Glutation znany jako silny antyoksydant, pomaga zwalczać wolne rodniki, usuwa
metale ciężkie z organizmu, wspomaga pracę układu odpornościowego, a także
opóźnia proces starzenia się komórek. Nazywany jest często strażnikiem zdrowia
człowieka, gdyż wspomaga optymalne działanie naszego organizmu. Bez glutationu
komórki podlegałyby nieustającemu utlenianiu i niszczeniu. Poznaj zatem jaką pełni
rolę w naszym organizmie.

Glutation i jego właściwości

Glutation stanowi jeden z najważniejszych endogennych antyoksydantów w naszym ustroju. Produkowany i magazynowany jest przede wszystkim w naszej wątrobie - organie odpowiedzialnym za oczyszczanie organizmu. Glutation jest niezbędnym elementem w detoksykacji, wykazuje zdolność wiązania metali ciężkich i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Dodatkowo bierze udział w neutralizowaniu wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się m.in. do powstawania stanów zapalnych czy przyspieszenia procesów starzenia. Związek ten ogrywa również istotną rolę w odtwarzaniu białek i lipidów błon komórkowych oraz DNA. Glutation pełni także funkcję neuromodulatora, neuroprzekaźników warunkujących dobry nastrój i ogólne samopoczucie. Glutation przyczynią się również do odzysku witaminy C oraz Witaminy E. Jest to mechanizm, za pomocą którego glutation chroni nas przed szkodliwymi patogenami.

Niski poziom glutationu – przyczyny

Jedną z przyczyn wyczerpania glutationu jest przede wszystkim dieta obfitująca w wysoko przetworzoną żywność naszpikowana cukrami rafinowanymi, tłuszczami nasyconymi i uwodornionymi oraz konserwantami, tego typu sposób odżywiania wspomaga kumulacje wolnych rodników tlenowych. Warto również wspomnieć o toksycznych lekach, zwłaszcza o paracetamolu. Paracetamol skutecznie uszczupla zapasy glutationu i w wątrobie gromadzi silnie toksyczny metabolit N-acetylo-p-benzochinon, który uszkadza błony hepatocytów. Okazuje się, że nadużywanie paracetamolu często kończy się silnym uszkodzeniem wątroby, u osób które mają niedobór glutationu w ustroju. Kolejną istotną kwestią, o której należy wspomnieć to bezsenność. Powtarzające się niedosypianie może spowodować spadek poziomu glutationu

Jak zwiększyć poziom glutationu

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli napiszę, że w celu poprawy poziomu endogennego antyoksydantu jakim jest glutation potrzebna jest dieta oparta na nisko przetworzonej żywności uwzględniająca m.in takie produkty jak: szpinak, awokado, kurkuma, arbuz, brokuły, szparagi, truskawki czy czosnek – składniki uznawane za dobre źródło glutationu. Sen to kolejna istotna kwestia o której należy wspomnieć, odpowiednio długie wysypianie się jest w życiu człowieka niezwykle ważne. Podczas snu aktywowany jest m.in szlak pentozofosforanowy w trakcie którego powstaje cząsteczka NADPH - niezbędna do regeneracji recyklingu glutationu. Recykling glutationu wspomaga również witamina C, selen, witamina B1, B2 oraz cynk. Warto również rozważyć wprowadzenie suplementów takich jak chociażby N-acetylocysteina (NAC), kwas alfa liponowy (zwany w skrócie ALA) czy sylimaryna. Składniki które wspierają uzupełnianie zapasów i utrzymanie poziomu glutationu w organizmie. Glutation nazywany jest strażnikiem zdrowia, patrząc na wyżej wymienione właściwości tego najsilniejszego naturalnego przeciwutleniacza można się z tym w pełni zgodzić. Warto zatem zadbać o jego odpowiedni poziom w organizmie, poprzez właściwe odżywianie, głęboki sen oraz unikanie nadużywanie niektórych leków, takich jak chociażby paracetamol. Glutation odgrywa kluczową rolę w celu zapewnienia sobie optymalnego zdrowia.

Autor: Marcin Grzelak

 

Spis literatury:

1. A Review of Dietary (Phyto) Nutrients for Glutathione Support Deanna M. Minich and Benjamin I.
Brown 2019 Sep; 11(9): 2073.

2. The Antioxidant Role of Glutathione and N-Acetyl-Cysteine Supplements and Exercise-Induced
Oxidative Stress Chad Kerksick and Darryn Willoughby 2005; 2(2): 38–44

3. A Review on Various Uses of N-Acetyl Cysteine Vida Mokhtari, Parvaneh Afsharian, Maryam
Shahhoseini, Seyed Mehdi Kalantar and Ashraf Moini 2017 Apr-Jun; 19(1): 11–17.

4. Metabolism and antioxidant function of glutathione Gérard-Monnier D1, Chaudiere J.