Jeśli borykasz się z wysokim poziomem cukru we krwi, oprócz konsultacji ze specjalistą i leczenia farmakologicznego, kluczowe może być wprowadzenie zmian w stylu życia. Nawet małe zmiany w diecie, aktywności fizycznej, czy zarządzaniu stresem, mogą doprowadzić do obniżenia stężenia glukozy we krwi.

.

.

W artykule:

  • Glikemia i hiperglikemia

  • Dieta - czy muszę zrezygnować z węglowodanów?

  • Regularna aktywność fizyczna

  • Stres, a poziom cukru

  • Regularne badania i leczenie

  • Suplementacja - insulinomimetyki

     

.

Glikemia poposiłkowa jest to stężenie glukozy (inaczej: poziom cukru) w osoczu naszej krwi po spożyciu pokarmu. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi określa się terminem hiperglikemii. Występuje, gdy glikemia na czczo przekracza górne wartości normy (> 99 mg/dl).

Jeśli poziom cukru w Twojej krwi jest zbyt wysoki lub zauważyłeś u siebie objawy hiperglikemii, takie jak: nasilone pragnienie, bardzo częste oddawanie moczu, uczucie osłabienia, senności, zmęczenia lub problemy ze wzrokiem - powinieneś udać się do lekarza. Może to wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej.

.

Oto 5 porad, które pomogą Ci obniżyć poziom cukru we krwi.

 

.

Dieta - czy muszę zrezygnować z węglowodanów?

.

Fundamentem leczenia zaburzeń gospodarki węglowodanowej i kontroli cukru we krwi jest odpowiednia dieta. Jednym z najważniejszych jej elementów jest podaż odpowiedniej ilości i jakości węglowodanów (inaczej cukrów), które wpływają na poziom cukru we krwi. Nie warto całkowicie rezygnować ze spożycia węglowodanów, ponieważ są bogactwem wielu ważnych składników odżywczych. O znaczeniu węglowodanów w diecie pisaliśmy tutaj

.

Zaleca się ograniczenie ich spożycia oraz/lub spożywanie węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym powodują, że glikemia gwałtownie wzrasta. Dlatego osoby z wysokim cukrem we krwi powinny ograniczyć ich spożycie. Warto zamienić białe pieczywo, ryż i makarony na te pełnoziarniste, natomiast ziemniaki na gruboziarniste kasze. Należy unikać słodyczy oraz słodzonych napojów, które mają bardzo wysoki indeks glikemiczny.

Podobnie jest z przetworzoną żywnością - często zawiera dodane cukry, zatem należy jej unikać. Warto spożywać świeże owoce jagodowe, które oprócz niskiego indeksu glikemicznego są bogactwem antyoksydantów, zamiast np. bananów i owoców suszonych. Pomocne mogą okazać się tabele z produktami o niskim i wysokim indeksie glikemicznym. Staraj się jeść różnorodnie, spożywaj różne warzywa i owoce, zwłaszcza te o niskim indeksie glikemicznym i dużej ilości antyoksydantów.

.

Warto zadbać o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego, który znajdziemy w owocach, warzywach, orzechach, pestkach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Błonnik pomaga obniżyć poziom cukru we krwi oraz stabilizuje jego poziom, ponieważ opóźnia wchłanianie węglowodanów w przewodzie pokarmowym. Poza tym, błonnik wspomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ponieważ przy odpowiednim spożyciu płynów pęcznieje w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu daje uczucie sytości oraz reguluje pracę jelit.

.

Do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi niezbędne jest odpowiednie spożycie dobrej jakości chudego białka. Do jego źródeł można zaliczyć drób, ryby, rośliny strączkowe, chudy nabiał, czy odżywki białkowe. Białko powoduje, że ładunek glikemiczny posiłku jest mniejszy. Natomiast białko roślinne zwiększa wrażliwość na insulinę. Poza tym, białko jest czynnikiem odpowiedzialnym za sytość, co może skutkować mniejszą chęcią na podjadanie i redukcję masy ciała.

.

Alternatywą dla produktów spożywczych bogatych w białko jest odżywka białkowa. Jakie białko wybrać? Podpowiadamy!

.

.

Badania sugerują, że jakość spożywanych tłuszczów w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej ma większe znaczenie niż ilość. Tłuszcz spowalnia trawienie, więc również wchłanianie glukozy, co zapobiega gwałtownemu wzrostowi poziomu cukru i insuliny we krwi. Co więcej, zdrowe tłuszcze, w tym kwasy omega-3, zapobiegają powikłaniom sercowo-naczyniowym cukrzycy. Zaleca spożycie płynnych olejów roślinnych, orzechów, nasion oraz tłustych ryb morskich. Należy ograniczać tłuste mięso i wyroby mięsne, tłuszcze zwierzęce oraz wysoko przetworzone produkty.

