowadzają działanie farmakologiczne trwające do końca życia.

Hormony tarczycy regulują pracę całego organizmu, a przede wszystkim reguluje tempo przemiany materii. W tym wypadku należy się skupić nie tylko na oczywistym odpowiednim bilansie kalorycznym, ale również na kontroli poziomu sytości.

Dieta w Hashimoto

Paradoksalnie ważnym elementem diety jest… zastosowanie się do podstawowych zasad zgodnych Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Dietę warto zbilansować pod kątem kalorii oraz makro- i mikroskładników. Nie bez znaczenie pozostaje również podaż antyoksydantów wraz z dietą (ze względu na swój potencjał przeciwzapalny).

Pamiętaj, aby spożywać posiłki regularnie, np. 4 – 5 dziennie uwzględniając bukiet warzyw czy porcję owoców. Uwzględnij odpowiednią ilość błonnika by zapewnić optymalną kontrolę sytości.

Odchudzanie a Hashimoto

Ile kalorii jeść na hashimoto? Odpowiedni (wyważony) deficyt kaloryczny rzędu 350-400 kcal dobę może pozytywnie wpłynąć na redukcję tkanki tłuszczowej nie pogarszając stanu choroby. Bardzo ważnym elementem diety w hashimoto jest również rozkład makroskładników, gdzie 45-60% diety ogółem powinno składać się z  produktów nisko przetworzonych (mniej soli, tłuszczów trans i przetworzonych węglowodanów). Zaleca się ilość tłuszczu w granicach 20 – 35% (w tym wiekszą ilość omega-3), białko na poziomie 1,2 g / kg masy ciała.

Selen i jod w hashimoto

Odpowiednia podaż selenu możliwa jest dzięki uwzględnieniu stałych porcji np. orzechów brazylijskich lub ewentualnej suplementacji. W celu zoptymalizowania ilości jodu warto włączyć ryby morskie, a w przypadku rozważania nad jego suplementacją – jednak zrezygnować z niej ze względu na negatywny wpływ i potencjalny rozwój hashimoto.

Odpowiednie spożycie ryb a omega-3

Poleca się m.in. uwzględnienie takich produktów jak: siemię lniane, nasiona chia, orzechy, pestki dyni zawierające kwas alfa-linolenowy. Ze zwierzęcych źródeł poleca się m.in. spożycie ryb np. 2 / tydzień (pstrąg tęczowy, łosoś, makrela, węgorz, śledź). Warto z tych 2 porcji uwzględnić 1 porcję ryby tłustej w ilości 180-200g. Są one doskonałym źródłem kwasów EPA i DHA. W przypadku zbyt niskiego spożycia EPA i DHA (<400mg) warto rozważyć dodatkową suplementację.

JARROW FORMULAS EPA-DHA Balance 120 gels.

Witamina C w Hashimoto

Wpływa ona na syntezę tyrozyny (niedobór = niedoczynność tarczycy) oraz zachowuje działanie przeciwutleniające w komórce tarczycy. Bez problemu jej zapotrzebowanie możliwe jest dzięki odpowiedniej porcji owoców i warzyw w diecie (4-5 porcji).

Witamina D w Hashimoto

Najczęściej zaleca się dawkę rzędu 2000-4000 IU / dobę ze względu na brak oficjalnych stanowisk medycznych w przypadku hashimoto. Celem suplementacji powinno być osiągnięcie wartości 25(OH)D w granicy >50 ng/ml. 

DOCTOR'S BEST Witamina D3 2000IU 180 gels.

Czego nie jeść przy Hashimoto?

W przypadku warzyw tj. kapusta, jarmuż, kalafior czy brokuł – zachowaj ostrożność. Zawarte w nich substancje nazywane goitrogenami mogą wpłynąć na zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy. Warto pamiętać o ewentualnym rodzaju obróbki kulinarnej i je ugotować!

Nabiał i laktoza a Hashimoto

Laktozę warto ograniczyć wtedy, gdy mamy do czynienia z jej nietolerancją, a sam nabiał ze względu na kluczowy w mineralizacji kości wapń – warto zostawić.

EXTENSOR Izolat Białka Serwatki 97% 1000 g

Soja a Hashimoto

Ze względu na przesłanki płynące z badań dotyczące możliwości ograniczenia wchłaniania l-tyroksyny (leku), warto zachować 2,5-4 godzinny odstęp od stosowania tego leku. Wbrew obiegowym opiniom nie warto całkowicie ograniczać jej spożycia!

Odpowiednia dieta w Hashimoto

Nadrzędnym celem w przypadku podejrzeń wystąpienia hashimoto powinna być wizyta u endokrynologa celem dalszej diagnostyki problemu. Biorąc pod uwagę fakt, że hashimoto może jako choroba autoimmunologiczna zwiększyć szansę na wystąpienie innych chorób z tej grupy powinno być to kluczowym wstępnym elementem postępowania.

Poza samym żywieniem czy suplementacją ważna jest także poprawa stylu życia z ograniczeniem stresu. Nie chodzi tutaj tylko o sytuacje stresowe, które ciężko przewidzieć, ale zadbanie o odpowiednią ilość i jakość snu, intensywny trening czy brak szeroko pojętej regeneracji. Bez wątpienia odpowiedni deficyt energetyczny i urozmaicenie diety pozytywnie wpłynie na proces leczenia. Żywienie i suplementacja jest jednym z czynników wpływających nie tylko na złagodzenie skutków choroby ale również poprawę jakości życia i zdrowia osób z niedoczynnością tarczycy.

____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz