Zanim się zważysz - poznaj te zasady
Regularne monitorowanie postępów podczas odchudzania może być jak najbardziej przydatne. Nie zawsze gołym okiem jesteśmy w stanie dostrzec zmiany w naszej sylwetce (np. -1 cm czy -2 cm w pasie). Wiele osób, gdy patrzy w lustro i nie dostrzega żadnej spektakularnej zmiany, to bardzo często zniechęca się do dalszej ,,walki'' ze zbędną tkanką tłuszczową.
Słowem wstępu - prawidłowe ważenie się
Monitorowanie postępów daje nam większą kontrolę nad procesem odchudzania. W przypadku gdy nie widzimy żadnych efektów przez dłuższy czas (załóżmy kilka tygodni) to znak, że musimy zrewidować swój aktualny sposób żywienia - pod kątem kaloryczności lub/i wprowadzić zmiany w kontekście aktywności fizycznej.
Z kolei korzystne zmiany w kompozycji sylwetki dają nam znać, że zmierzamy w dobrym kierunku, a także motywują nas do dalszego działania.
Zasady ważenia się
Waga łazienkowa może stanowić dość przydatne urządzenie dla osób pracujących nad sylwetką - pod warunkiem, że będzie odpowiednio używana.
- Waż się rano (na czczo) o tej samej porze
Aby pomiary wykonane na wadze były miarodajne, musimy przestrzegać pewnych zasad. Faktem jest, że jeśli zważymy się jednego dnia na czczo, a w innym dniu po posiłku to pomiary będą istotnie różnić się od siebie. Otrzymane wartości będą również inne w przypadku gdy raz na wagę wejdziemy w ubraniach, a innym razem w samej bieliźnie.
Nie ulega wątpliwości, że najlepiej ważyć się o tej samej porze dnia, np. o 9:00 (na czczo) po porannej toalecie. Jeśli to możliwe, najlepiej ważyć się nago lub w bieliźnie. Warto również nadmienić, że nie powinniśmy się ważyć na miękkich powierzchniach - waga powinna znajdować się na twardej, stabilnej i suchej powierzchni. Zadbanie o wyżej wymienione warunki zmniejsza ryzyko sfałszowania wyniku.
- Nie waż się codziennie
Chciałbym przestrzec przed codziennym ważeniem się. Niestety wiele osób ma ku temu skłonności. Takie zachowanie dość często doprowadza do frustracji, a także nie dostarcza przydatnych danych. Wiele czynników w ciągu dnia ma wpływ na naszą masę ciała. Warto ważyć się nie więcej niż raz w tygodniu, np. w każdy Poniedziałek o 9:00 (na czczo), o czym wcześniej wspomniałem.
Wahania wagi
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować wahanie wagi m.in. nieprzespana noc, silny stres, większa podaż niż zwykle soli czy węglowodanów, zaparcia itp. stąd też nie powinniśmy panikować, jeśli waga np: tymczasowo wzrośnie.
U kobiet z kolei wzrost wagi może być spowodowany wahaniem poziomu hormonów w trakcie cyklu menstruacyjnego. Progesteron, którego poziom wzrasta w drugiej fazie cyklu, przyczynia się do zatrzymywania wody.
Jak się ważyć - podsumowanie
Waga łazienkowa może być przydatna w kontekście monitorowania przebiegu procesu odchudzania, jednak wartości otrzymywane przez to urządzenie nie zawsze są miarodajne, dlatego należy podchodzić do nich z pewnym dystansem. Podczas redukcji powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na obwody, które można zmierzyć za pomocą centymetra krawieckiego.
__________________
Autor: Marcin Grzelak