Chcesz poprawić swoją pamięć i koncentrację? Szukasz zamiennika kawy? A może zależy Ci na przyśpieszeniu efektów redukcji? Dowiedz się, jak działa guarana i poznaj jej wpływ na organizm.

Jak guarana działa na organizm?

Guarana to gatunek pnącza, który rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej. Zawiera składniki aktywne takie jak kofeina, teobromina, cholina, katechina, hipoksantyna i teofilina. Dzięki takiemu połączeniu guarana wspiera pracę układu nerwowego i jest przydatna w okresie około treningowym.

Guarana - właściwości:

  • poprawia koncentrację, skuteczność nauki, pamięć i zdolności poznawcze,

  • ma działanie pobudzające, jest źródłem kofeiny,

  • wykazuje działanie przeciwbólowe i rozgrzewające,

  • zmniejsza uczucie głodu i pragnienia, dzięki czemu wspiera odchudzanie,

  • ma działanie moczopędne i wspomaga oczyszczanie krwi,

  • działa antybakteryjnie i grzybobójczo,

  • wspomaga potencję u mężczyzn,

  • zmniejsza ryzyko chorób metabolicznych oraz wystąpienia nadciśnienia tętniczego,

  • wpiera układ immunologiczny, poprawia odporność,

  • wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.

Pozytywne właściwości guarany kojarzone są ze wszystkimi częściami tej rośliny, jednak właściwości zdrowotne przypisuje się przede wszystkim nasionom.

Guarana przed treningiem

Jak powszechnie wiadomo, kofeina wpływa korzystnie na wyniki treningowe, jednak wiele zależy od formy sportowca oraz czasu trwania, intensywności i rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Guarana w postaci suplementu jest popularna wśród sportowców z uwagi na wysoką zawartość kofeiny, właściwości termogeniczne i przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Ma działanie moczopędne, dzięki czemu pomaga pozbyć się nagromadzonej w organizmie wody, zwalczyć cellulit i wyeksponować wypracowane mięśnie.

Guarana jest często stosowanym dodatkiem do suplementów diety i preparatów przedtreningowych. Zwiększa wytrzymałość podczas intensywnych ćwiczeń i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, dodaje energii w treningu siłowym, a także opóźnia zmęczenie i sprawia, że organizm lepiej się regeneruje po ćwiczeniach.

Czy warto pić guaranę zamiast kawy?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy? Ten napój dodaje energii dzięki zawartości kofeiny. Jednak wielu przyznaje, że potrzebuje większego pobudzenia. Co ciekawe, nasiona kawy zawierają do 2,8% kofeiny, podczas gdy guarana ma od 4 do 6% tej substancji. Jak stosować guaranę? Zalecana dzienna dawka to 50-75 mg. Roślina ma zastosowanie kulinarne, jest dodawana do napojów energetycznych, domowych przekąsek czy pieczywa. Możesz ją przyjmować w postaci suplementu diety, na przykład kapsułek.

Czy warto pić guaranę zamiast kawy? Okazuje się, że to dobra alternatywa, jednak ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na choroby serca czy dolegliwości układu pokarmowego. Guarana nie tylko pobudza, ale też wspiera proces odchudzania i wzmacnia organizm. Jeśli nie możesz lub nie lubisz kawy, wypróbuj ten niezwykły zamiennik.

_________________

Autor: Klaudia Pieczykolan