Dlaczego codziennie nie mam siły i energii? To pytanie często zadaje sobie coraz więcej osób. Osoby doświadczające stanu apatii czują obojętność i utratę zainteresowania codziennym życiem. Jakie są tego przyczyny? Apatii towarzyszy często brak codziennej dawki energii. Występuje brak motywacji i uczucie ciągłego zmęczenia. Powierzchownie nie wiadomo, jaki jest rzeczywisty powód takiego stanu i nie zawsze zwraca się na to uwagę. Jednak gdy problem zaczyna być znaczący, trzeba coś z tym zrobić i znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy aby zadbać o siebie pod kątem nie tylko fizycznym, ale i psychicznym.

  • Brak energii a nawodnienie

  • Brak energii a a problemy z żelazem

  • Brak energii a brak snu

  • Brak energii a niedobory pokarmowe

  • Brak energii a choroby i hormony

  • Brak energii a depresja

  • Brak energii – co robić?

Brak energii a nawodnienie

Często za brak energii, w tym także częste bóle głowy, odpowiada odwodnienie. Jak się okazuje, wiele osób nie pije odpowiedniej ilości wody czy innych płynów. Odpowiednie funkcjonowanie organizmu zależy także od stanu nawodnienia. Każda komórka ludzkiego organizmu składa się w >70% z wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ funkcje mózgu oraz praca wielu narządów zależna jest od tego, ile wody dostarczamy swojemu organizmowi. Pamiętaj o tym, ponieważ często problem może być złożony, ale zacznij od podstaw i zadbaj o odpowiednie nawodnienie. To z pozoru trywialna rzecz, ale nieodpowiednia ilość spożywanej wody może powodować rozkojarzenie, bóle mięśni i głowy, suchość oczu.

Brak energii a problemy z żelazem

Problemy z żelazem, a raczej problemy z gospodarką żelaza należą do jednych z najczęstszych przyczyn braku energii. Żelazo odpowiada za nawet kilkaset procesów w naszym organizmie. Reguluje pracę wielu hormonów i enzymów. Jest kofaktorem wielu ważnych reakcji. Żelazo bierze udział w kluczowym transporcie tlenu, co silnie wiąże się z wpływem na codzienną energię. Warto wybrać się na diagnostykę do lekarza specjalisty i poznać rzeczywistą przyczyną. Być może niski poziom tzw. magazynu żelaza (ferrytyny) jest niski w wyniku braków żelaza w diecie lub jego utraty z innej przyczyny. Zbyt niski poziom żelaza może mieć również związek z anemią, dlatego na pewno warto to sprawdzić.

Brak energii a brak snu

Przeanalizuj swój sen na przestrzeni ostatnich dni, tygodni, miesięcy. Wydaje Ci się, że śpisz mniej i pogorszyła się jakość snu poprzez częste wybudzenia? To także może być przyczyną braku energii. Codzienna dawka dobrej jakości snu jest bardzo ważna, wpływa na jakość funkcjonowania i codzienne samopoczucie. Aby zadbać o sen, odłóż smartfon przed pójściem spać, zaciemnij pomieszczenie i przygotowuj się do snu na długo wcześniej. Przywrócenie regeneracji organizmu przychodzi już po kilku regularnych tygodniach wprowadzania dobrej higieny snu.

Brak energii a niedobory pokarmowe

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie swojej diety i wyborów żywieniowych. Samodzielnie bądź z dietetykiem możesz zrobić „przegląd” Twojej diety. Warto również wykonać wcześniej odpowiednie badania i zobaczyć, czy nie masz niedoborów pokarmowych. Niedobory żywieniowe bądź nawet źle zbilansowana dieta mają duży wpływ na samopoczucia w ciągu dnia.

Brak energii a choroby i hormony

Hashimoto, PCOS, insulinooporność – to tylko wycinek współczesnych problemów wielu osób (i to nie tylko kobiet). Problemy z ciśnieniem, cukrzyca, wstępna otyłość czy inne bardziej medyczno-żywieniowe problemy sprawiają, że niezbędna może okazać się dietoterapia dla kobiet i mężczyzn. Już dziś udaj się na wizytę kontrolną - odpowiednia pomoc, diagnostyka i badania pomogą znaleźć rzeczywistą przyczynę.

Brak energii a depresja

Rzeczywista przyczyna pogorszonego samopoczucia na codzień może być głęboko zakorzeniona i może mieć związek z depresją. Depresją jest chorobą, którą należy leczyć z pomocą specjalisty, który odpowiednią terapię znacznie wpłynie na motywację, pewność siebie i codzienne samopoczucie. Nie każdy spadek samopoczucia i nastroju jest depresją, ale na pewno nie można bagatelizować takich objawów.

Brak energii – co robić?

Jak zyskać więcej energii w ciągu dnia? Postaraj się przeanalizować powyższe punkty i zastanów się, czy rzeczywiście dbasz o siebie. Higiena życia to pewnego rodzaju porządki w systemie, które należy sobie poukładać. Wprowadzaj zmiany stopniowo, dbaj o sen, dietę, aktywność fizyczną. Staraj się nie zasłaniać ilością obowiązków i brakiem czasu – to dotyczy każdego. Wspomnieliśmy o kilku potencjalnych przyczynach i daliśmy Ci kilka wskazówek, natomiast może być ich wiele więcej.

Nie wymieniliśmy jednak aktywności fizycznej i ruchu. Jego brak może być także wynikiem braku energii. Paradoksalnie - na zmęczenie dobry jest właśnie ruch. Dotlenienie całego ciała czyli poprawa ukrwienia organizmu wpływa na dostarczenie wielu cennych składników dla organizmu i poprawia codzienne funkcjonowanie.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz