Coraz częściej można spotkać osoby narzekające na chroniczne bóle brzucha z uczuciem wzdęć. Okazuje się, że problem ten ma nawet 25% osób, ale uczucie to jest sporadyczne i lekkie. Jednak 75% osób twierdzi, że objawy te są najczęściej umiarkowane, a w 10% ciężkie i występują regularnie. Za jedną z częstych przyczyn uważa się Zespół Jelita DrażliwegoIBS, który dotyka szczególnie kobiet. W niektórych przypadkach uczucie silnego wzdętego i rozdętego brzucha może oznaczać poważne problemy zdrowotne.

.

W artykule:

  • Od czego mam wzdęty brzuch – przyczyny

  • Wzdęty brzuch – jak się objawia?

  • Możliwości – co może pomóc?

  • Alarmujące objawy

  • To jest niebezpieczne – tych objawów nigdy nie ignoruj!

  • Powodem jest gaz!

.

Od czego mam wzdęty brzuch – przyczyny

Przyczyną jest zwiększona ilość gazów w jelitach. Możliwych jest kilka powodów takiego stanu, m.in.: problemami trawiennymi wynikającymi z problemami z jelitami (zespół jelita drażliwego – IBS), nietolerancją pokarmową, celiakią czy zwykłym zaparciem. Inne powody obejmują spożycie niektórych warzyw i owoców, rozmowy podczas jedzenia (połykanie powietrza przy jedzeniu), zjedzenie niektórych pokarmów czy picie napojów gazowanych.

Cykl menstruacyjny może także wpływać na wzdęcia (zmiana poziomu estrogenów) powodując, że progesteron wpływa na kinetykę pracy jelit.

Te przyczyny są alarmujące, zobacz!

.

Wzdęty brzuch – jak się objawia?

Wzdęty brzuch objawia się najczęściej poprzez uczucie pełności i dyskomfortu. W dużej części występuje uczucie „kruczenia”, burczenia” – brzuch wydaje wtedy specyficzne dźwięki. Dochodzą do tego także gazy. Wyczuwa się także pewne napięcia (twardość) powłoki brzucha.

.

Możliwości – co może pomóc?

  1. Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia mogą pomóc w walce ze wzdęciami. Organizm jest dobrze dotleniony, a podczas wysiłku dochodzi do zwiększenia przepływu (perfuzji) krwi w całym organizmie. Wysiłek fizyczny pomaga lepiej trawić pokarmy i poprawia perystaltykę jelit.

.

  1. Pij odpowiednią ilość płynów i pozostań nawodnionym!

.

  1. Nie rozmawiaj podczas spożywania posiłków. Dostające się powietrze podczas posiłków zwiększa ryzyko wzdęć.

.

  1. Przeanalizuj ilość błonnika w diecie. Może w diecie być go za mało, co pogarsza perystaltykę jelit. Może być również tak, że w przypadku osób nadwrażliwych na błonnik – trzeba zmniejszyć jego ilość.

.

  1. Rozważ masaż brzucha – koniecznie w kierunku od prawej do lewej, aby pomóc uwolnić się uwięzionym w jelicie gazom.

.

  1. Nie przejadaj się!

.

Alarmujące objawy

W przypadku, kiedy od dłuższego czasu masz problemy z brzuchem i odczuwasz nieprzyjemne uczucia wzdęcia – warto pochylić się nad tym problemem bardziej. Takie objawy, które odczuwasz powyżej 12 razy w miesiącu powodują, że możesz mieć większy problem i warto zgłosić się do lekarza. Inne alarmujące objawy tj. wzdęcia czy rozdęcia powyżej 3 tygodni są również objawem, który warto skonsultować. Jeśli masz wzdęty brzuch i nie pomaga Ci zmiana diety i nadal czujesz się wzdęty, masz wyczuwalny obrzęk lub guzek w brzuchu – nie czekaj! W cięższych przypadkach, kiedy dochodzi do takich objawów jak wymioty i wzdęcia, biegunka, zaparcia a nawet krew w kale czy utrata wagi – powinieneś jak najszybciej udać się o pomoc.

.

To jest niebezpieczne – tych objawów nigdy nie ignoruj!

Wiele wyżej wymienionych objawów jest już powodem do niepokoju i świadczy o jakimś problemie. Jest jednak więcej objawów, które są już swojego rodzaju „czerwonym światłem”, którego nie należy ignorować. Próbując pomóc sobie na własną rękę wydłużamy czas pomocy specjalisty i prawdopodobnie narażamy się na konsekwencję wzdęć i towarzyszących im niepokojących objawów.

.

Nie czekaj z pomocą, jeśli:

masz ból w klatce piersiowej,

brzuch boli już przy niedużym dotyku,

ból brzucha jest nagły i ciężki do zniesienia,

występują krwawe stolce (lub ich barwa jest czarna),

wymiotujesz krwią (pojawiają się w nich ciemne ślady podobne do kawy),

masz problem z oddychaniem lub nie możesz oddać moczu i załatwić się.

.

Powodem jest gaz!

W wyniku trawienia w układzie pokarmowym pojawia się gaz, jednak wyższa ilość gazów może oznaczać, że coś dzieje się nie tak. Być może rozmawiasz przy jedzeniu, może dochodzi do fermentacji węglowodanów w wyniku trawienia ich przez bakterie jelitowe. Może okazać się, że w wyniku przejedzenia się lub jedzenia szybko i dużo nie doszło do procesu prawidłowego trawienia. Dokładne żucie każdego kęsa pokarmu, jedzenie w spokoju, bez pośpiechu i stresu jest ważnym czynnikiem, o którym często zapominamy w toku wielu pilnych spraw. Gaz może wywoływać także nietolerancja, choroba żołądka lub jelit lub inne czynniki.



.

CZEGO NIE ROBIĆ?

  • Nie pij dużej ilości napojów gazowanych, alkoholu, kofeiny w kawie i herbacie

  • Nie jedz dużo pokarmów, powodują gazy, takich jak kapusta, fasola lub soczewica

  • Nie jedz dużych posiłków późno w nocy przed snem

  • Nie garb się podczas jedzenia

  • Nie jedz dużo przetworzonych, słodkich, pikantnych lub tłustych potraw

  • Nie jedz pokarmów, których nie tolerujesz, jeśli masz nietolerancję pokarmową