O substancji takiej jak kapsaicyna w ostatnich czasach pisze i mówi się sporo, alkaloid ten znany jest przede wszystkim ze swego ostrego i pikantnego smaku. Kapsaicyna wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, a także może przyczynić się do przyśpieszenia metabolizmu, co może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej.

Kapsaicyna z tego powodu bardzo często dodawana jest do tzw. ,,termogeników'' - spalaczy tłuszczu. Warto zatem napisać kilka słów na temat tego związku.

Kapsaicyna w pigułce

Kapsaicyna to substancja obecna w roślinach z rodzaju Capsicum, nadająca im ostry i pikantny smak. Oczywiście oprócz dostarczania ostrości papryce chili, kapsaicyna wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Kapsaicyna jak wiadomo używana jest jako dodatek nadający żywności pikantny smak, zwykle jako przyprawa.

Warto również wiedzieć, że wspomniana substancja znajduje zastosowanie w produkcji niezabijającej broni chemicznej, na przykład jako obronny aerozol („gaz pieprzowy”). Jako ciekawostkę warto również nadmienić, że w przeszłości rdzenni Amerykanie używali suszonej papryki chili do krótkotrwałego oślepiania wrogów, a także żuli je, aby uśmierzyć bóle zębów.

Pewnie wielu z was zastanawiało się dlaczego po spożyciu pikantnego dania towarzyszy uczucie pieczenia. Otóż kapsaicyna oddziałuje na receptor tzw. waniloidowy (TRPV1), który aktywowany jest również przez wysoką temperaturę.



Kapsaicyna, działanie termogenne

Nie bez powodu kapsaicyna jest podstawowym składnikiem tzw. termogeników (spalaczy tłuszczu). Kapsaicyna wykazuje silny potencjał termogenny, pod jej wpływem dochodzi do wzrostu produkcji ciepła, co związane jest ze wspomnianą stymulacją receptorów waniloidowych i uwolnieniem adrenaliny i noradrenaliny (katecholamin), skutkuje to przyśpieszeniem tempa przemiany materii.

Ponadto zwiększa GLP-1, dzięki czemu poprawia wrażliwość insulinową.

Kapsaicyna prozdrowotne właściwości

  • Kapsaicyna reguluje ciśnienie krwi - wpływa na eNOS, czyli dobry tlenek azotu, który rozluźnia naczynia krwionośne
  • Usprawnia wchłanianie wapnia do komórek
  • Pomaga w leczeniu osteoporozy
  • Nasila produkcję enzymów, które wykazują działanie antyoksydacyjne
  • Posiada działanie przeciwbólowe
  • Wspomaga leczenie RZS (reumatoidalne zapalenie stawów)

Kapsaicyna - podsumowanie

Okazuje się, że kapsaicyna skutecznie wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, a także wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Kapsaicyna jako ,,naturalny'' termogenik może okazać się pomocnym dodatkiem podczas odchudzania.

Mało tego, papryczki chilli mogą ciekawie urozmaicić smak naszych posiłków, oczywiście jeśli ktoś lubi ostre potrawy ;)

Spis piśmienictwa:

1. Mahmmoud et al. Capsaicin Stimulates Uncoupled ATP Hydrolysis by the Sarcoplasmic Reticulum Calcium Pump

2. Szallasi A. Vanilloid (Capsaicin) Receptors in Health and Disease. Am J Clin Pathol

3. Kurita S., Kitagawa E., Kim C.H., Momose Y., Iwahashi H. Studies on the Antimicrobial Mechanisms of Capsaicin Using Yeast DNA Microarray
4. Meghvansi M.K., Siddiqui S., Haneef Khan Md., Gupta V.K., Vairale M.G., Gogoi H.K., Singh L. Naga chilli: A potential source of capsaicinoids with broad-spectrum ethnopharmacological applications

5. Capsaicin may have important potential for promoting vascular and metabolic health Mark F McCarty

___________

Autor: Marcin Grzelak