Trening siłowy dla kobiet - Zalety
Trening siłowy ciągle nabiera większej popularności. W Polsce powstaje coraz więcej siłowni i coraz więcej osób decyduje się na regularne treningi siłowe. Wiele kobiet natomiast w pewnym stopniu obawia się nadmiernego przyrostu masy mięśniowej. Jednakże osiągnięcie rozbudowanej masy mięśniowej nie jest proste, a ćwiczenia siłowe kilka razy w tygodniu nie uczynią z nikogo kulturysty.
W artykule:
- Jak ćwiczyć siłowo?
- Wpływ treningów siłowych na sylwetkę
- Wpływ treningów siłowych na zdrowie
Jak ćwiczyć siłowo?
Ćwiczenia siłowe kojarzą się z ćwiczeniami z obciążeniem na siłowni. Jest to oczywiście dobry pomysł, jednak nie jedyny.
Ćwiczenia siłowe to także te wykonywane w domu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała (tzw kalistenika). Do takich ćwiczeń należą m.in. popularne pompki, przysiady, czy brzuszki. Gdy są wykonywane poprawnie i regularnie, one również mogą prowadzić do przyrostu masy mięśni, zmiany kształtu sylwetki i korzyści zdrowotnych.
Wpływ treningów siłowych na sylwetkę
Osiągnięcie wymarzonej sylwetki to jeden z najbardziej powszechnych celów trenowania siłowo. Rzeczywiście wysiłek oporowy w znacznym stopniu przyczynia się do kształtowania sylwetki. Jej wygląd uwarunkowany jest głównie zawartością tkanki tłuszczowej i mięśniowej.
W połączeniu z odpowiednią dietą, trening oporowy w znacznym stopniu przyczynia się do produkcji białek mięśniowych i wzrostu mięśni. Jednocześnie, może pomagać redukować ilość tkanki tłuszczowej.
W przypadku redukcji masy ciała skupionej tylko na utrzymaniu deficytu energetycznego, bez jakichkolwiek ćwiczeń siłowych, można osiągnąć sylwetkę typu “skinny fat”. Warto wprowadzić ćwiczenia oporowe w tym okresie, aby uniknąć utraty masy mięśniowej lub nawet zwiększyć jej ilość.
Same ćwiczenia oporowe to wydatek energetyczny, zatem wykonywane regularnie mogą przyczyniać się do utraty masy ciała. Nie są to zwykle ćwiczenia pierwszego wyboru w celu odchudzania, ale mogą stanowić skuteczne uzupełnienie np. treningów cardio.
Ćwiczenia siłowe poprzez wzmocnienie mięśni, mogą przyczyniać się do poprawy postawy ciała. Jest to kolejny element, który oprócz wpływu na zdrowie, poprawia wygląd sylwetki. Poza tym, poprawa postawy może zmniejszyć np. ból kręgosłupa.
Taki rodzaj aktywności fizycznej, uprawianej regularnie, zwiększa jędrność ciała, a także może zmniejszać cellulit.
Wpływ treningów siłowych na zdrowie
Regularne treningi siłowe, oprócz pozytywnego wpływu na wygląd sylwetki, wpływają korzystnie na ogólne zdrowie człowieka. Ćwiczenia oporowe przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka występowania wielu chorób, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Badania wskazują, że treningi siłowe mogą wydłużać życie starszych kobiet. Ponadto, odpowiedni “zapas” tkanki mięśniowej w wieku starszym może zmniejszyć ryzyko sarkopenii, czyli ubytku masy i pogorszenia funkcji mięśni, związanych z wiekiem. Do tego może poprawić sprawność i samodzielność w podeszłym wieku.
Nadmiar tkanki tłuszczowej tworzy w organizmie środowisko zapalne i przyczynia się do wielu chorób. Należą do nich cukrzyca, zaburzenia lipidowe, PCOS, choroby sercowo naczyniowe i wiele innych. Treningi oporowe przyczyniają się do zmniejszenia masy tłuszczowej i zwiększenia mięśniowej.
Aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość na insulinę i może zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2.
Dodatkowo, regularny wysiłek oporowy przyczynia się do zwiększenia (lub zmniejszenia utraty) masy i gęstości mineralnej kości. Oznacza to, że obniża ryzyko m.in osteoporozy, która wiąże się z utratą masy kostnej i większym ryzykiem złamań. Dotyczy zwłaszcza kobiet po menopauzie, u których jest większe ryzyko występowania osteoporozy ze względu na zmniejszenie produkcji estrogenów. Trening siłowy może stanowić element prewencji i spowalniania rozwoju osteoporozy.
Ponadto, treningi siłowe korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Przyczyniają się też do zwiększenia pewności siebie i poprawy jakości snu. Dla wielu osób trening siłowy to pewnego rodzaju terapia, odpoczynek dla głowy i sposób na odstresowanie się. Dzięki takiemu “odpoczynkowi” może zwiększyć się ilość energii w ciągu dnia.
Źródła:
- Schmitz K. H., Hannan P. J., Stovitz S. D. i wsp. (2007). Strength training and adiposity in premenopausal women: strong, healthy, and empowered study. Am J Clin Nutr. 86(3): 566-72.
- Mosti M. P., Kaehler N., Stunes A. K., Hoff J., Syversen U. (2013). Maximal strength training in postmenopausal women with osteoporosis or osteopenia. J Strength Cond Res. 27(10): 2879-86.
- Kamada M., Shiroma E. J., Buring J. E., Miyachi M., Lee I. M. (2017). Strength Training and All-Cause, Cardiovascular Disease, and Cancer Mortality in Older Women: A Cohort Study. J Am Heart Assoc. 6(11).