Kreatyna zalicza się do najpopularniejszych preparatów na rynku suplementów.  Nic w tym dziwnego, gdyż preparat ten skutecznie wspomaga zdolności wysiłkowe organizmu oraz rozwój ogólnie pojętej formy sportowej. Wyjątkowe jej właściwości anaboliczne i ergogeniczne sprawiają, że wiele zarówno sportowców, jak i osób aktywnych fizycznie korzysta z jej dobrodziejstw. Pytanie brzmi, którą kreatynę wybrać? która jest najlepsza? Dziś pod lupę weźmiemy monohydrat kreatyny. 

Kreatyna Creapure

Creapure® to opatentowana przez niemiecką firmę AlzChem forma monohydratu kreatyny. Creapure® to najwyższej jakości, najczystsza mikronizowana forma monohydratu kreatyny dostępna na rynku suplementów. Niezwykle dużym walorem tej formuły jest doskonała rozpuszczalność.

Większa rozpuszczalność w wodzie może być zaletą u osób źle reagujących pokarmowo na ,,zwyczajny'' monohodyrat - to jest główny czynnik, dla którego forma Creapure® otrzymała złoty medal. Warto przypomnieć, że wchłanianie monohydratu kreatyny z przewodu pokarmowego wynosi blisko 100% a jej konwersja do kreatyniny podczas trawienia jest minimalna (ok. 2% na godzinę).

Monohydrat kreatyny

Podstawową różnicą między Creapure a monohydratem jest czystość kreatyny oraz nieco lepsza rozpuszczalność. Co prawda są to minimalne różnice, jednak z tego powodu ,,zwykły'' monohydrat znalazł się na drugiej pozycji. Niekiedy substancje gorzej rozpuszczalne są bardziej problemowe dla żołądka. Nie ulega jednak wątpliwości, że monohydrat jest najlepiej przebadaną formą kreatyny. Monohydrat w świetle niezależnych badań naukowych wypadał korzystniej lub równie korzystnie w kontekście rozwoju ogólnie pojętej formy sportowej, co inne formy [1]. 

Kre-alkalyn (buforowana kreatyna)

Kre-Alkalyn® to opatentowana formuła buforowanego monohydratu kreatyny, która w ostatnim czasie zyskała na dużej popularności. Kre-Alkalyn® jest jak najbardziej skuteczną formą kreatyny, jednak na tle swoich poprzedników wypada nieco gorzej, co jest związane m.in z niższa zawartością kreatyny w molekule [2].

Kre-Alkalyn® to formuła odporna na działanie kwasu żołądkowego, która ma nie ulegać konwersji do kreatyniny. Pragnę jednak przypomnieć, że biodostepność monohydratu wynosi niemalże 100%, wobec tego mało prawdopodobne jest to, aby wynik ten w znaczący sposób mogłaby pobić jakaś inna forma kreatyny [3]. 

Podsumowanie

Suplementacja kreatyną istotnie poprawia zdolności wysiłkowe, ogranicza zmęczenie, przyspiesza regenerację, a także sprzyja zwiększeniu beztłuszczowej masy ciała. Kreatyna to królowa suplementów, wspomagająca rozwój ogólnie pojętej formy sportowej. Jak się okazuje, monohydrat jest najlepiej przebadaną formą kreatyny.  

Oczywiście śmiało można sięgać po inne formy, jednak do tej pory nikt nie dowiódł ich wyższości nad monohydratem. Kwestia skuteczności danej formuły może mieć również charakter wysoce subiektywny. Nie bez powodu jednak zwycięzcą tego rankingu została kreatyna Creapure®. 

Literatura 

1. Andres S, Ziegenhagen R, Trefflich I i wsp. Creatine and creatine forms intended for sports nutrition. Mol Nutr Food Res. 2017 Jun;61(6).

2. A buffered form of creatine does not promote greater changes in muscle creatine content, body composition, or training adaptations than creatine monohydrate.

3. Deldicque L, Décombaz J, Zbinden Foncea H, i wsp. Kinetics of creatine ingested as a food ingredient. Eur J Appl Physiol. 2008 Jan;102(2):133-43. Epub 2007 Sep 13.