Wąkrotka azjatycka, znana szerzej pod nazwą Gotu Kola lub też Brahmi to roślina wykorzystywana w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, lecz wywodząca się z Ajurwedy. Stosowana od dawna głównie do kuracji odmładzających duszę i ciało. Nie mija się to z prawdą, ponieważ posiada substancje aktywne, które działają wielotorowo, poprawiające kondycję ciała oraz umysłu. Dodatkowo ziele to pozytywnie wpływa na kondycję skóry, podwyższając syntezę kolagenu.

Właściwości Wąkrotki

Przez swoje wszechstronne działanie Gotu kola znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od medycyny naturalnej na kosmetologii kończąc. Coraz więcej się również o niej dowiadujemy, ponieważ jest obiektem intensywnych badań naukowych i klinicznych, także należy się spodziewać poszerzenia spektrum jej udowodnionych właściwości. Na obecną chwilę potwierdzono jej działanie w zakresie:

  •       Właściwości antyseptyczne pomagają podczas gojenia się ran oraz podczas wystąpienia oparzeń, Przyspiesza ich regenerację zarówno podczas stosowania zewnętrznego, jak i doustnego. 
  •       Pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, poprzez wpływ na syntezę kolagenu oraz wzmacnianie tkanki łącznej okolic naczyń krwionośnych. Skutkuje to polepszeniem elastyczności tych narządów. 
  •       Udowodniono klinicznie, iż wyciągi z Gotu kola działają toksycznie na komórki nowotworowe
  •       Wąkrotka działa uspokajająco, antydepresyjnie, tonizująco, poprawia samopoczucie, wydłuża i polepsza sen. Pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. 
  •       Wspomaga centralny układ nerwowy, przez co polepszają się jego funkcje kognitywne w tym pamięć i koncentracja, a także zdolności poznawcze i możliwości przyswajania informacji.
  •       Gotu znalazła również zastosowanie w kosmetologii, jako remedium na rozstępy i cellulit, poprawia również jakość i wygląd skóry.

Tajemnica Gotu kola

Co kryje w sobie to ziele, że może pochwalić się takim szerokim działaniem? Cóż stoi za tym szereg substancji chemicznych, większość z nich można znaleźć wyłącznie w Wąkrotce. Dlatego też jest nieocenionym źródłem drogocennych substancji aktywnych, które dodatkowo cechują się praktycznie brakiem działań niepożądanych. Wśród tych cząstek można wyróżnić:

  •       Rutynę oraz kwercetynę.
  •       Centellasaponiny.
  •       Triterpenoidy (najważniejszy z nich kwas ursolowy).
  •       Azjatykozydy oraz kwas azjatykowy.
  •       Kwas madekasowy i madekasozydy.
  •       Kwas rozmarynowy.
  •       Apigeninę i wiele różnych.

Działanie Wąkrotki na centralny układ nerwowy

Gotu kola zaliczana jest do grona adaptogenów. Z racji tego oczekuje się od tej rośliny redukcji stresu, właściwości uspokajających, tonizujących oraz polepszających działanie mózgu. Jak wynika z badań klinicznych przeprowadzonych na ludziach, Wąkrotka nie zawiodła naszych oczekiwań. Badania przeprowadzone w roku 2000 ujawniają, iż suplementacja Wąkrotki przez okres 60 dni, znacząco obniżała odczuwanie stresu, polepszała samopoczucie i koncetrację oraz w odczuwalny sposób redukowała lęki. Efekty te odnotowano podczas codziennego stosowania 500 mg ekstraktu z tej rośliny. Badania prowadzone na zwierzętach opisują wpływ wyciągów z Gotu na stymulację proliferacji (wzrostu liczby) komórek nerwowych. Jest to tłumaczone podwyższaniem ekspresji czynników ścieżki sygnałowej ERK1/2 oraz Akt. Stoi za tym składnik Wąkrotki - madekasozyd, który w efekcie swojego stymulującego działania na ścieżki wzrostowe neuronów podnosił poziom czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (ang. Brain-derived neurotrophic factor – BDNF). Innymi pozytywnymi efektami spożywania Gotu kola są podniesiony poziom dopaminy i glutationu.

_____________

Autor: Tomasz Domoradzki