W obiegowej opinii utarło się przekonanie, które mówi, że mniejsze talerze sprawiają, że nakładamy sobie mniej i spożywamy mniejsze porcje. Tego typu metody mają rzekomo wpływać korzystnie na mechanizmy kontroli łaknienia, prowadząc do zmniejszenia spożycia pokarmu, ułatwiając tym samym odchudzanie. Wspomniane rozwiązanie na pozór mogłoby się wydawać skuteczne, jednak wbrew temu co się wydaje, prawda wygląda zupełnie inaczej. W niniejszym opracowaniu powołując się na wyniki badań naukowych, wyjaśnię nieścisłości związane z tym zagadnieniem. 

Mniejsze talerze pomogą Ci zjeść mniej

Do tego typu haseł należy podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu. Niedawno Daina Kosīte i wsp. 2019 (randomizowane kontrolne badanie) oceniali wpływ używania większych i mniejszych talerzy w kontekście spożycia kalorii. Ochotnicy (n=134) zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup, pierwsza spożywała posiłek na dużym talerzu, zaś druga na małym. Zaobserwowano, że uczestnicy w grupie dużych talerzy spożywali 292,3 kcal, w porównaniu do grupy małych talerzy 265 kcal. Różnica między spożyciem energii wynosiła zaledwie 3%. 

Ciekawych wniosków w tej materii dostarcza również badanie Eric Robinson i wsp. 2014. Sześćdziesiąt jeden uczestników spożywało popcorn w trakcie oglądania telewizji. Ochotnicy byli losowo przydzieleni do samodzielnego nakładania sobie popcornu do małej lub dużej miski. Jak się okazało, zastosowanie mniejszej miski nie zmniejszyło konsumpcji kalorii. Nieoczekiwanie uczestnicy używający małej miski spożywali więcej popcornu (34,0 g) w przeciwieństwie do osób używających dużej miski (24,9 g; wzrost o 37%, d = 0,5). Dotychczasowe wyniki badań nie pokazują, aby rozmiar talerza miał istotny wpływ na przyjmowanie pokarmu (Eric Robinson i wsp. 2015) dlatego zalecenia dotyczące stosowania mniejszych talerzy w celu zmniejszenia spożycia kalorii jest wyolbrzymiony.

Podsumowanie 

W świetle dostępnych danych należy uznać, że przekonanie mówiące, że wybieranie mniejszych talerzy skutecznie może ograniczyć spożycie jedzenia można włożyć między bajki. Problem tkwi w tym, że nieustannie szukamy sposobów na to, aby podnieść efektywność procesu odchudzania. Niestety tego typu myślenie prowadzi dość często na manowce. Tak naprawdę ,,sekret'' spalania tkanki tłuszczowej opiera się na wytworzeniu deficytu kalorycznego i utrzymaniu go, aż do osiągnięcia założonego celu.  Ponadto nasza dieta powinna zawierać produkty nisko przetworzone, z natury bardziej zasobne w składniki odżywcze. 

____________

Autor: Marcin Grzelak