Wskaźnik nawodnienia napojami (WNN) określa zmiany w ilości wydalanego moczu w ciągu 2 godzin po spożyciu badanego płynu w stosunku do ilości moczu wydalonego po spożyciu 1 L płynu referencyjnego (wody). (10) Wskaźnik daje możliwość prognozowania, w jaki sposób poszczególne płyny wpływają na stan nawodnienia organizmu. W tym wypadku znając WNN jesteśmy w stanie zoptymalizować proces rehydratacji naszego organizmu czy też zminimalizować ilość wizyt w toalecie w przypadku ograniczonych możliwości skorzystania z niej (np. długi bieg).






Na zdjęciu powyżej przerywana linia wyraża dwukrotność współczynnika zmienności dla WNN (oznacza to, że wartości znajdujące się powyżej tej linii są z dużym prawdopodobieństwem prawdziwe ze względu na fakt, że wzięto pod uwagę zmienność ilości wydalanego moczu w wyniku podaży tego samego płynu przy różnych okazjach).

Jak nawadniają różne napoje?

Jak można zauważyć, w wyniku spożycia mleka pełnotłustego (ang. full fat milk) i odtłuszczonego (ang. skimmed milk), soku pomarańczowego czy doustnego środka nawadniającego (ang. oral rehydration solution, ORS) ilość zatrzymanej wody w organizmie była znacznie większa niż w przypadku np. napoju sportowego (w znaczeniu izotonicznego).

Co więcej, piwo czy też kawa nie różni się znacznie od wody pod względem ilości wydalanego moczu.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz

Artykuł na podstawie: A randomized trial to assess the potential of different beverages to affect hydration status: development of a beverage hydration index (Maughan i wsp. 2016)