Czy detoksy działają?
Coraz częściej spotykamy się z zainteresowaniem i praktykowaniem różnego rodzaju diet oczyszczających, sokowych- lub sokowo-warzywnych, okresowych detoksów mających najczęściej na celu rzekome odtrucie organizmu dietą. Czy okresowe detoksy działają i przede wszystkim – czy detoksy są zdrowe?
-
Czym jest detoks?
-
Na co pomaga detoks?
-
Oczyszczające diety sokowe
-
Czy detoks jest zdrowy?
-
Naturalne oczyszczanie organizmu
Czym jest detoks?
Za słowem detoks kryją się różne okresowe strategie żywieniowe (lub suplementacyjne) i diety oczyszczające, które w uproszczeniu służyć mają poprawie szeroko pojętego zdrowia poprzez eliminację toksyn z organizmu.
Na co pomaga detoks?
Jak już wspomnieliśmy, stosowanie detoksów ma za zadanie eliminację toksyn z organizmu. Ale o jakie toksyny chodzi? Za terminem diety oczyszczającej nie kryje się często zwalczanie żadnej konkretnie określonej toksyny. Co więcej nie ma dowodów, że w ogóle diety je usuwają.
Zdrowy organizm ludzki na bieżąco sam radzi sobie z pewnymi problemami i dzięki naturalnym procesom (detoksykacja przez wątrobę) może w pewien sposób stale „oczyszczać się”, do tego usuwa niepotrzebne produkty pewnych przemian poprzez kał, mocz i pot. Nie jest potrzebne stosowanie specjalnych diet.
Tak więc często diety oczyszczające, na które wiele osób się decyduje, obejmują skrajne strategie żywieniowe, niezbilansowane diety, w których występują na przemian okresy postu i okresy spożywania różnych pokarmów (najczęściej surowych warzyw i owoców lub soków) oraz samej wody. Nie tędy droga!
Oczyszczające diety sokowe
Dieta sokowo-warzywna rzekomo ma poprawić zdrowie oraz oczyścić organizm. Ma się to odbywać poprzez wypocenie szkodliwych składników oraz usunięcie ich z kałem i moczem. Dorobiona do tego ideologia o tym, że zawarte w warzywach / owocach składniki bioaktywne, witaminy czy składniki mineralne wspomagają cały proces i są zbawienne jest nieprawdą.
Organizm nie potrzebuje skrajnych diet, aby prawidłowo funkcjonować. Owszem, potrzebuje warzyw i owoców, ale nie jako jedyne w diecie, potrzebuje ich cały czas co stanowi jeden z elementów zbilansowanego modelu żywienia.
Organizm nie naprawi się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Brak aktywności fizycznej, deficyty snu, brak zdrowych nawyków żywieniowych i liczne błędy i zaniedbania to wynik wielu chorób i objawów, których często chcą się pozbyć osoby decydujące się np. na diety sokowo-warzywne.
Czy detoks jest zdrowy?
Pomimo, że podczas detoksu można doświadczyć (niestety chwilowej) poprawy samopoczucia i nastroju, to nie trwa to długa i nie zażegna problemów zdrowotnych. Nawet, jeśli szukasz sposobów na usuwanie części zanieczyszczeń ze swojego organizmu - nie zrobisz tego skrajnościami w diecie.
Różne stany zapalne, alergie, otyłość, stany przewlekłego zmęczenia, problemy trawienne czy inne problemy i choroby możesz zwalczyć (lub zmniejszyć ich nasilenie) dzięki poprawie szeroko rozumianego stylu życia. Żadna dieta głodówkowa, dieta sokowo-warzywna, dieta warzywna czy okresowy post nie jest remedium na całe zło.
Naturalne oczyszczanie organizmu
Pamiętaj, że różne detoksy czy stosowanie diet oczyszczających na pewno częściej niesie ze sobą na dłuższą metę ryzyko pogorszenia Twojej codziennej dyspozycji. Drażliwość, senność, brak energii fizycznej i zmęczenie psychiczne na pewno są częstsze niż podczas stosowania codziennej, dobrze zbilansowanej diety. Utrzymywanie takiego modelu żywienia to ryzyko niedoborów, czy wystąpienia wielu skutków ubocznych, a w pewnych sytuacjach również chorób. Od dziś w 3 krokach zadbaj o siebie i wprowadź zdrowe nawyki: częstszego picia wody, zwiększenia ilości warzyw i owoców w diecie oraz poprawy ilości godzin i pory snu. Uwierz – to ma znaczenie, a poprawę samopoczucia odczujesz bardzo szybko. Zdrowia i organizmu nie oszukasz, musisz dbać o nie każdego dnia wprowadzając sukcesywnie małe zmiany.