.

Staraj się jeść posiłki regularnie oraz nie omijać posiłków, ponieważ może to skutkować gwałtownymi zmianami poziomu cukru we krwi.

.

Pij odpowiednią ilość wody. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu jest ważne dla ogólnego zdrowia i może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi.

.

Regularna aktywność fizyczna

Codzienna aktywność fizyczna może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Ćwiczenia fizyczne zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę. Poza tym, pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, która również sprzyja kontroli glikemii.

Staraj się wykonywać minimum 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu i stopniowo zwiększać czas jej trwania i intensywność. Poza zorganizowanymi ćwiczeniami, staraj się wplatać spontaniczną aktywność w ciągu dnia (schody zamiast windy, spacer/rower zamiast jazdy samochodem/komunikacją, taniec). Trenuj to, co sprawia Ci radość, próbuj nowych aktywności.

.

Stres, a poziom cukru

Stresujący tryb życia może prowadzić do zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Długotrwały stres prowadzi do zwiększenia produkcji kortyzolu i adrenaliny, które wydzielane w nadmiarze mogą zaburzać regulację insuliny i prowadzić do insulinooporności. Jeśli dużo się stresujesz, staraj się wysypiać, zadbaj o odpoczynek oraz wprowadź techniki relaksacyjne, które pomogą Ci zarządzać stresem. Aktywność na świeżym powietrzu, czas z bliskimi, joga, głębokie oddychanie lub medytacja mogą Ci w tym pomóc.

.

Regularne badania i leczenie 

Pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać, jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia gospodarki węglowodanowej, jest wizyta u lekarza specjalisty. Dopiero gdy choroba zostanie prawidłowo rozpoznana, można przejść do jej leczenia. Lekarz będzie mógł dobrać odpowiedni plan leczenia w zależności od Twoich potrzeb. Badaj się regularnie, a także skonsultuj ze specjalistą plan żywieniowy oraz suplementację.

.

Suplementacja

Jak już zostało wyżej wspomniane, każdy suplement, który planujesz wprowadzić do diety, powinieneś skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Istnieją suplementy, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, działając podobnie do insuliny. Są to insulinomimetyki. Zwiększają one insulinowrażliwość tkanek, wspomagają wychwyt glukozy przez komórki oraz jej transport, zmniejszają też produkcję glukozy w wątrobie. Do insulinomimetyków należą m.in berberyna, kwas alfa liponowy (ALA), chrom oraz cynamon. Co więcej, zmniejszają apetyt oraz wspierają redukcję masy ciała, ponieważ zapobiegają gwałtownym skokom i spadkom poziomu glukozy we krwi.

.

Kierunkowa suplementacja odpowiednimi preparatami może skutecznie usprawnić wrażliwość komórek na insulinę. W jaki sposób? Odsyłamy do artykułu

.

Słowo od Strefy Mocy

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny, więc pewne zmiany mogą działać lepiej dla jednej osoby niż dla innej. Współpracuj ze specjalistami, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla swojej sytuacji.

Zadbaj o różnorodną dietę, ubogą w węglowodany, zwłaszcza proste o wysokim indeksie glikemicznym, bogatą w tłuszcze z dobrego źródła, chude białko i błonnik pokarmowy. Zdrowa dieta, połączona z regularną aktywnością fizyczną, redukcją stresu, ewentualną farmakoterapią i suplementacją, mogą doprowadzić do zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny i w konsekwencji obniżenia poziomu cukru we krwi.

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi po posiłku może być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia człowieka. Warto regularnie kontrolować poziom cukru, ponieważ jego nieprawidłowe stężenie może skutkować zwiększeniem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego lub cukrzycy.

.

.

Źródła:

  1. Sierdzki, J. (2009). Glikemia poposiłkowa – niezależny cel leczenia cukrzycy. Diabetologia praktyczna, 10, 1-3.

  2. PTD (2022). Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Curr Top Diabetes; 2 (1): 1–134

  3. Cieślińska A. (2021). Poziom cukru po jedzeniu — jaki jest prawidłowy, od czego zależy? Dietetycy.org.pl

  4. Polskie Towarzystwo Dietetyki (2017). Rekomendacje postępowania dietetycznego w cukrzycy. Dietetyka, 10.