Co to jest glicerol? Glicerol to popularna ciecz codziennego użytku. Jest używany w wielu gałęziach przemysłu, jednak wiedza na temat jego dobroczynnego wpływu na trening siłowy nie jest powszechna. Jest on substancją, która wzmacnia działanie boosterów tlenku azotu, a co za tym idzie – powoduje nieziemską pompę mięśniową. Poniżej poznasz efekty stosowania glicerolu w sportach siłowych i dowiesz się jak go używać.

Jak działa glicerol?

Sposób działania glicerolu można porównać do kreatyny – jest bardzo higroskopijna cieczą. Działa głównie poprzez wiązanie wody, w większej części wewnątrzkomórkowo, co tworzy świetne warunki do rozwoju masy mięśniowej. Powoduje to przesycenie mięśni wodą – efekt, który nazywamy hiperhydratacją. Jego konsekwencją jest bardzo mocna pompa mięśniowa, która utrzymuje się dłużej niż w przypadku substancji takich jak L-arginina i L-cytrulina.

Glicerol jest też w stanie znacznie wzmacniać i uzupełniać działanie tych aminokwasów, dlatego bywa dodawany do odżywek przedtreningowych. Wraz z wodą do mięśni dociera również bogactwo substancji anabolicznych, takich jak hormony czy aminokwasy. Z tego względu skutki przyjmowania glicerolu mogą być szersze niż wydawałoby się patrząc na zakres jego działania w organizmie.

Glicerol - korzyści

Jakie są korzyści ze stosowania glicerolu?

 

  • Poprawa dotlenienia mięśni
  • Usprawnienie transportu glukozy i kreatyny
  • Zapobieganie odwodnieniu
  • Zwiększenie wytrzymałości (do 24%)
  • Zwiększenie moc generowanej przez mięśnie (do 5%)
  • Nasilenie efektu pompy mięśniowej
  • Redukcja prawdopodobieństwa urazów stawów
  • Wzmocnienie uczucia sytości

Genius Warcry – zawiera glicerol w opatentowanej formie Glycopump®

 

Gdzie można znaleźć glicerol?

Glicerol można kupić w formie proszku lub w postaci płynnej. Oba stany skupienia mają swoje mocne i słabe strony – proszek jest bardzo łatwo przyswajalny, nie obciąża żołądka i zazwyczaj w suplementach znajduje się w sąsiedztwie innych przydatnych substancji takich jak L-cytrulina czy L-tyrozyna. Gliceryna spożywcza jest tańsza, choć trudniejsza w dawkowaniu oraz stosowana w dużych ilościach może lekko podrażniać śluzówkę żołądka.

Glicerol - dawkowanie

Jak przyjmować glicerol? Sugeruje się podawanie 10-15g glicerolu na 500ml 30-60 minut przed treningiem. W trakcie treningu należy pamiętać o piciu 1-1,5l wody. W razie potrzeby można tę ilość zwiększać do okolic 25g, jednak nie warto zaczynać od takiego pułapu, gdyż może to skutkować dyskomfortem trawiennym. Ilość należy indywidualnie dobrać tak, aby pompa mięśniowa była znacznie zwiększona, a diureza nie była znacznie podniesiona. Oznacza to, że jeśli biegamy na treningu co chwilę do toalety, to należy zmniejszyć ilość przyjmowanego glicerolu.

Swedish Bloody Pump – 4g glicerolu w porcji

Glicerol na pompę

Jak zwiększyć pompę mięśniową? Niewiele osób wie, że glicerol jest od dawna szeroko używany w kulturystyce. Dzięki możliwościom zwiększania pompy mięśniowej znalazł wielu fanów pośród zawodowych kulturystów. Nie jest to tylko czasowy efekt wizualny – suplementacja glicerolem przyczynia się również do budowy masy mięśniowej.

Czy jest glicerol jest bezpieczny?

Podczas stosowania glicerolu przy odpowiednim nawodnieniu bardzo rzadko pojawiają się skutki uboczne. Jeśli jednak się pojawią to dotyczą szeroko pojętego dyskomfortu trawiennego, zalecane jest wtedy zmniejszenie przyjmowanej ilości. Istnieje jednak grono osób, które nie powinny przyjmować glicerolu – jest to związane właśnie ze zmianami w gospodarce wodnej organizmu zachodzącymi pod jej wpływem oraz z tym, że czasowo podnosi poziom cukru we krwi. Powinni go unikać diabetycy i osoby chorujące na choroby układu krążenia, wątroby oraz nerek.

Sposób na pompę mięśniową

Jeśli nie należysz do wymienionych wyżej grup, szukasz maksymalnej pompy mięśniowej i chcesz zbudować masę to koniecznie musisz wypróbować glicerol lub produkty, które go zawierają.  Prawdopodobnie zmieni to Twoje postrzeganie na to czym jest pompa mięśniowa i jak bardzo można zwiększyć objętość mięśni podczas treningu.

 

Bibliografia:

(1) Van Rosendal, S. P., & Coombes, J. S. (2012). Glycerol Use in Hyperhydration and Rehydration: Scientific Update. Medicine and Sport Science, 104–112. doi:10.1159/000341959

_________________

Autor: Szymon Żuk