Borówki to owoce leśne, które mają całą rzeszę wielbicieli, wśród osób dbających o swoją dietę i zdrowie. Nic w tym dziwnego, gdyż znakomicie nadają się do koktajli, deserów czy słodkich-fit posiłków, a także zawierają wiele walorów prozdrowotnych. Wiedza na temat borówek często ogranicza się do tego, że zawierają po prostu witaminy i składniki mineralne, jak reszta owoców. Okazuje się, że ten mały, niepozorny owoc wybija się na tle innych, gdyż posiada szereg właściwości prozdrowotnych, wobec tego wprowadzenie borówek do swojej codziennej diety może przynieść wiele korzyści.

Dlaczego warto jeść borówki?

Zacznijmy od tego, że borówki swoje właściwości prozdrowotne zawdzięczają przede wszystkim antocyjanom, które odpowiadają za ich ciemny kolor. Warto nadmienić, że największą ilość antocyjanów znajdziemy w skórkach owoców.  Borówki bogate są w te związki, dlaczego zatem warto je jeść?

Wykazują działanie antyoksydacyjnie, oznacza to, że skutecznie chronią nasze komórki przed stresem oksydacyjnym, a także powodują wzrost poziomu glutationu. Ponadto hamują utlenianie lipidów. Jako ciekawostkę można nadmienić,  że antocyjany mogą być pomocne w działaniu przeciwutleniającym tylko tam, gdzie komórki są podatne na nasilony stres oksydacyjny.

Mają działanie przeciwnowotworowe. Antocyjany mogą się wiązać z DNA, a tym samym chronić przed powstawaniem mutacji. Mogą też obniżać insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1)

Działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Mogą hamować stany zapalne, poprawiają ogólny lipidogram organizmu oraz zapobiegają agregacji płytek krwi (chronią przed zakrzepicą).

Zwiększają wrażliwość insulinową, a także zmniejszają poziom glukozy w krwi. Antocyjany poprawiają transport glukozy do komórek mięśniowych oraz adipocytów (komórki tłuszczowe). Antocyjany są również pomocne podczas odchudzania. Dlaczego? Otóż hamują aktywność lipazy, przez co istotnie obniżają wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym. Ponadto redukują wątrobową glukoneogenezę.

Chronią przed chorobami oczu, a także utratą wzroku. Antocyjany mogą zahamować rozwój zaćmy. Wykazują również działanie antybakteryjnie – m.in. przeciw salmonelli, helicobacter pylori oraz lostrudium.

Do czego dodawać borówki?

Borówki można dodawać tak naprawdę do wielu posiłków. Świetnie sprawdzą się np. do porannych szejków lub posiłków potreningowych. Koktajle na bazie odżywki białkowej, borówek i zielonych warzyw znakomicie odżywią nasz organizm. Ponadto borówki doskonale nadadzą się jako dodatek do różnego rodzaju owsianek, zarówno tych przyrządzanych na zimno, jak i na gorąco. Malo tego, borówki znajdą swoje miejsce również w fit deserach lub wypiekach. Borówki posiadają wiele walorów prozdrowotnych, dlatego warto włączyć je do codziennej diety.

_________________

Autor: Marcin Grzelak