Właściwości lecznicze aloesu są znane i wykorzystywane od co najmniej 6000 lat. W dawnych czasach roślina ta była znana jako "roślina nieśmiertelności". Ludzie od dawna wiedzieli o leczniczych zaletach rośliny, a przez lata używali aloesu do leczenia ran, jako lekarstwo na wypadanie włosów, hemoroidy i problemy trawienne.

Aloes - zastosowanie

W dzisiejszych czasach, aloes ma za sobą cały przemysł. Jego soki są używane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała, takich jak kremy nawilżające, mydła, kremy do golenia i balsamy do opalania. Ostatnimi czasy stosowanie aloesu coraz bardziej wykracza poza kosmetyczną strefę. Aloes jest również dostępny w formie suplementu, który oferuje te same korzyści dla skóry i układu trawiennego, jak inne wersje tej rośliny.

Rodzaje aloesu

Aloes to roślina podobna do kaktusa, która rośnie w gorącym, suchym klimacie. W Stanach Zjednoczonych aloes jest uprawiany na Florydzie, w Teksasie i Arizonie. Aloes wytwarza dwie substancje, żel i lateks, które są używane w lekach. Żel aloesowy to przezroczysta, galaretowata substancja znajdująca się w wewnętrznej części liścia aloesu. Żel jest wydobywany z rośliny i zwykle stosowany na skórę w leczeniu oparzeń i różnych chorób skóry, jest również sprzedawany w postaci płynnej lub w kapsułkach do przyjmowania doustnego. Drugą substancją, którą produkuje roślina jest lateks aloesowy. Jest to żółty miąższ, który znajduje się tuż pod zewnętrzną powierzchnią liścia rośliny. Wykazano, że lateks aloesowy ma właściwości przeczyszczające i zwykle przyjmuje się go doustnie w celu leczenia zaparć. Niektóre produkty z aloesu są wytwarzane z całych zmiażdżonych liści, więc zawierają zarówno żel, jak i lateks.

Działanie aloesu na układ trawienny

Lateks aloesowy zawiera aloinę, antrachinon, który nadaje aloesowi właściwości przeczyszczające i może łagodzić zaparcia - wynika to z działania przeczyszczającego aloesu i jego zdolności do zwiększania ilości wody w świetle jelita. Zaparcia mogą występować w przewlekłych stanach trawiennych, takich jak na przykład zespół jelita drażliwego (IBS).

Aloes na zgagę

W badaniu z 2015 r. udowodniono, że ekstrakt z aloesu w syropie może łagodzić kilka objawów choroby refluksowej przełyku (GERD), w tym zgagę, odbijanie i wymioty. Może to wynikać z powiązania GERD ze stanem zapalnym. Jak wynika z wcześniej przeprowadzonych badań, aloes posiada właściwości przeciwzapalne, a także przeciwutleniające i przeciwwrzodowe, które badano u niektórych zwierząt i pacjentów z IBD (choroba jelita drażliwego).

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec