W tym roku odbywa się jubileuszowa – 60. edycja Biegu Westerplatte. Na starcie 10 kilometrowego biegu stanie blisko 4000 uczestników. Bieg Westerplatte to wyjątkowe wydarzenie biegowej mapy Polski. Jest szczególny ze względu na swoją długą historię i symbolikę, czyli miejsca przez które prowadzi. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek – co jeść i pić podczas Biegu Westerplatte.

  • Bieg Westerplatte

  • Bieg Westerplatte – co zjeść przed biegiem?

  • Bieg Westerplatte – co pić?

  • Bieg Westerplatte – na co uważać?

Bieg Westerplatte

Zawodnicy startujący w Biegu Westerplatte wspominają, że podczas biegu można odczuć wyjątkową atmosferę sportowej rywalizacji połączonej z elementem historii. Trasa biegu tworzy symboliczną drogę od wojny ku wolności. Biegowa przygoda na dziesięciokilometrowej trasie ma swój początek na Westerplatte. Meta znajduje się obok Europejskiego Centrum Solidarności.

Jedzenie i picie na 10 km? Regulamin Biegu Westerplatte w VIII punkcie wspomina o umieszczeniu „punktu odświeżania” pomiędzy 4 a 5 km trasy biegu, gdzie dostępna będzie woda. Organizatorzy wspominają, że nie przyjmują indywidualnych odżywek zawodników.

Warto nadmienić, że na dłuższych dystansach zawodów, np. półmaraton i maraton – dostępne są ogólnodostępne „punkty odświeżania” / „bufety” oraz specjalne miejsca, gdzie zawodnicy (najczęściej elity) mogą pozostawić dodatkowe płyny / przekąski (najczęściej węglowodanowe).

Biegi i maratony to również czas tzw. „pasta party”. To czas (dzień przed startem), gdzie można spotkać się przy porcji makaronu i porozmawiać o biegu, powspominać wcześniejsze starty, czy zaplanować taktykę biegu. Jest to swojego rodzaju luźny czas związany z ładowaniem węglowodanami, czyli strategii żywienia polegającej na zwiększeniu ilości węglowodanów w diecie aby zwiększyć wydolność na bieg. Ładowanie węglowodanami w bardzo dużych ilościach nie znajduje jednak sensu zastosowania w biegach na dystansach poniżej dystansu półmaratońskiego.

Bieg Westerplatte – co zjeść przed biegiem?

Bieg Westerplatte w 2022 roku rozpocznie się o godzinie 10:10. Do tego czasu zawodnicy powinni ustawić się w przydzielonych podczas rejestracji strefach startowych. Znając godzinę startu zawodów warto pamiętać, że przed biegiem, najczęściej 1,5 – 3,5 godziny warto zjeść posiłek bogaty w węglowodany (ryż, kasza, makaron, ziemniaki, pieczywo, itd.). To, ile i co zjeść, zależy od indywidualnych upodobań i doświadczeń z żywieniem przedstartowym uczestnika.

Jeśli zamierzasz eksperymentować w dniu zawodów jedząc nowe rzeczy – nie warto tego robić! Wykorzystaj proste wskazówki i popraw dotychczasowe żywienia w nieznaczny sposób. Wskazówki, które Ci damy mają charakter prostych rad, które możesz wykorzystać w przyszłości. Lepiej zjeść to, co znasz i Ci służy lub dokonać drobnych korekt ilościowo-jakościowych żywienia. Posiłek przed biegiem na 10 km powinien być lekkostrawny, sprawdzony, dobrze znany zawodnikowi oraz akceptowalny w dniu startu (w dniu zawodów w wyniku stresu może być z tym różnie, stąd warto mieć plan B a nawet C, kiedy plan A zawiedzie i nie masz apetytu).

Podziel żywienie na 2 części. Zjedz posiłek na długo przed startem. Możesz zjeść pierwszy posiłek średniej wielkości lub nieco większy, ale około 3 – 4 godzin przed, byś zdążył się wypróżnić, przebrać, rozpocząć rozgrzewkę, itd. Druga część to tylko uzupełnienie glikogenu na około 30-60 minut przed startem i jest to tylko mała przekąska (płynna / półpłynna / mała w formie stałej – tuż przed startem). Logistyka/ planowanie jest tutaj bardzo ważna. Zobacz wcześniej jak dojechać, gdzie zostawić auto i naprawdę dobrze się do tego przygotuj. Pozwoli Ci to uniknąć większego stresu i źle wpływać na pracę układu pokarmowego!

  • I część (2,5 – 4 godz. przed startem) – to średniej wielkości posiłek stały lub bardziej treściwy szejk / koktajl (jeśli się stresujesz i nie możesz zjeść czegoś większego). Celem jest uzupełnienie rezerw w postaci glikogenu mięśniowego (potrzebnego do pracy mięśni) oraz wątrobowego (potrzebnego do pracy mózgu i skupienia). Powinien być to kompletny posiłek, zawierający węglowodany złożone, białka i tłuszcze. Nie powinno znajdować się tam dużo błonnika, tłuszczów czy dużej ilości białka. Wszystko z umiarem.

Przykład:

makaron z lekkim jogurtem (może być bez laktozy) i owocami (banan, maliny, truskawka, inne)

ryż z niedużą ilością mięsa, lekkiego sosu np. passaty lub prosty dodatek miodu / banana

płatki ryżowe zalana wodą / mlekiem chudym / jogurtem z bananem / owocem suszonym

płatki owsiane (lub węglowodany niskobłonnikowe) z odrobiną migdałów / orzechów, dodatkiem miodu i banana (zalane wodą lub z dodatkiem chudego mleka bądź jogurtu – może być bez laktozy)

kilka kanapek z odrobiną wędliny, jajka, warzyw posmarowane delikatnie ulubionym „mazidłem” (masło, serek, twarożek naturalny, itd.), herbata z miodem

  • II część (30 – 60 minut przed startem) – polecamy posiłek a raczej drobną przekąskę / napój sportowy. Może to być żel energetyczny (30 – 60 g / ml). Pomimo, że część osób spożywa go 15-30 minut przed, warto wspomnieć także, że możemy go spożyć tuż przed rozgrzewką. U osób u których występuje hipoglikemia reaktywna może to uchronić to przed skutkami tj. uczucie rozbicia, senność, podenerwowanie, zimne poty, itd. Jeśli miałeś takie objawy, warto sprawdzić czy to Ci posłuży.

Z pomocą może przyjść także napój węglowodanowy lub izotonik popijany przed. Jeśli rozważasz by jeszcze coś zjeść, aby nie być głodnym i dodać sobie energii przed startem możesz zjeść wtedy nieduży owoc (banan, pomarańcza, garść suszonych owoców, itd.). Jak długo przed biegiem jeść? Około 45 – 75 min. wcześniej. Nie narazisz się na wystąpienie problemów żołądkowo-jelitowych i utrzymasz tak potrzebny dla każdego komfort pracy układu pokarmowego i komfort psychiczny. W tym dniu musi wszystko być w należytym porządku, a przysłowiowa głowa ma być zajęta tylko startem i rywalizacją. Do momentu startu popijaj co jakiś czas małymi łykami wodę.

Część zawodników korzysta również przed startem z kofeiny w postaci guarany w fiolkach, klasycznej porcji ulubionej kawy czy wykorzystuje kapsułkowaną kofeinę. Możliwości jest sporo, a dodatkowa stymulacja układu nerwowego może się przydać niektórym zawodnikom.

Przykłady:

żel energetyczny (węglowodanowy)

napój węglowodanowy (typu Carbo lub Vitargo)

garść suszonych owoców

owoce świeże

napój izotoniczny (do momentu startu)

woda (do momentu startu)

Bieg Westerplatte – na co uważać?

spożycie zbyt dużego posiłku objętościowego ogółem

spożycie zbyt ciężkostrawnego posiłku (mniej przypraw, mniej wyraziste, fast foody, tłuste)

spożycie zbyt dużej ilości błonnika

spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu

jedzenie na trasie (jest to zbyt krótki bieg i krótki dystans, by jeść)

spożycie zbyt dużej ilości płynów (nie pij na siłę, uzupełniaj płyny małymi łykami)

nie próbuj nowych produktów (dotyczy to komercyjnych przekąsek i konwencjonalnej żywności)


___________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz