Alkohol jest toksyną. Dlaczego mimo powszechnej wiedzy o jego szkodliwym wpływie na zdrowie, jest tak często spożywany i w tak dużej ilości? Alkohol jest często nieodłącznym elementem spotkań rodzinnych, świąt, spotkań ze znajomymi i imprez. Skąd bierze się przyzwolenie społeczeństwa na pojenie się nim i nie potępianie tego nałogu, jak każdego innego? 

 

W artykule dowiesz się jak spożycie alkoholu wpływa na organizm i dlaczego warto go ograniczać lub całkowicie z niego zrezygnować.

 

W artykule:

  • Wpływ alkoholu na masę ciała
  • Spożywanie alkoholu, a wchłanianie innych substancji
  • Alkohol a wątroba
  • Wpływ alkoholu na rozwój chorób cywilizacyjnych
  • Wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne

 

Wpływ alkoholu na masę ciała

Alkohol jest niewątpliwie bardzo kaloryczną substancją. W 1 gramie zawiera aż 7 kcal. Przykładowo: 500 ml jasnego piwa zawiera około 250 kcal, lampka półsłodkiego czerwonego wina (120 ml) - około 100 kcal, a kieliszek wódki (25 ml) to aż 55 kcal! Jest również źródłem “pustych kalorii”. Dostarcza energii, ale nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych. 

 

Alkohol spożywany regularnie w nadmiarze może doprowadzić do przyrostu masy ciała, nadwagi lub otyłości, a także zwiększać związane z tym ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.

 

Oprócz dużej kaloryczności alkoholu, stan upojenia alkoholowego może niekorzystnie wpływać na zdolność podejmowania rozsądnych decyzji żywieniowych. Może to prowadzić do jedzenia dużych ilości niezdrowych potraw i przekąsek, a także jedzenia większych porcji niż “na trzeźwo”. 

  

Spożywanie alkoholu, a wchłanianie innych substancji

Spożywanie alkoholu może zaburzać przyswajanie wielu składników odżywczych - witamin i minerałów. Regularne picie alkoholu może prowadzić do niedoborów składników takich jak witaminy z grupy B (B1, B6, B12 i kwas foliowy) oraz składników mineralnych takich jak cynk i magnez

 

Poza tym, alkohol może wchodzić w interakcje z lekami i suplementami diety, zmieniając ich działanie. Może to prowadzić do nieprzewidywalnych skutków ubocznych lub obniżenia lub nasilenia działania substancji. Alkohol, zwłaszcza w połączeniu z lekami może powodować uszkodzenia niektórych organów. Zwracaj uwagę na odpowiednio długą przerwę między przyjęciem leków / suplementów, a spożyciem alkoholu, ponieważ to połączenie może być bardzo niebezpieczne.

 

Alkohol a wątroba

Alkohol jest metabolizowany głównie w wątrobie. Długotrwałe i nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, a w konsekwencji do nieodwracalnych zmian tego organu i pogorszenia stanu zdrowia. Przewlekłe nadużywanie alkoholu może prowadzić do stłuszczenia wątroby, zapalenia, marskości i raka wątroby.

 

Wpływ alkoholu na rozwój chorób cywilizacyjnych

Zbyt częste spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju wielu chorób przewlekłych. Spożywanie alkoholu może negatywnie wpływać na stężenie glukozy we krwi, zwiększając ryzyko hipoglikemii u cukrzyków (zbyt niskiego stężenia cukru we krwi), co jest bardzo niebezpieczne. 

 

W umiarkowanych lub małych ilościach alkohol raczej nie jest szkodliwy dla układu sercowo-naczyniowego. Niektórzy uważają że np. wytrawne wino czerwone może nieść wręcz korzyści w tym aspekcie.

Nadmierne spożycie alkoholu może jednak zwiększać ryzyko chorób serca (niewydolność serca, zaburzenia rytmu, zawał serca i inne), a także podnosić ciśnienie krwi, co długotrwale może prowadzić do rozwinięcia nadciśnienia tętniczego krwi. 

Nadmiar alkoholu może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, która powoduje utrudniony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zwiększone ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. 

  

Wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne

Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Może prowadzić do depresji, stanów lękowych i innych problemów zdrowia psychicznego. Nadmiar alkoholu może zwiększać ryzyko rozwoju różnych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Ponadto, u osób podatnych, alkohol może nasilać zachowania autodestruktywne

 

Ponadto, jak powszechnie wiadomo, alkohol jest jedną z najbardziej popularnych używek, prowadzących do uzależnienia i choroby alkoholowej. Znacząco to wpływa na życie społeczne, zawodowe, rodzinne oraz zdrowie psychiczne. 

 

Nadmiar alkoholu może też pogarszać jakość snu, prowadzić do senności w ciągu dnia i nieodpowiedniej regeneracji w nocy. Zauważono również niekorzystne działanie spożycia alkoholu na pamięć, czy koncentrację.

 

Słowo od Strefy Mocy

Alkohol jest używany jako sposób na złagodzenie napięcia, stresu i obniżenie poziomu niepokoju. Działa jednak krótkofalowo. Poza tym, alkohol bywa elementem spotkań towarzyskich, co może być częścią kultury, czy tradycji. 

 

Niestety często alkohol jest spożywany pod wpływem presji społecznej lub zyskania akceptacji. Bywa również używany jako metoda radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Jednak pamiętaj, że długofalowo alkohol jest toksyczną substancją dla człowieka.

Ważne jest to, by umieć zachować umiar w piciu alkoholu i spożywać go jak najmniej się da. Jedno piwko w letni wieczór lub lampka wina na randce nie będą dla nas toksyczne. Staraj się jednak przede wszystkim nie pić go w nadmiarze, a jeśli to możliwe - zrezygnować całkowicie z alkoholu lub ograniczyć jego spożycie do minimum