Czy odchudzanie jest łatwe?  Proces redukcji tkanki tłuszczowej nie jest specjalnie trudnym procesem, jednak wiele zależy od tego z jaką starannością go przeprowadzimy - można to zrobić lepiej lub gorzej. Redukując tkankę tłuszczową powinno nam zależeć także na tym, by utrzymać masę mięśniową, a przede wszystkim - zdrowie. Niestety większość osób oczekuje szybkich efektów, które łączą się z uszczerbkiem na zdrowiu i utratą masy mięśniowej. Jeśli chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej skutecznie, to musimy uzbroić się w cierpliwość. 

Zdrowe odchudzanie

            Regularne kontrolowanie stanu zdrowia powinno dla nas być normą, niestety wiele osób nadal traktuje ten temat „po macoszemu”. Zły stan zdrowia, osłabiona praca układu hormonalnego może być przyczyną ciągłego przemęczenia, pogorszenia samopoczucia i braku efektów. Organizm, który nie jest zdrowy nie będzie optymalnie przeprowadzał procesów jakie w nim zachodzą.

Jakie badania wykonać przed redukcją? Przez redukcją tkanki tłuszczowej warto szczególnie sprawdzić poziom hormonów i profil tarczycowy.

Ile jeść, żeby schudnąć?

            Rozpoczynając odchudzanie musimy mieć świadomość, że aby spalić tkankę tłuszczową niezbędnym jest wytworzenie deficytu kalorycznego. Oznacza to, że będziemy dostarczać mniejszą ilość kalorii niż ta, którą wydatkujemy.

Ale jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Można to sprawdzić na przykład za pomocą internetowych kalkulatorów – należy obliczyć nasz BMR, czyli zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie od wyniku odjąć około 200-300 kalorii i zastosować tę zasadę w naszym odżywianiu. Są to oczywiście wartości orientacyjne, a ilość spożywanych kalorii będzie mocno zindywidualizowana.

Trening na odchudzanie

            Jak trening wpływa na odchudzanie? Deficyt kaloryczny możemy także wytworzyć lub pogłębić za pomocą aktywności fizycznej. Nie jest to tylko sposób na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej, ale wpływa również prozdrowotnie na nasz organizm. Warto wprowadzić trening siłowy, który ujędrnia ciało oraz pozytywnie wpływa na pracę układu hormonalnego. Nie zaczynajmy też od jak największej ilości treningów w tygodniu – lepiej zacząć od 1-2 treningów, a następnie zwiększać ich ilość stopniowo.                                                                                       

Odchudzanie a regeneracja

            Wiele osób wciąż nie docenia wartości prawidłowej regeneracji zarówno ciała, ale także układu nerwowego. Osoby o małej świadomości treningowo - dietetycznej popełniają podstawowy błąd w odchudzaniu jakim jest stwierdzenie, że „więcej znaczy lepiej”. Organizm przemęczony nie jest w stanie przeprowadzać prawidłowo procesów metabolicznych. Jeśli stan ten się wydłuża, to wzrasta też ilość stanów zapalnych i kortyzolu (hormon stresu), co dodatkowo będzie utrudniało spalanie tkanki tłuszczowej, a także negatywnie wpływało na samopoczucie. 

Jak skutecznie się odchudzać

             Skuteczny proces odchudzania, redukcji tkanki tłuszczowej wymaga czasu. Na początku tego okresu wystarczy zmiana nawyków żywieniowych oraz niewielkie zmiany w aktywności fizycznej . Wiele osób szybko się zniechęca, właśnie po wprowadzeniu zbyt wielu zmian: restrykcji żywieniowych, wielu jednostek treningowych. Oczywiście nie jest to odpowiednie rozwiązanie - organizm potrzebuje czasu do przyzwyczajenia się do wszystkich nowych okoliczności. Dlatego lepszym rozwiązaniem są niewielkie regularne zmiany, które nie wpłyną tak negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

_________________

Autor: Tomasz Żukowski