Podwyższony poziom acetylocholiny prowadzi do efektywniejszego skurczu mięśni szkieletowych, a w konsekwencji (pośrednio) do zwiększonej produkcji siły. Doustna suplementacja alfa-GPC jest przede wszystkim interesująca dla celów nootropowych lub poprawiających funkcje poznawcze. Skuteczna suplementacja alpha-GPC wpływa na zwiększenie ilości choliny w osoczu i mózgu. Jest zaangażowana w pamięć, motywację, pobudzenie i uwagę.

  • Alfa GPC – czym jest?

  • Alfa GPC – jak działa?

  • Zalety Alfa GPC

  • Alfa GPC a sport

  • Dawkowanie Alfa GPC

  • Alfa-GPC a funkcje poznawcze

Alfa-GPC – czym jest?

Alfa GPC (inaczej alfa-glicerofosfocholina) dostarcza cholinę do komórek nerwowych mózgu i chroni ściany komórkowe. Po doustnym spożyciu alfa-GPC jest metabolizowany do choliny i glicerolu-1-fosforanu. Cholina to prekursor acetylocholiny i jest neuroprzekaźnikiem uczestniczącym w procesach pamięci w mózgu i skurczu mięśni. Glicerol-1-fosforan służy do wspomagania błon komórkowych. Alfa-GPC wydaje się przekraczać barierę krew-mózg. Obecnie to najefektywniejsza substancja poprawiająca poziom choliny.

Alfa-GPC – jak działa?

Dowody nad mechanizmem działania sugerują, że alfa-GPC wywiera wpływ dzięki syntezie i uwalniania acetylocholiny w mózgu, gdzie jest zaangażowana w pamięć, motywację, pobudzenie i uwagę. Acetylocholina odpowiada również za potencjał czynnościowy stymulujący mięśnie do skurczu. Dlatego istnieje teoria, że zwiększony poziom acetylocholiny prowadzi do silniejszego sygnału do skurczu mięśni, a w konsekwencji do zwiększonej produkcji siły.

Zalety Alfa-GPC

Doustna suplementacja Alfa-GPC wykazuje szerokie zainteresowanie ze względu na właściwości nootropowe i poznawcze. Wiele badań modelu zwierzęcego to potwierdza. U osób starszych z delikatną demencją, suplementacja alfa-GPC poprawia funkcje poznawcze tj. uwaga czy pamięć. Alfa-GPC umożliwia efektywne działanie wyspecjalizowanych enzymów, które uniemożliwiają rozkład acetylocholiny, czyli inhibitorów acetylocholinesterazy.

Alfa-GPC a sport

Sportowcy to kolejna populacja, która może skorzystać z suplementacji alfa-GPC. Alfa-GPC w niektórych badaniach może wpływać na zwiększenie mocy (badania siła wyskoku pionowego). Inne badanie wykazało, że alfa-GPC zwiększa szczytową siłę wyciskania (ale nie szczytową moc lub tempo rozwoju siły). Oceniając siłę izometryczną, nie ma pewności, czy alfa-GPC może ją rzeczywiście zwiększać.

Dawkowanie alfa-GPC

W celu złagodzenia objawów demencji, pogorszenia funkcji poznawczych w prawie wszystkich badaniach podawano dawkę 1200 mg / dzień w 3 równych porcjach. Badając moc wyjściową stosowano dawki do 600 mg przed wysiłkiem.

Alfa-GPC, a funkcje poznawcze

Badania nad alfa-GPC i starzeniem się opierały się na dwóch hipotezach. Pierwsza związana z sygnalizacją acetylocholiny. Prawdopodobnie jest osłabiona w demencji i chorobie Alzheimera, więc dostarczenie dodatkowej ilości choliny do mózgu jest pożądanym efektem (nie leczy, ale łagodzi objawy). Druga jest związana ze zdolnością do wytwarzania fosfatydylocholiny i glicerofosforanu będącego również składnikiem błonowym, co może pozytywnie wpływać na stan neuronów (teoretycznie leczniczo). W badaniu na modelu zwierzęcym (szczury), alfa-GPC była w stanie odnowić strukturę uszkodzonych wcześniej neuronów poprawiając sygnalizację choliny (hipotetycznie dzięki zwiększonej syntezie fosfolipidów tworzących błony). Ponieważ choroba Alzheimera i demencja są związane są ze wspomnianą zmniejszoną syntezą fosfolipidów, jest to bardzo korzystna zmiana.

W badaniach udowodniono, że półroczna suplementacja wyższymi dawkami (>1000 mg / dobę) mogą przyczyniać się do zmniejszenia symptomów Alzheimera. Podobne dawki stosowano również po przebytym udarze. Pomimo dobrze rokujących badań nad suplementacją wysokimi dawkami Alfa-GPC, wciąż potrzeba dalszych badań, by potwierdzić wiele hipotetycznych korzyści.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz