Nazywana również prowitaminą A, beta-karotenem, retinolem lub akseroftolem. Witamina A to najlepsza przyjaciółka naszej urody. To właśnie za jej zasługą możemy cieszyć się promienną cerą, zdrowymi i mocnymi włosami oraz paznokciami. 

Spis treści

> > Źródła witaminy A

> > Zapotrzebowanie

> > Właściwości

> > Witamina A w kosmetykach

> > Niedobory i nadmiar w organizmie

Źródła witaminy A

Witaminę A w postaci retinolu (czyli formy najaktywniejszej)  znajdziemy tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego: tłustych rybach, tranie, nabiale oraz jajkach.

W warzywach i owocach występuje jako prowitamina A, czyli  beta-karoten. Bogata w nią będzie na przykład marchew, dynia, świeży szpinak, pietruszka, suszone morele czy śliwki.

Prowitamina A jest przekształcana w wątrobie w retinol. Aby uzyskać 1 ug retinolu, należy spożyć około 6-12 ug beta-karotenu ( dla przykładu, gotowana marchew dostarcza nam około 1132 ug beta-karotenu na 100g produktu).

Zapotrzebowanie

Tak jak w przypadku innych witamin i minerałów, zapotrzebowanie na witaminę A jest zależne od naszej płci i wieku. Kobiety potrzebują średnio 800 ug retinolu dziennie, mężczyźni - 1000 ug, natomiast dzieci do 12 roku życia, około 600 ug.

Właściwości

Witamina A pełni szereg niezbędnych funkcji w naszym organizmie. Niezwykle ważną zaletą, jest  jej dobroczynny wpływ na nasz wzrokWitamina A, korzystnie wpływa również na naszą odporność oraz przyspiesza gojenie ran. Ponadto, retinol jest kluczowym elementem podziałów komórkowych w naszym organizmie.

Witamina A w kosmetykach

Ze względu dobroczynne właściwości dla naszej skóry, witamina A ma szerokie zastosowanie w kosmetykach. Retinol jest składnikiem wielu kremów i produktów wspierających kondycję naszej skóry. Witamina A przyspiesza gojenie ran oraz odnowę naskórka. Może być niezwykle pomocna dla osób borykających się z trądzikiem. 

Poprawia również nawodnienie naszej skóry oraz dba o jej elastyczność i gładkość.

Niedobory i nadmiar w organizmie

Kiedy organizmowi zaczyna brakować witaminy A, bardzo szybko osłabia się kondycja naszej skóry. Włosy stają się słabsze, a paznokcie kruche i łamliwe. Kolejnym charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A, mogą być problemy z widzeniem,wieczorem i nad ranem ( tzw kurza ślepota).

Tak samo jak niedobór, nadmiar witamin również może być dla nas szkodliwy, dlatego warto przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów, w pierwszej kolejności skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem. 

W przypadku witaminy A, jej nadmiar w organizmie bardzo często powoduje u nas nerwowość i nadpobudliwość. Może objawiać się również bólami mięśni i stawów.


Autor: Karolina Krukowska