Witamina E - ze względu na swoje właściwości opóźniające procesy starzenia się naszej skóry, często nazywana jest również witaminą młodości. Jej rola w organizmie jest ogromna. To właśnie witamina E odpowiedzialna jest za prawidłową pracę naszych mięśni i produkcję testosteronu.

Spis treści

> > Funkcje w organizmie

> > Zapotrzebowanie

> > Najlepsze źródła witaminy E

> > Skutki niedoboru

> > Czy możemy przedawkować witaminę E?

Funkcje w organizmie

Witamina E to grupa związków określanych mianem tokoferoli. Razem z witaminami A, D i K, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jeśli nie chcemy borykać się z niedoborami powyższych witamin, w naszej diecie nie może zabraknąć zdrowych źródeł tłuszczy. 

Witamina E jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy istotnych dla zdrowia ludzkiego organizmu. Wchodzi w skład błon komórkowych oraz bierze udział w wielu procesach metabolicznych. 

Neutralizuje działanie wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzeniowe, dlatego bardzo często jest nazywana witaminą młodości. Wpływa korzystnie na kondycję skóry, odżywia ją, nawilża, regeneruje i natłuszcza. To dzięki niej nasza cera jest zdecydowanie elastyczniejsza i wygląda młodo.

Uczestniczy również w ochronie czerwonych krwinek, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych w całym ciele. Dodatkowo wpływa na prawidłową wydolność mięśni.

Szczególna uwagę powinny zwrócić na nią kobiety w ciąży. Witamina E jest współodpowiedzialna za prawidłowy rozwój płodu. Wspomaga pracę układu rozrodczego, dlatego często jest nazywana witaminą płodności.

Witamina E - zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na witaminę E jest zróżnicowane i zależy między innymi od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Średnie dzienne zapotrzebowanie u dzieci wynosi 6 mg, 10 mg u mężczyzn, 8 mg u kobiet (warto wspomnieć, że kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne potrzebują jej więcej). Zapotrzebowanie u osób starszych po 75 roku życia to około 20-50 mg.

Przyswajanie witaminy E przez nasz organizm, wspomagają: witamina A, kompleks witamin B, witamina C, fosfor, selen oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Najlepsze źródła witaminy E

Najwięcej witaminy E znajdziemy przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. Będą to na przykład:

  • orzechy laskowe, orzechy włoskie, migdały 
  • nasiona słonecznika, dyni, sezamu, migdałach
  • zarodki pszenicy, pestki winogron 
  • produkty zbożowe (makarony, pieczywa, kasze)
  • znajdziemy ją też w warzywach i owocach, takich jak: botwina, szpinak, szparagi, awokado, jarmuż, jagody, jeżyny, marchew, czy maliny

W przypadku produktów odzwierzęcych, witamina E występuje w mleku i jego przetworach, a także w jajkach.

Skutki niedoboru

Pierwsze skutki niedoboru witaminy E będą bardzo szybko widoczne na naszej skórze, może stać się poszarzała i sucha. Pogorszyć może się również stan naszych włosów i uzębienia. 

Niedobory wpłyną na pracę naszych mięśni oraz ogólne osłabienie organizmu.

Niedobory witaminy E będą głównie dotyczyć osób, u których występują zaburzenia wchłaniania tłuszczu, a także przy celiakii i mukowiscydozie.

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminę E rośnie w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej lub pod wpływem stresu. 

Dobrze zbilansowana dieta, powinna zapewnić nam prawidłową podaż witaminy E. Suplementacja nią zalecana jest bardzo rzadko.

Czy możemy przedawkować witaminę E?

Witamina E często składnikiem suplementów o złożonym składzie, co może prowadzić do jej nadmiernego spożyciem w przypadku przyjmowania kilku preparatów jednocześnie. 

Witamina E rozpuszcza się w tłuszczach i jest magazynowana przede wszystkim w nadnerczach oraz w tkance tłuszczowej. Zwykle jej nadmiar usuwany jest podczas naturalnych procesów zachodzących w organizmie, z tego powodu trudno ją przedawkować. Warto jednak, przed wybraniem jakichkolwiek suplementów skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Źródła:

1. Instytut Żywności i Żywienia, "Normy żywienia dla populacji Polski"

2. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, Ginekol Pol. 7/2011

Autor: Karolina Krukowska