Koniec roku to czas refleksji, postanowień noworocznych i przypływu motywacji do zmian. Często są to zmiany związane z masą ciała, aktywnością fizyczną lub szeroko rozumianym samorozwojem. Planowane zmiany mają uczynić dane osoby lepszą wersją siebie. 

 

Czy Ty masz jakieś postanowienia noworoczne? Jeśli nie, przeczytaj poniżej co warto zmienić w nadchodzącym roku dla poprawy swojego zdrowia i samopoczucia

 

W artykule:

  1. Popracuj nad swoim odżywianiem
  2. Ruszaj się regularnie
  3. Ogranicz stres
  4. Śpij dobrze
  5. Rozwijaj się
  6. Dbaj o relacje z bliskimi
  7. Zrezygnuj z używek

  

1. Popracuj nad swoim odżywianiem

Zdrowe odżywianie jest niezbędne dla utrzymanie zdrowia, dobrego samopoczucia i pożądanego wyglądu. Warto w nowym roku skupić się na poprawie nawyków żywieniowych. Żywienie w pozytywny sposób wpływa na wiele aspektów życia, lecz wciąż wiele osób zaniedbuje swoją codzienną dietę.

 

Skoncentruj się na wprowadzeniu zdrowszych nawyków żywieniowych, takich jak zwiększenie spożycia warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz dobrych źródeł białka. Unikaj nadmiernego spożycia przetworzonej żywności, tłustych potraw i cukrów. 

 

Zwróć uwagę na to, czy Twoja dieta zaspokaja Twoje potrzeby. Warto wykonać badania krwi w konsultacji z lekarzem, by wykryć ewentualne niedobory lub błędy żywieniowe. Sprawdź czy Twoja masa ciała jest prawidłowa przy pomocy BMI, a jeśli nie, postaraj się dążyć ku osiągnięciu prawidłowej masy ciała

 

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Staraj się wypijać ilość płynów dostosowaną do Twojego zapotrzebowania. U przeciętnego, dorosłego człowieka jest to ok 1,5-2l wody dziennie lub więcej (w zależności od aktywności fizycznej, czy temperatury). 

 

Nie rzucaj się na głęboką wodę. W ten sposób nie zmienisz trwale nawyków żywieniowych. Zacznij od małych zmian - np. jedna dodatkowa szklanka wypitej wody, jeden dodatkowy owoc w ciągu dnia lub zamiana słodyczy na mniejsze porcje lub zdrowsze opcje. Stopniowe wprowadzanie małych zmian pomoże utrwalić dany nawyk, przyzwyczaić się do niego i osiągnąć cel w przyjemniejszy sposób. 

 

2. Ruszaj się regularnie

Dodaj więcej ruchu do swojej codzienności. Podobnie jak z dietą - zacznij od małych zmian, które mogą być wręcz niezauważalne. Więcej korzyści przynosi regularnie uprawiana, umiarkowana aktywność fizyczna, która sprawia przyjemność niż intensywny wysiłek od czasu do czasu. 

 

Warto zacząć od zwiększenia spontanicznej aktywności fizycznej. Idź do sklepu na pieszo, jeśli jeździsz samochodem, idź schodami zamiast jechać windą, czy też wysiądź przystanek wcześniej i przejdź się. Nawet niewielka aktywność fizyczna jest korzystniejsza niż żadna.

 

Zaplanuj na początek np. raz w tygodniu krótki trening. Stopniowo zwiększaj czas jego trwania i intensywność. Dzięki temu nie zniechęcisz się od razu i łatwiej będzie Ci wypracować nawyk regularnego ćwiczenia. 

 

Warto łączyć ćwiczenia siłowe (zarówno na siłowni jak i w domu) oraz wytrzymałościowe (rower, energiczny spacer, bieganie). Nawyk regularnej aktywności fizycznej przynosi korzyści zdrowotne, poprawia nastrój i poziom energii.

 

3. Ogranicz stres

Ograniczenie stresu to jedna z wielu ważnych składowych zdrowego stylu życia. Jest istotne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. 

 

Ograniczenie stresu może pomóc w poprawie zdolności radzenia sobie z wyzwaniami emocjonalnymi, zmniejszać ryzyko depresji i lęku oraz sprzyjać ogólnemu dobremu samopoczuciu psychicznemu. W dodatku, mniejszy poziom stresu umożliwia lepszą koncentrację i skupienie uwagi. Osoby mniej narażone na stres są często bardziej efektywne w wykonywaniu codziennych zadań.

 

Mniejszy stres zazwyczaj przekłada się na lepszą jakość snu. Osoby, które radzą sobie ze stresem, zazwyczaj łatwiej zasypiają i śpią spokojniej.

 

Stres wpływa też negatywnie na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Część osób “zajada stres”, a część nie może jeść, co może wpływać na niezdrowe wahania wagi. 

 

Przewlekły stres negatywnie wpływa na zdrowie. Ograniczenie stresu może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Stres może też osłabiać układ odpornościowy, a przewlekły stres może skracać długość życia z różnych przyczyn.

 

W zarządzaniu stresem może skutecznie pomagać regularna aktywność fizyczna. Ponadto, korzystne jest korzystanie ze strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, joga, czy głębokie oddychanie. Jeśli jednak mocno odczuwamy jego skutki, warto skonsultować się z psychologiem. Można też rozważyć suplementację.

 

4. Śpij dobrze

W nowym roku zadbaj o zdrowy sen. Często wszystko uważamy za ważniejsze od dobrej jakości snu, zapominając o tym jak bardzo wpływa na jakość naszego życia. Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu i ogólnym dobrym samopoczuciu.

 

Oprócz wystarczającej długości snu (ok.8h), bardzo ważna jest jego jakość. Świadczy o niej to, jak szybko zasypiamy, jak głęboko śpimy oraz jak często się wybudzamy. Czasem jego zła jakość wynika z problemów zdrowotnych. Często jednak jest to wina tego, że nie dbamy odpowiednio o warunki snu.

 

Staraj się spać o regularnych godzinach. Utrzymuj odpowiednie warunki do spania w sypialni - zaciemnienie, cisza i właściwa temperatura. Warto wyciszyć się przed snem i ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. 

 

5. Rozwijaj się

W nowym roku postaw sobie cele rozwoju osobistego w dowolnym obszarze: zawodowym, edukacyjnym czy emocjonalnym. Kontynuuj naukę, rozwijaj umiejętności, a także pracuj nad budowaniem zdrowych relacji interpersonalnych. 

 

Samorozwój zwiększa pewność siebie, która przekłada się na wiele aspektów życia. Większa pewność siebie wpływa na podejmowanie odważniejszych decyzji, podejmowanie nowych wyzwań i lepszego samopoczucia.

 

Rozwój osobisty napędza do działania. Dzięki temu chce się więcej, wzrasta motywacja i kreatywność. 

 

6. Dbaj o relacje z bliskimi

Zainwestuj czas w relacje z rodziną, przyjaciółmi i ważnymi dla Ciebie osobami. Bliskie relacje społeczne znacznie wpływają na dobre samopoczucie, poczucie spełnienia i są ważne dla zdrowego stylu życia.

 

Może w zeszłym roku zaniedbałeś kontakt z osobami na których Ci zależy? Ten rok może być inny. Twoim postanowieniem może być zadzwonienie do babci raz na tydzień, czy wyjście na kawę z przyjaciółką.

 

Relacje społeczne są bardzo ważne dla zdrowia psychicznego. Warto o nie dbać. 

 

7. Zrezygnuj z używek

Pracuj nad eliminacją szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu czy innych niezdrowych produktów. 

                                                                                                           

Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób śmiertelnych, takich jak nowotwory. Warto zadbać o pozbycie się tego nałogu.

                                                                                              

Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Alkohol jest trucizną, która nie ma poznanej bezpiecznej dawki. Warto z niego zrezygnować całkowicie lub ograniczyć do minimum.