Po co mi właściwie koenzym q10?
Koenzym Q10 - każdy z nas na pewno nie raz słyszał tę nazwę, najczęściej dociera ona do nas z reklam kosmetyków i środków farmaceutycznych. Niejednokrotnie staje się ona synonimem eliksiru wiecznej młodości i zdrowia... ale czy tak rzeczywiście jest? Czy koenzym Q10 to cudowny środek o zbawiennym działaniu na nasz organizm? Aby odpowiedzieć na te pytania musimy najpierw dowiedzieć się
czym w zasadzie jest koenzym Q10?
Koenzym Q10 zwany również Ubichinonem jest związkiem organicznym wytwarzanym przez nasz organizm. Duże ilości tego związku magazynowane są w naszych nerkach i mięśniu sercowym, gdzie jego stężenie jest wielokrotnie wyższe, niż w innych organach.
Źródła zdrowia i młodości.
Co zatem należy jeść, aby dostarczać naszemu organizmowi koenzym Q10? Podstawowe źródła tego związku to przede wszystkim ryby, podroby (szczególnie serca i wątroby), produkty pełnoziarniste, szpinak, brokuły, orzechy włoskie. Warto wspomnieć, że koenzym Q10 wchłania się w obecności tłuszczu. Niekorzystnie zaś na jego zawartość w produtkach wpływa obróbka termiczna, prowadząc do strat tego drogocennego składnika.
Ale po co mi właściwie koenzym Q10...?
Wiemy już, czym jest nasz tytułowy koenzym Q10 i jakie produkty żywnościowe dostarczają nam go najwięcej. A jaka jest rola tego związku w naszym organizmie? Koenzym Q10 wpływa na wiele procesów w naszym organizmie, poniżej przedstawiamy jego najważniejsze właściwości prozdrowotne:
- Jest silnym antyoksydantem, skutecznie zwalcza wolne rodniki, które działają destrukcyjnie na błony komórkowe w naszym organizmie
- Spowalnia procesy starzenia
- Wpływa pozytywnie na działanie mięśnia sercowego, polecany szczególnie osobom ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego jak również w profilaktyce zmian miażdżycowych
- Obniża poziom złego cholesterolu
- Wspomaga leczenie chorób Parkinsona i Alzheimera
- Obniża zmęczenie, dzięki czemu polecany jest osobom obciążonym dużym wysiłkiem fizycznym i psychicznym, także sportowcom
- Bierze udział w procesie syntezy ATP, podstawowego nośnika energii mięśniowej.
Jak wygląda prawidłowa suplementacja?
Jak widać koenzym Q10 to nie tylko slogany reklamowe mające na celu nakłonienie nas do zakupu określonego produktu, ale konkretne działanie na nasz organizm. Uzupełnianie diety o produkty bogate w koenzym Q10 ma zdecydowanie sens i pozwala nam wspomagać nasze zdrowie na wielu płaszczyznach.
A co w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednich ilości tego związku z pożywieniem? Wówczas wskazana jest suplementacja tym antyoksydantem. Zalecana dzienna dawka Q10 to 30-400mg na dobę w zależności od tego, czy stosujemy go profilaktycznie, czy w celu wspomagania leczenia.
Rynek oferuje wiele suplementów na bazie koenzymu Q10, na wyróżnienie zasługują szczególnie produkty firmy Now Foods oraz Swanson, które oferują najwyższej jakości koenzym Q10 o różnym stężeniu i w różnej wielkości opakowaniach.