Ranking - Napoje izotoniczne
W ostatnich latach izotoniki cieszą się sporym zainteresowaniem, zarówno wśród sportowców profesjonalnych, jak i osób trenujących rekreacyjnie. Izotoniki mają na celu uzupełnić płyny oraz elektrolity, które wydalane są z naszego organizmu w trakcie wydzielania potu. Tego typu suplementy diety korzystnie wpływają na stan równowagi wodno-elektrolitowej, a także stanowią szybkie źródło energii. Stosowanie izotoników przy odpowiednio intensywnej i długotrwałej sesji treningowej może m.in zapobiegać odwodnieniu czy opóźnić uczucie zmęczenia. Rynek suplementacji oferuje nam sporą gamę różnego rodzaju izotoników, przez co dość łatwo się pogubić. Czym się różnią i który będzie bardziej efektywny? Sprawdź, po które napoje izotoniczne warto sięgać.
Czym są izotoniki?
Izotoniki to napoje, charakteryzujące się osmolalnością zbliżoną do osmolalności płynów ustrojowych, dzięki temu bardzo szybko i skutecznie nawadniają. Napoje izotoniczne, oprócz wody dostarczają również elektrolitów, które tracimy wraz z potem (m.in sód, potas, magnez, chlorek). Ponadto, są źródłem glukozy dostarczającej organizmowi energii niezbędnej do wysiłku.
Wiele izotoników oprócz istotnych elektrolitów, w składzie zawiera również witaminy z grupy B, przeciwutleniacze czy różne aminokwasy. Przy wykonywaniu intensywnych treningów, trwających nie krócej niż 120 minut, stosowanie napojów izotonicznych sprawdzi się doskonale, gdyż mogą zapobiegać m.in hiponatremii, odwodnieniu, a także pomagają odbudować glikogen mięśniowy, dzięki czemu w efektywny sposób możemy kontynuować wysiłek fizyczny.
RANKING IZOTONIKÓW 2020
1. Powergym isopower
Pierwsze miejsce na podium należy do POWERGYM Isopower. Isopower zawiera szereg substancji usprawniających proces regeneracji, m.in. witaminy z grupy B, selen, witaminy C, E, l-glutaminę a także pycnogenol. Ponadto preparat ten dostarcza niezbędnych elektrolitów (chlor, magnez, potas, sód, wapń) w optymalnych dawkach. Na duży plus zasługuje wysoka zawartość sodu (990mg), w porcji (40g), a także dodatek żelaza.
Wśród sportsmenek i kobiet trenujących amatorsko, deficyt żelaza jest dość powszechnym zjawiskiem, spowodowane jest to przede wszystkim dużym zużyciem żelaza w trakcie intensywnych treningów i/lub niedoborową dietą.
W skład ISOPOWER wchodzi dekstroza, maltodekstryna oraz fruktoza. Dodatek fruktozy jest niewątpliwym atutem. Fruktoza zwiększa wykorzystanie przez organizm całkowitej puli węglowodanów (nawet o 50%), dzięki czemu możemy utrzymać intensywność wysiłku i opóźnić uczucie zmęczenia w trakcie zawodów lub treningów.
Wielkość opakowania: 600 g lub jednorazowe saszetki (40 g)
Porcja jednorazowa: 40 g
Ilość porcji w opakowaniu: 15
2. PowerBar Isoactive
Drugą pozycję godnie reprezentuje PowerBar Isoactive. W skład tego preparatu wchodzi pięć najważniejszych elektrolitów (sód, chlorek, potas, magnez i wapń). Isoactive nie zawiera dodatkowych składników, takich jak aminokwasy czy witaminy - to może być plusem dla osób potrzebujących uzupełnić jedynie kluczowe elektrolity, które w największym stopniu wydalane są poprzez pot.
Produkt ten zawiera nieco mniejsze stężenie elektrolitów w porcji, niż jego poprzednik, jednak pomimo tego optymalnie nawadnia nasz organizm, a tym samym znakomicie sprawdzi się podczas długotrwałych sesji wydolnościowych.
ISOACTIVE zawiera również specjalną mieszankę węglowodanów, w której skład wchodzi fruktoza i glukoza. Kompleks ten skutecznie zapobiega spadkom stężenia glukozy we krwi podczas wysiłku, a także usprawnia syntezę glikogenu mięśniowego oraz wątrobowego.
Wielkość opakowania: 1320 g / 600 g
Porcja jednorazowa: 33 g
Ilość porcji w opakowaniu: 40 / 18
3. Inko Mineral Light
Na podium załapał się INKOSPOR Active Mineral Light. Active Mineral Light szybko uzupełnia utracone elektrolity, zapobiegając odwodnieniu. Omawiany produkt może pochwalić się dużą zawartością sodu (1,4g) oraz potasu (396 mg) w 33 gramowej porcji. Dodatkowo zawiera inne substancje, takie jak witaminy z grupy B oraz witaminy C i E (bez żelaza).
Active Mineral Light świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy potrzebujemy w natychmiastowym tempie uzupełnić elektrolity, jednak na tle swoich poprzedników, pod kątem uzupełnienia energii, plasuje się nieco dalej, gdyż zawiera mniejsze ilości węglowodanów, które pochodzą głównie z maltodekstryny.
Wielkość opakowania: 330 g
Porcja jednorazowa: 33 g
Ilość porcji w opakowaniu: 10
4. Isostar
Czwartą pozycje zajmuje Isostar. Isostar w porcji mieści dużą ilość węglowodanów, jednak zawiera tylko 3 elektrolity (wapń, magnez i sól). Oznacza to, że produkt ten sprawdzi się świetnie w sytuacji, gdy zależy nam przede wszystkim na uzupełnianiu strat energii i odbudowie glikogenu, aniżeli nawodnieniu. Oczywiście ISOSTAR dobrze spełnia swoją funkcję nawadniającą, jednak nie wspomoże gospodarki wodno-elektrolitowej tak dobrze jak jego poprzednicy.
Wielkość opakowania: 400 g
Porcja jednorazowa: 40
Ilość porcji w opakowaniu: 10
5. Nutrend Unisport
Na ostatnim miejscu pojawił się Nutrend Unisport. Unisport to właściwie hipotonik, w porcji (10ml) dostarcza niewiele elektrolitów oraz węglowodanów. Rekomendowany jest w przypadku mniej intensywnego wysiłku, gdzie potliwość i energochłonność nie jest w dużym stopniu nasilona (np. przy treningach trwających nie dłużej niż 60 minut). Unisport dostarcza również pewnej ilości tauryny, l-alaniny oraz l-karnityny.
Wielkość opakowania: 1000 ml / 500 ml
Porcja jednorazowa: 10 ml
Ilość porcji w opakowaniu: 100 / 50
Podsumowanie
Rynek suplementów diety oferuje szeroki wybór rozmaitych izotoników - mamy nadzieję, że przedstawiony ranking ułatwi Ci wybór właściwego suplementu. Napoje izotoniczne zdecydowanie lepiej nawadniają organizm niż woda, dlatego warto korzystać z tego typu rozwiązań, szczególnie w przypadku długotrwałych, intensywnych sesji treningowych. Izotoniki zalecane są przede wszystkim podczas startów w zawodach, takich jak np. maratony, półmaratony czy triathlony.