Postanowieniem noworocznym wielu osób jest zmiana diety na zdrowszą lub/i zmiana masy ciała. Każdy czas w roku jest odpowiedni na zmianę stylu życiu, która może korzystnie wpłynąć na zdrowie. Aby osiągnąć sukces i zmienić nawyki żywieniowe, potrzebna jest dobra organizacja, regularność i umiejętność unikania pokus. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się co może Ci w tym pomóc. 

 

W artykule:

  • Zacznij od zakupów

  • Planowanie posiłków

  • Jak nie podjadać?

  • Jak unikać pokus podczas spotkań towarzyskich?

 

Zacznij od zakupów

Aby przygotować zdrowy posiłek, potrzebujesz kupić zdrowe produkty. Rozsądne zakupy to podstawa zdrowego żywienia. 

 

Przed każdymi zakupami postaraj się przygotować listę zakupów i zgodnie z nią wybierać produkty z półki. Unikaj impulsywnych, spontanicznych zakupów. Może to skutkować kupowaniem nadmiaru produktów i marnowania żywności, a także kupowania niekoniecznie zdrowych produktów, na które mamy aktualnie ochotę. 

 

Warto przed zakupami poszukać inspiracji na zdrowe posiłki. Bardzo dużo pomysłów na “fit” jedzenie można znaleźć w mediach społecznościowych, czy blogach kulinarnych. 

 

Staraj się też unikać zakupów na czczo. Będąc głodnym, istnieje większe prawdopodobieństwo kupienia czegoś niezdrowego lub czegoś spoza listy. 

 

Planowanie posiłków

Zastanów się nad tym, jakie są Twoje cele. Jeśli jest to redukcja masy ciała, musisz być w deficycie kalorycznym. Jeśli Twoim celem jest zwiększenie masy ciała - powinieneś zwiększyć podaż energii. Uwzględnij to w planowaniu swoich posiłków, aby Twój cel był możliwy do osiągnięcia. 

 

Planuj posiłki i przekąski na cały dzień. Dzięki temu możliwe będzie regularne jedzenie, ponieważ będzie wiadomo co i mniej więcej kiedy jeść. Oczywiście Twoje żywienie nie musi być zaplanowane co do minuty i rozpisane co do najmniejszego składnika. 

  

Planuj i gotuj posiłki z wyprzedzeniem, aby uniknąć sięgania po gotowe dania lub fast foody w momencie braku czasu czy siły. Przygotowanie jedzenia ułatwi utrzymanie zdrowej diety. Regularne jedzenie może pomóc utrzymać poziom energii, zapobiegać napadom głodu i może zminimalizować sięganie po niezdrowe przekąski.

  

Jak nie podjadać?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Rozwiązań jest wiele, a podjadanie wynika zwykle z wyrobionego nawyku, którego można się pozbyć. 

 

Przede wszystkim aby nie podjadać, trzeba unikać długich przerw między posiłkami. Warto również zwrócić uwagę na prawidłowe zbilansowanie posiłków i odpowiednio duże porcje. Bardzo często podjadanie wynika z głodu, czyli fizjologicznego, naturalnego uczucia. 

 

Postaraj się ograniczyć dostęp do niezdrowych przekąsek. Trzymając w szafkach słodycze, słone przekąski, czy inne mało wartościowe produkty, mało prawdopodobne jest to, by doczekały się np. gości dla których zostały kupione. W momencie ochoty lub nawet nudy sięgniemy do szafki po przekąskę. Natomiast gdy nie będzie ich w domu, mało prawdopodobne jest to, że pójdziemy specjalnie po nie do sklepu. Dlatego najlepiej nie kupować produktów, do których mamy słabość lub tych, których chcielibyśmy unikać. 

 

W przypadku gdy domownicy kupują słodycze i inne “niebezpieczne” produkty i co gorsza - wystawiają na stół, możesz poprosić ich o przechowywanie tych produktów w ich szafce i nie częstowanie Cię. Możliwe też, że uda Ci się namówić ich do towarzyszenia Ci w zmianie nawyków żywieniowych.

 

Warto poszukać też pomysłów na zdrowsze zamienniki produktów. W sieci jest obecnie mnóstwo propozycji zdrowszych zamienników słodyczy lub przekąsek, które skutecznie mogą zaspokajać ochotę na ich smak. 

  

Postaraj się jeść świadomie, bez rozpraszaczy. Pozwoli to mieć lepszą kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia i nie przejadać się. Poza tym, unikaj jedzenia przekąsek do oglądania filmu lub przeglądania mediów społecznościowych. Jeśli masz potrzebę zajęcia się czymś w tym czasie, postaw na smaczną herbatę. 

  

Jak unikać pokus podczas spotkań towarzyskich?

Nieodłączną częścią spotkań towarzyskich w naszej kulturze jest jedzenie. Nie warto nakładać na siebie rygorystycznych zakazów i ograniczeń, ponieważ zdrowe odżywianie nie powinno być męczarnią. 

 

Bądź elastyczny w stosunku do swojej diety. Ograniczenie pokusy nie oznacza całkowitego rezygnowania z przyjemności jedzenia. Raz na jakiś czas można sobie pozwolić na coś mniej odżywczego. Warto jednak robić to z rozsądkiem. Przejadanie się nie jest zdrowe ani dla zdrowia fizycznego, ani psychicznego. 

 

Jeśli wybierasz się na spotkanie towarzyskie / domówkę, świetnym pomysłem będzie zabranie ze sobą zdrowych przekąsek domowej roboty. Może to być np. deska zdrowych przysmaków (owoce, warzywa pokrojone w słupki z hummusem, orzechy) lub domowy popcorn. Będzie to miły gest, a Ty będziesz mógł wybrać zdrowsze opcje. 

 

Ogranicz alkohol na spotkaniach towarzyskich, a najlepiej wybieraj bezalkoholowe napoje. Jeśli pijesz alkohol, postaraj się wybierać te mniej procentowe oraz stronić od upijania się.

 

Jeśli wychodzisz na miasto na jedzenie, zamów najpierw wodę lub napój bez kalorii, słodzony słodzikiem. Pozwoli Ci to podjąć rozsądniejszą decyzję żywieniową i zapobiegnie rzucaniu się na jedzenie i zjadaniu nadmiernej ilości w momencie dużego głodu. 

 

Nie bój się odmawiać. Osoby, dla których jesteś ważny, zaakceptują Twoje wybory żywieniowe, jeśli porozmawiasz z nimi o tym.