Witamina A - dla kogo i co robi?
Nazywana również prowitaminą A, beta-karotenem, retinolem lub akseroftolem. Witamina A to najlepsza przyjaciółka naszej urody. To właśnie za jej zasługą możemy cieszyć się promienną cerą, zdrowymi i mocnymi włosami oraz paznokciami.
Spis treści
> > Niedobory i nadmiar w organizmie
Źródła witaminy A
Witaminę A w postaci retinolu (czyli formy najaktywniejszej) znajdziemy tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego: tłustych rybach, tranie, nabiale oraz jajkach.
W warzywach i owocach występuje jako prowitamina A, czyli beta-karoten. Bogata w nią będzie na przykład marchew, dynia, świeży szpinak, pietruszka, suszone morele czy śliwki.
Prowitamina A jest przekształcana w wątrobie w retinol. Aby uzyskać 1 ug retinolu, należy spożyć około 6-12 ug beta-karotenu ( dla przykładu, gotowana marchew dostarcza nam około 1132 ug beta-karotenu na 100g produktu).
Zapotrzebowanie
Tak jak w przypadku innych witamin i minerałów, zapotrzebowanie na witaminę A jest zależne od naszej płci i wieku. Kobiety potrzebują średnio 800 ug retinolu dziennie, mężczyźni - 1000 ug, natomiast dzieci do 12 roku życia, około 600 ug.
Właściwości
Witamina A pełni szereg niezbędnych funkcji w naszym organizmie. Niezwykle ważną zaletą, jest jej dobroczynny wpływ na nasz wzrok. Witamina A, korzystnie wpływa również na naszą odporność oraz przyspiesza gojenie ran. Ponadto, retinol jest kluczowym elementem podziałów komórkowych w naszym organizmie.
Witamina A w kosmetykach
Ze względu dobroczynne właściwości dla naszej skóry, witamina A ma szerokie zastosowanie w kosmetykach. Retinol jest składnikiem wielu kremów i produktów wspierających kondycję naszej skóry. Witamina A przyspiesza gojenie ran oraz odnowę naskórka. Może być niezwykle pomocna dla osób borykających się z trądzikiem.
Poprawia również nawodnienie naszej skóry oraz dba o jej elastyczność i gładkość.
Niedobory i nadmiar w organizmie
Kiedy organizmowi zaczyna brakować witaminy A, bardzo szybko osłabia się kondycja naszej skóry. Włosy stają się słabsze, a paznokcie kruche i łamliwe. Kolejnym charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A, mogą być problemy z widzeniem,wieczorem i nad ranem ( tzw kurza ślepota).
Tak samo jak niedobór, nadmiar witamin również może być dla nas szkodliwy, dlatego warto przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów, w pierwszej kolejności skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem.
W przypadku witaminy A, jej nadmiar w organizmie bardzo często powoduje u nas nerwowość i nadpobudliwość. Może objawiać się również bólami mięśni i stawów.
Autor: Karolina Krukowska