Jak radzić sobie ze stresem? Suplementacja
W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na eliminowanie stresu. Jednak na pewne sytuacje nie mamy wpływu i nie jest łatwym go uniknąć. To, co jednak możemy zrobić dla naszego zdrowia psychicznego to bez wątpienia poprawa stylu życia.
Co powoduje stres?
Obserwowane wyniki ankiet dotyczących jakości życia w pandemii zdecydowanie wskazują, że zdrowie psychiczne społeczeństwa znacząco się pogorszyło. Spadła aktywność fizyczna, pojawiło się większe spożycia alkoholu, pogorszył się sen.
Stwierdzenia typu „Ogranicz stres i się wyśpij” wypowiadane celem wskazania najlepszych praktyk na poprawę zdrowia psychicznego są oczywiste, ale w dobie ilości obowiązków i ciągłego braku czasu wciąż mało realne. Można jednak zoptymalizować proces poprawy kondycji psychicznej i w pewnym stopniu poprawić nasze samopoczucie. Kortyzol pojawiający się jako konsekwencja sytuacji stresowych dodatkowo pogarsza zdrowie – nie tylko psychiczne, ale również fizyczne.
Jakie są objawy stresu?
Najczęstsze skutki stresu to pogorszenie samopoczucia (w tym zaburzenia nastroju tj. smutek lub drażliwość), ból głowy, problemy ze snem, a idąc dalej - depresja, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca oraz choroby serca (zwiększone ryzyko zawału i udaru).
Ashwagandha – co to jest?
Niektórzy zastanawiają się, czy ashwagandha jest najlepsza na stres? Czy nie jest to tylko tymczasowa moda? Otóż jak wskazuje teoria i praktyka, ashwagandha może regulować sen i poprawiać nastrój.
Ashwagandha, dzięki zawartości tzw. witanolidów reguluje wpływ stresu na organizm. Osoby stosujące ten adaptogen czują się spokojniej, są mniej przygnębione i mniej zestresowane.
Ashwagandha – jaka najlepsza?
Ashwagandhę można przyjmować w formie tabletek, kapsułek lub sproszkowanego ekstraktu (dodając go np. do koktajli, jogurtów i innych produktów spożywczych). Przy zakupie warto zwrócić uwagę na standaryzację substancji w produkcie i wybierać najlepszą ashwagandhę - KSM-66 lub Sensoril, zapewniającą dobrą jakość produkcji i pewność zawartej w nim kluczowej substancji czynnej.
Adaptogeny na stres
Poza Ashwagandhą, dobrymi suplementami na stres są również pozostałe adaptogeny: bacopa drobnolistna (Bacopa Monnieri), żeń-szeń (Ginseng), różeniec górski (Rhodiola rosea), eleuthero (Eleutherococcus senticosus) czy cytryniec chiński (Schisandra chinensis).
Suplementy na sen
Nieodłącznym elementem walki ze stresem jest dbałość o jakościowy sen. Aby poprawić jakość nocnego odpoczynku, warto zadbać nie tylko o higienę snu, ale warto rozważyć również suplementację.
Najlepsze suplementy na sen:
-
l-teanina – jest to aminokwas znajdujący się w zielonej herbacie. Poprawia również koncentrację, pamięć i zdolności werbalne. Badania naukowe potwierdzają jej korzyści w 3 obszarach związanych ze stresem: problemami ze snem, depresją i lękiem,
-
melatonina – pomaga zoptymalizować rytm dobowy i ma wpływ na obniżenie poziomu lęku,
-
l-tryptofan – jest niezbędny do syntezy serotoniny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników. Obniżenie poziomu serotoniny prowadzi do obniżenia nastroju oraz jest skorelowane z występowaniem stanów lękowych, bezsenności i depresji,
-
GABA – kwas gamma-aminomasłowy wpływa na obniżenie aktywności mózgu, czyli „wyciszenie” komórek nerwowych, co ma wpływ na złagodzenie stresu i również ułatwia proces zasypiania.
Magnez i B6 a stres
Magnez reguluje szereg procesów zachodzących w naszym organizmie - od samego funkcjonowania nerwów i mięśni, po syntezę białka i gospodarkę kostną. Suplementacja magnezem jest pomocna w stanach przewlekłego zmęczenia i w sytuacjach przewlekłego stresu czy lęku. Pomocnym dodatkiem jest witamina B6. Można znaleźć suplementy zawierające magnez i witaminę B6 jednocześnie, lub suplementować je osobno.
Suplementy na stres
Poza substancjami o charakterze adaptogennym czy wyciszającym, warto zadbać także o podstawową suplementację. Podstawowe suplementy, które mogą wpływać na nasze samopoczucie na co dzień to witamina D i kwasy tłuszczowe Omega-3.
Jak radzić sobie ze stresem?
Stres jest dużym problemem współczesnego społeczeństwa. W celu złagodzenie jego skutków należy zadbać o takie elementy jak poprawa jakości snu, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, różne sposoby regeneracji (spacery, techniki relaksacyjne, medytacja).
Suplementacja na stres jest dobry dodatkiem stanowiącą część ogólnego postępowania wspierającego koncepcję poprawy jakości życia u osób z gorszym samopoczuciem czy lękiem i depresją. Zadbaj o zdrowie psychiczne holistycznie i nie zapominaj, że decyzja o Twoim zdrowiu należy do Ciebie.
____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz