Pandemia wpłynęła znacząco na rozwój i popularność formy zdalnej pracy lub nauki. Ma ona niewątpliwie wiele zalet. Dla wielu osób jest to idealna forma pracy, kiedy mogą być z dziećmi w domu, nie tracić czasu na dojazdy i móc pracować w wygodnych, domowych warunkach.

  

Praca zdalna ma też kilka minusów. Jednym z nich jest niekontrolowane jedzenie przez część osób, spowodowane ciągłym dostępem do lodówki, nudą, czy innymi czynnikami. Zaburzenie rytmu jedzenia, nieprzygotowywanie sobie zdrowych posiłków do pracy oraz zaniedbywanie higieny posiłku to problemy, z jakimi mierzą się osoby pracujące w trybie on-line. 

  

W artykule:

  • Higiena pracy i żywienia
  • Podjadanie podczas pracy zdalnej 
  • Wpływ żywienia na wydajność i koncentrację 
  • Nawodnienie 

   

Higiena pracy i żywienia

Podczas pracy zdalnej szczególnie trudne jest zachowanie odpowiedniej higieny posiłków. Często posiłki są jedzone w pośpiechu i stresie przed komputerem. Nie jest to korzystne ani dla wydajności pracy, ani dla relacji z jedzeniem.

 

Aby zadbać o te oba obszary, warto zmieniać pomieszczenie na czas jedzenia posiłku. Unikaj jedzenia przed ekranem. Najbardziej korzystne byłoby jedzenie w kuchni bez dodatkowych rozpraszaczy, np. w postaci telewizji czy telefonu. Dzięki temu skupiamy się na ilości posiłku, smaku i odczuwaniu sytości. Może to zapobiegać przejadaniu się i sprzyjać kontrolowaniu spożywanych posiłków.

   

Podjadanie podczas pracy zdalnej

W pracy z domu, podjadanie jest jednym z najczęstszych problemów. Podczas pandemii przekonaliśmy się, że tryb zdalny, skutkujący zmniejszoną aktywnością fizyczną i częstszym podjadaniem, może prowadzić do nadmiaru masy ciała, a nawet otyłości. 

  

Zadbaj o regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia oraz o minimum trzy główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 2-3 przekąski. Unikaj pomijania posiłków, aby utrzymać stały poziom energii i uniknąć “wilczego głodu”. Staraj się jeść zdrowe, sycące posiłki, aby uniknąć ciągłego podjadania. Sycący posiłek powinien zawierać źródła białka, węglowodanów i tłuszczów, a także błonnika, witamin i minerałów z warzyw i owoców. Posiłek zawierający dużo warzyw i owoców będzie miał dużą objętość, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na sytość

 

Niedawno jadłeś duży, sycący posiłek, a wciąż zaglądasz do szafek w poszukiwaniu czegoś do przegryzienia? W takim momencie warto zastanowić się czy nie jest to spowodowane nudą lub po prostu zrobieniem sobie przerwy pod pretekstem jedzenia. 

 

Jeśli masz pracę siedzącą, zadbaj o regularne przerwy, podczas których zajmiesz się czymś innym niż siedzenie i patrzenie w ekran. Wstań, wyjdź na chwilę na zewnątrz jeśli jest to możliwe lub zrób krótką gimnastykę. Aktywna przerwa pomoże odpocząć Twojej głowie oraz reszcie ciała. Odprężysz się lepiej niż scrollując instagrama i nie będziesz sięgał(a) po jedzenie w celu znalezienia zajęcia, a praca będzie bardziej efektywna. 

 

Nie kupuj przekąsek na zapas. Słodycze kupione na “czarną godzinę” lub dla gości prawie nigdy nie doczekują ani czarnej godziny, ani gości. Zwykle są zjadane gdy nachodzi ochota na słodkie, z nudy lub lenistwa, gdy nie chce nam się przygotować posiłku. Warto zatem nie gromadzić ich, nie dokupować kolejnych na zakupach. Gdy będziesz miał na nie ochotę, a nie będzie ich w domu, zrobisz domowy zamiennik lub zorganizujesz spacer po daną zachciankę. Będzie to zdecydowanie korzystniejsze niż wyciągnięcie z szafki i bezmyślne zjedzenie. 

 

Warto przed pracą przygotować zdrowe przekąski. Gdy zaplanujesz jedzenie na cały dzień, będzie ono bardziej świadome i prawdopodobnie zdrowsze. Świetną zdrową przekąską mogą być ulubione warzywa pokrojone w słupki, maczane w hummusie lub innym odżywczym dipie. Dobrym pomysłem będzie też jogurt proteinowy z owocami. Jest to szybka, ale wartościowa przekąska

  

Wpływ żywienia na wydajność i koncentrację 

Staraj się przygotowywać jedzenie w wyprzedzeniem. Dotyczy to zwłaszcza głównych posiłków. Rób to tak, jakbyś miał pracować poza domem. Ograniczy to ciągłe myślenie o jedzeniu, ponieważ Twój jadłospis będzie zaplanowany. Temat jedzenia nie będzie dekoncentrował Cię podczas pracy, a gdy zgłodniejesz, będziesz mógł (mogła) sięgnąć po zdrowy posiłek. 

 

To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze skupienie i wydajność w pracy. Gwałtowne zmiany poziomu cukru we krwi po spożyciu posiłków o wysokim ładunku glikemicznym mogą prowadzić do spadków energii i koncentracji. Zaleca się unikanie jedzenia słodyczy, przetworzonej żywności i picia słodzonych napojów, zwłaszcza samodzielnie, pomiędzy posiłkami. Warto spożywać węglowodany złożone (pełnoziarniste zboża, owoce, warzywa), a jeśli decydujemy się na spożycie np. batona - dodać do niego źródło białka lub zjeść go od razu po posiłku. Wpłynie to w mniejszym stopniu na glikemię. 

  

Odpowiednia ilość dostarczanej energii również będzie miała znaczenie dla efektywności pracy. Spożywanie zbyt małej ilości kalorii może skutkować obniżeniem koncentracji oraz brakiem energii. Równie niekorzystne będzie przejadanie się. Może to skutkować uczuciem ciężkości i problemami ze skupieniem

  

Jeśli pracujesz zdalnie, warto zadbać także o podaż składników szczególnie ważnych dla pracy mózgu, takich jak kwasy omega-3, białko oraz antyoksydanty. Jeśli masz problemy ze skupieniem, możesz rozważyć suplementację preparatami o udowodnionym korzystnym działaniu. 

 

Nawodnienie

Wiele osób podczas pracy zdalnej zapomina o nawodnieniu. Regularne picie wody ma ogromny wpływ na naszą wydajność, zdolność koncentracji oraz ogólne samopoczucie.

 

Warto wprowadzić sobie w nawyk przygotowywanie dzbanka wody przed rozpoczęciem pracy. Stojący dzbanek wody ze szklanką będą przypominać o regularnym nawadnianiu. Wypiłeś(łaś) szklankę wody? Nalej od razu kolejną. Prawdopodobnie wypijesz ją w najbliższym czasie bez zastanowienia. 

 

Jeśli nie lubisz pić czystej wody, spróbuj dodać sok z cytryny, inne owoce lub zioła (mięta, rozmaryn, bazylia). Do płynów oczywiście wlicza się również kawa, herbata, czy napary ziołowe. Unikaj jednak nadmiaru kofeiny z kaw i herbat, ponieważ w nadmiarze może ona powodować wręcz spadek energii.