Świąteczny okres zwykle kojarzy nam się z biesiadowaniem przy stole od rana do wieczora, leżeniem oraz oglądaniem ulubionych filmów w gronie najbliższych. Jak nie trudno się domyślić, spędzanie świąt w takiej formie może sprzyjać przybieraniu na wadzę.

Często z obawy o zyskanie paru kilogramów wiele osób niepotrzebnie unika świątecznych potraw, generując przy tym niepotrzebny stres. Okazuje się, że istnieją sposoby na to aby uniknąć niechcianego przyrostu masy ciała, jednocześnie nie rezygnując z przepysznych dań na stole. Zatem jak powinna wyglądać dieta w święta? 

Dieta w święta

Czy każdy musi ograniczyć jedzenie w święta? Na początku warto wyjaśnić pewne kwestię o których mówi się stosunkowo mało. W przypadku osób przebywających na diecie odchudzającej, borykających się z nadwagą, co gorsza z otyłością powinno zachować się pewną ostrożność zarówno w ilości spożywanego pokarmu, jak i w doborze świątecznych potraw. Osoby, które maja problemy z masą ciała nie powinny w pełni oddawać się świątecznej biesiadzie, gdyż w ich przypadku dietetyczne obżarstwo i rozpusta trwała zbyt długo, a zatem kontynuacja folgowania dietetycznego może pogłębiać już istniejący problem.

Inaczej sprawa wygląda u osób o prawidłowej masie ciała, które są zdrowe metabolicznie, aktywne fizycznie na co dzień, w tym przypadku mamy zielone światło na degustację wszystkiego co znajdzie się na stole. Warto nadmienić, że osoby, które mają elastyczne podejście do diety nie będą miały z tym problemu, jednak jednostki skrupulatnie trzymające się swoich wyliczeń mogą zbyt mocno przejmować się każdym kęsem bardziej kalorycznej i mniej ,,zdrowej'' potrawy, gdyż kosztuje ich to sporo stresu.

Jak nie przytyć w święta?

Poniżej przedstawimy kilka sposobów na to, aby ograniczyć zarówno przyrost poświątecznych, dodatkowych kilogramów na wadze, jak i zmniejszyć ryzyko powstania problemów w obrębie przewodu pokarmowego. Sprawdź co zrobić, aby nie przytyć w święta!

  • Zadbaj o aktywność fizyczną

Staraj ruszać się jak najwięcej, pomagaj w przygotowaniach świątecznych, wybierz się na dłuższy spacer w ciągu dnia, wstawaj częściej od stołu, zrób poranny krótki trening np. o charakterze interwałowym na świeżym powietrzu lub w domu. itp. - to zwiększy istotnie wydatek energetyczny oraz pomoże uniknąć uczucia ciężkości oraz rozleniwienia po biesiadzie świątecznej. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, gdyż święta powinny być dla nas okresem odpoczynku i relaksu.

  • Zachowaj umiar w jedzeniu

Nie wpychaj w siebie jedzenia na siłę, gdy czujesz już dostateczną sytość, stanowczo odmów kolejnej porcji serniczka, gdyż to pozwoli Ci przede wszystkim uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych. Próbuj wszystkiego co jest na stole, ale nie opychaj się tak jakby miało zabraknąć jedzenia.

Objadanie się ciężkostrawnymi pokarmami może nas zniechęcić do podejmowania aktywności fizycznej, czy jakichkolwiek czynności, szczególnie tych mniej istotnych, jak np.: tupanie nogą pod stołem podczas siedzenia, wiercenie się etc. Najadanie się pod tzw. korek sprawia, że mamy ochotę raczej odpoczywać, aniżeli chodzić na spacery. Po tak obfitym posiłku stajemy się po prostu leniwi. Powód to m.in. przeciążony układ pokarmowy, wzrost poziomu serotoniny i cholecystokininy. Wskutek czego doprowadzamy do spadku wydatków energetycznych w ciągu dnia, a czasem nawet dni.

  • Wybieraj mądrze potrawy

Na wigilijnym stole zazwyczaj goszczą potrawy wysokokaloryczne, takie jak m.in pierogi, krokiety, ryby w panierce, różnego rodzaju ciasta etc. Nie będziemy sugerować jakie potrawy warto wybierać, a których nie, gdyż dobrodziejstwo świątecznego okresu wynika właśnie z próbowania wszystkiego co znajduje się na stole, jednak zdecydowanie warto ograniczyć spożywanie deserów, słodkich napojów, czy dań panierowanych.

W to miejsce warto sięgać po więcej warzyw, dobrym rozwiązaniem jest również wybór pieczonych ryb, śledzi w oleju, ziemniaków gotowanych, barszczu, czy jajek z małą ilością majonezu.

Co jeść w święta, aby nie przytyć? 

W okresie świątecznym powinniśmy zadbać przede wszystkim o więcej ruchu, wprowadzić więcej spacerów, odchodzić częściej od świątecznego stołu oraz unikać objadania się pod tzw. korek. Tego typu ,,triki'' pomogą ograniczyć niechciany przyrost masy ciała, a także zmniejszą ryzyko ewentualnych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia, bóle brzucha, czy uczucie pełności.