Odchudzanie nie jest takie proste, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Niestety w sieci krąży dużo nierzetelnych informacji na temat dietetyki, do tego dochodzą zasłyszane od kolegów i koleżanek złote porady, które oferują nam spektakularne efekty w szybkim czasie. Wskazówki zaczerpnięte z niekompetentnych źródeł, zwykle prowadzą do niesłusznych wniosków, a tym samym skutecznie utrudniają pracę nad sylwetką. Szukanie szybkich, kontrowersyjnych metod na odchudzanie, zazwyczaj kończy się frustracją i rezygnacją z działań. Poznaj pięć błędów, które uniemożliwiają Ci uzyskać estetyczną sylwetkę.

1. Poszukiwanie złotej metody

Kombinowanie i poszukiwanie "świętego graala" diety, czyli metod, które dadzą nam spektakularne efekty, w krótkim czasie, może prowadzić na manowce. W rzeczywistości nie powinniśmy szukać skomplikowanych sposobów na odchudzanie, tylko zwyczajnie poprawić relacje z żywieniem. Zmiana nawyków żywieniowych nie powinna być traktowana w kontekście od-do, gdyż tego typu podejście sprawi, że po osiągnięciu celu wrócimy do starych nawyków, stąd też osoby chcące zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i wygląd powinny nauczyć się zarządzać swoją dietą na stałe. Stosowanie kontrowersyjnych strategii żywieniowych zwykle odbija się na naszej kondycji zdrowotnej, a także sylwetce w dłuższej perspektywie czasu.

2. Zbyt szybka zmiana

Wprowadzenie z dnia na dzień zdrowych nawyków żywieniowych, bardzo często kończy się fiaskiem. Jeśli ktoś na co dzień nie spożywa warzyw, owoców, ryb, tylko objada się produktami gotowymi, wysokoprzetworzonymi, nadużywa słodyczy, to zdecydowanie nie będzie w stanie utrzymać ,,nowej'' diety dłużej, niż kilka dni. U takich osób, zmiana nawyków żywieniowych nie powinna być gwałtowna, a rozłożona w czasie. Narzucanie reżimu dietetycznego na starcie może nie zdać egzaminu. Niestety, odchudzanie powszechnie kojarzy z niesmacznymi sałatkami, gotowanym mięsem na parze i odtłuszczonymi posiłkami. Jak się okazuje, zdrowa dieta nie wiąże się z długą listą zakazów i wyrzeczeń oraz może być bardzo smaczna.

3. Niesmaczna dieta

Brak satysfakcji z posiłków to dość powszechny błąd podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Spożywanie niesmacznych dań, czy też zmuszanie się do ich jedzenia, przede wszystkim negatywnie wpływa na naszą psychikę. Torturowanie się konsumpcją niesmacznych posiłków bardzo szybko doprowadzi Cię do porażki, a co za tym idzie - frustracji. Musisz wiedzieć, że zdrowe odżywianie nie opiera się na odtłuszczonych produktach, ani kurczaku z ryżem i brokułem. Zdrowa dieta powinna być przede wszystkim różnorodna oraz spełniać nasze kulinarne upodobania. Ponadto można spróbować poeksperymentować w kuchni, opierając się na bogatych odżywczo produktach można przygotować różnego rodzaju desery, które są niezwykle smaczne.

4. Mało kalorii

Ten błąd w największym stopniu odbija się na naszym zdrowiu. Pożądanie szybkich efektów bardzo często wiąże się z daleko posuniętymi restrykcjami kalorycznymi. Niestety, tzw. głodówki praktykowane przez dłuższy okres czasu wyniszczają organizm. Skrajnie niskokaloryczne diety m.in zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania, doprowadzają do zaburzeń hormonalnych i zaburzeń cyklu miesięcznego u kobiet, a także pojawia się obniżenie samopoczucia, osłabienie organizmu i gwałtowne zwiększone łaknienie. Deficyt kaloryczny jest niezbędny do tego, aby móc redukować tkankę tłuszczową, jednak powinien być on ustalony z głową.

5. Odstępstwa od diety

Zbyt częste odstępstwa od ustalonych założeń dietetycznych mogą istotnie utrudnić lub uniemożliwić proces odchudzania. Popularne ,,cheat meals'' (oszukane posiłki) bardzo często sprawiają, że przejadamy nasz tygodniowy deficyt. Wiele osób w ten sposób próbuje sobie wynagrodzić trudy przestrzegania diety. O ile małe odstępstwo w formie loda na patyku lub dwóch kawałków pizzy nie zniweczy naszych efektów, to zupełna rozpusta może negatywnie odbić się zarówno na naszej sylwetce, jak i w dłuższej perspektywie na zdrowiu. Objadanie się wysokoprzetworzonymi produktami przez cały dzień może powodować niekorzystne zmiany w mikrobiocie jelitowej.

Podsumowanie

Błędów, które popełniamy podczas odchudzania jest o wiele więcej, jednak wspomniałem o tych najbardziej powszechnych, które niosą za sobą negatywne następstwa dla naszego zdrowia. Pamiętaj, że nie ma dróg na skróty, trzeba być cierpliwym i sumiennie realizowąć swoje postanowienia, jednak warto wiedzieć, że zmiana nawyków żywieniowych nie powinna trwać tylko na okres zmiany kompozycji sylwetki. Zdrowa dieta może być smaczna i nie wymaga niezliczonej ilości wyrzeczeń.

Autor: Marcin Grzelak