Dbając o swoje zdrowie, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zdrowie naszego serca. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, odżywiać się odpowiednio, ale warto również zwrócić uwagę na kilka składników, które mają wpływ na kondycję naszego serca. Poznaj kilka suplementów, które mogą stanowić pomoc dla Twojego serca.

Omega-3 na serce

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 nie są wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczane wraz z dietą lub poprzez odpowiednią suplementację (m.in. jako „olej rybny). Dzięki obniżeniu produkcji trójglicerydów przez organizm można zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby serca czy udaru mózgu.

Suplementacja omega-3 połączona z odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi pomagają skuteczniej obniżyć poziom trójglicerydów we krwi. Nie zapominaj więc o ruchu!



Omega 3 firmy Life Extension

Koenzym Q10 na serce

Koenzym Q10, znany również jako ubichinol, jest substancją podobną do witaminy i często kojarzony jest z branżą kosmetyczną i kremami. Koenzym Q10 występuje w 2 formach: ubichinon i ubichinol. Ubichinol to aktywna forma Q10 o działaniu przeciwutleniającym, jest wytwarzana w organizmie z ubichinonu.

Koenzym Q10 wzmacnia serce pomagając w produkcji energii komórkowej. Wzmacnia pracę tzw. „fabryk energii” czyli mitochondriów. Obecny jest w każde komórce ciała ludzkiego i chroni organizm przed uszkodzeniami, a w szczególności przed wolnymi rodnikami tlenowymi (uszkadzającymi struktury m.in. serca). 

Koenzym Q10 - korzyści

Suplementacja koenzymu Q10 może przynosić znaczne korzyści osobom z chorobami układu krążenia – od zmniejszenia ryzyka powtórnych ataków serca i poprawy wyników u pacjentów z niewydolnością serca po obniżenie ciśnienia krwi.


Wysokiej jakości Koenzym Q10 od Doctor's Best

Czy magnez ma wpływ na serce?

Rola magnezu, mimo że jest ogromna, nadal jest niedoceniana. O ile o roli witaminy D czy kwasów Omega-3 w kontekście szeroko pojętego zdrowia (w tym zdrowia serca) wspomina się bardzo często, tak o roli magnezu już nieco mniej.

Duża liczba badań wskazuje na związek pomiędzy niskim spożyciem magnezu, a chorobami serca i jego czynnikami tj. wysokim ciśnieniem krwi, odkładaniem się blaszek miażdżycowych w tętnicach, zwapnieniem tkanek miękkich, wysoki cholesterol i stwardnieniem ścian tętnic. Suplementy z magnezem występują w różnych formach i kombinacjach mineralnych, jak np. cytrynian magnezu.


Wysoko przyswajalny magnez Doctor's Best

Cholina i inozytol

Gdy zapasy choliny (witaminy B4) są niewystarczające, występuje zmniejszona zdolność do metylacji homocysteiny do metioniny i wzrost poziomu homocysteiny w osoczu. Podwyższony poziom homocysteiny wiąże się z większym ryzykiem kilku przewlekłych chorób, w tym chorób serca.

Suplementacja choliną może zmniejszyć stężenie homocysteiny na czczo i w osoczu po teście obciążenia metioniny (jest podobnie skuteczna jak kwas foliowy w obniżaniu poziomu homocysteiny na czczo). W badaniach przeprowadzonych przez Olthof i wsp. z 2005 zasugerowano, że jeśli podwyższone stężenie homocysteiny powoduje chorobę sercowo-naczyniową, spożycie choliny może zmniejszyć ryzyko tej choroby. Suplementację można wspomagać również synergistycznie działającym inozytolem (witamina B8).

Kompleks antyoksydantów

Ogólny stan zapalny, który charakteryzuje się wytwarzaniem wysokiego poziomu reaktywnych form tlenu (ROS) można łagodzić poprzez suplementację kompleksu antyoksydantów. Pacjenci cierpiący na choroby serca często wykazują obniżony poziom przeciwutleniaczy z powodu niewystarczającego spożycia ich wraz z dietą lub (co bardziej prawdopodobne) z powodu zwiększonego zapotrzebowania na nie.

Produkty łączące różne antyoksydanty mogą wykazywać wysoki potencjał z walką z wolnymi rodnikami tlenowymi ich negatywnym wpływem na zdrowie serca.

Profilaktyka chorób serca

W profilaktyce chorób serca zdecydowanie zaleca się unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, nadwaga i otyłość czy nadużywanie alkoholu. Brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta zwiększają ciśnienie krwi, które często jest wstępem do zróżnicowanych chorób serca. Poza zmianą stylu życia warto rozważyć dodatkową suplementację celem wspomagania układu sercowo-naczyniowego i oddalenia ryzyka zawału serca i udaru.


___________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz